Βόλος – Ατρόμητος 3-0: Ασταμάτητος ο Βόλος! Έκανε το 3 στα 3 και κορυφή! [vds]

Δημήτρης Κρούσκος

|  23.09.2021 | 22:29

Βόλος – Ατρόμητος 3-0: Η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε και των Περιστεριωτών και έμεινε έτσι μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ασταμάτητος ο Βόλος στο ξεκίνημα της σεζόν. Η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε με 3-0 και του Ατρόμητου, κάνοντας με αυτό τον τρόπο το 3 στα 3 (είχαν προηγηθεί οι νίκες κόντρα σε Λαμία και Απόλλων Σμύρνης) στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 1

Η ομάδα του Γκιγιέρμο Αμπισκάλ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με γκολ των Ροσέρο στο 59’, Φαν Χέερτ στο 89′, Τερεζίου στο 90+6′ πήρε το τρίποντο, το οποίο την φέρνει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Μπαρτόλο ήταν εξαιρετικός, οδηγώντας την ομάδα του σε μία ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο μεσοεπιθετικός του Βόλου ήταν εκείνος που δημιούργησε στην ουσία το πρώτο γκολ για την ομάδα του, ενώ κέρδισε και το πέναλτι, με το οποίο οι Βολιώτες έκαναν το 2-0, «κλειδώνοντας» την υπόθεση νίκη. Μάλιστα, στο 90+6 έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Τερεζίου για το τελικό 3-0 της ομάδας του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φάση του γκολ του Ροσέρο στο 59’ της αναμέτρησης. Σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις δεν θα μπορούσε να μην είναι καλύτερη αυτή του γκολ του Κολομβιανού, με το οποίο οι γηπεδούχοι έδιωξαν το άγχος και έβαλαν τις βάσεις για μία ακόμη νίκη τη φετινή σεζόν.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ έκανε «ματ» στον Άνχελ Λόπεθ, υπερισχύοντας από το ξεκίνημα της αναμέτρησης σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Ο πρώην τεχνικός του Βόλου και νυν του Ατρομήτου, δεν κατάφερε να «ανακατέψει» την τράπουλα με τις αλλαγές του, με την ομάδα της Μαγνησίας να παίρνει έτσι μία δίκαιη νίκη.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Αθανάσιος Τζήλος βρέθηκε στο επίκεντρο σε πολλές στιγμές του ματς, ιδίως για τη φάση του 4’ και του πέναλτι που πήρε πίσω υπέρ του Βόλου. Ο διαιτητής από το σύνδεσμο της Λάρισας έχασε τον έλεγχο του ματς, με τις δύο ομάδες να διαμαρτύρονται στη συνέχεια πολύ συχνά για τα σφυρίγματά του.

Η ανάλυση του αγώνα

Ο Βόλος ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, πιέζοντας ψηλά από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, προκειμένου να μπορέσει να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα της Μαγνησίας έκλεισε στα πρώτα λεπτά τους Περιστεριώτες μέσα στη μεγάλη τους περιοχή, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρουν να φανούν απειλητικοί. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς ήρθε στο 12’, όταν ο Πίριτς έδιωξε με δυσκολία την μπάλα σε κόρνερ, έπειτα από κεφαλιά του Γκρίλο. Νωρίτερα, στο 4’ ο Βόλος είχε κερδίσει πέναλτι για χέρι του Κ. Παπαδόπουλο, όμως ο Τζήλος πήρε πίσω την απόφασή του, έπειτα από χρήση VAR. Στο 27’, ο Ατρόμητος σκόραρε με τον Βασιλαντωνόπουλο, ωστόσο, η φάση δεν μέτρησε, με τον βοηθό της αναμέτρησης να έχει σταματήσει τη φάση για οφσάιντ. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Βόλο να έχει τη «φλύαρη» υπεροχή του ματς.

Στην επανάληψη, ο Βόλος συνέχιζε να ψάχνει το γκολ για να ανοίξει το σκορ, κάτι το οποίο κατάφερε στο 59’ με τέρμα του Ροσέρο. Ο Κολομβιανός πήρε το ριμπάουντ, έπειτα από μεγάλη απόκρουση του Πίριτς και από κοντά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας των Περιστεριωτών, «γράφοντας» το 1-0 για την ομάδα της Μαγνησίας. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη συνέχεια να βγουν μπροστά, έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 68’ να φέρουν το ματς στα ίσια, με τον Ντένις να μην μπορεί να σκοράρει, αφού το σουτ του σταμάτησε στο πόδι του Γκρίλο, ο οποίος έσωσε την ομάδα του. Πέρα από τη συγκεκριμένη φάση, ωστόσο,  η ομάδα του Άνχελ Λόπερ δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική, την ώρα που οι γηπεδούχοι έψαξαν και το 2ο γκολ. Το οποίο πέτυχαν στο 89′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαν Βέερτ, το οποίο είχε κερδίσει ο Μπαρτόλο. Μάλιστα, οι Βολιώτες έκαναν και το 3-0 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τερεζίου, έπειτα από ασίστ πάρε- βάλε του Μπαρτόλο.

ΓΚΟΛ: 59’ Ροσέρο, 89′ Φαν Βέερτ, 90+6′ Τερεζίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανάσιος Τζήλος (ΕΠΣ Λάρισας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+2 Πουρίτα, 50’ Γκρίλο, 63’ Φεράρι/ 87’ Στρούγγης

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Φερνάντες (84’ Σοάρες), Τσοκάνης, Μπαρτόλο, Ρεγκατίν, Ροσέρο (67’ Νίνης), Φαν Βέερτ (90’4′ Τερεζίου).

Ατρόμητος: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (87’ Κιβρακίδης), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Ντένιτς, Σάλομον (72’ Αθανασίου), Κωτσόπουλος, Σπιρίντόνοβιτς (72’ Τζαβίδας), Μουνίθ και Κουλούρης.