Χατάισπορ – Παναθηναϊκός 87-56: Διαφορά ποιότητας και συντριβή

Η Χατάι ήταν άλλη κλάση με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να μην είναι ανταγωνιστικός και μοιραία γνώρισε συντριβή με 87-56.

Την δεύτερη ήττα της σε τρία ματς γνώρισε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού καθώς παραδόθηκε άνευ όρων στην Χατάι εκτός έδρας με 87-56 Eurocup Women.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, με αποτέλεσμα το υπόλοιπο ματς να αποτελέσει… τυπική διαδικασία έως το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 31-11 (!) και ουσιαστικά απώλεσε κάθε πιθανότητα να διεκδικήσει τη νίκη στην Τουρκία απέναντι στην Χατάι.

Οι παίκτριες της Χατάι προηγήθηκαν με 10-5 στο 3′ και στο 5′ έφτασαν στις παρυφές των 10 πόντων για πρώτη φορά στο ματς (14-5), με τη διαφορά να συνεχίζει να ανεβαίνει, αφού το «τριφύλλι» δεν είχε απάντηση κοντά στο καλάθι.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε εφιαλτικά για τον Παναθηναϊκό, με την ομάδα της Τουρκίας να διευρύνει το προβάδισμα της.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να ρίξει τη διαφορά κάτω από το -20, τα κατάφερε με τρίποντο της Λύμουρα που μείωσε σε 38-21, όμως έκτοτε η τουρκική ζώνη έκοψε κάθε διάδρομο στις παίκτριες του «τριφυλλιού».

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία, αφού οι διαφορά στο σκορ και η ποιότητα των δύο ομάδων δεν άφηνε περιθώρια για την αμφισβήτηση του νικητή με το σκορ να είναι στη μεγαλύτερη διάρκεια στο +30 για τη Χατάι και το τέλος των 30 λεπτών να βρίσκει την Τουρκική ομάδα στο 79-44.

Το τελικό 87-56 αποδεικνύει  την διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες με τις παίκτριες της Ελένη Καπογιάννη να παραδίνονται στη ποιότητα της Χατάισπορ.

Πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Ριντ με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τις Τουρκάλες ξεχώρισαν οι  Άαριν Έλενμπεργκ – Γουάιλι (20 πόντοι, 9 ασίστ), η Μανταλένα Γκορίνι (21 πόντοι) και η Καλάνι Μπράουν (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ) που σημείωσαν μαζί περισσότερους πόντους (63) από ότι όλος ο Παναθηναϊκός (57).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-11, 57-30, 79-44, 87-56.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58