Βόλεϊ Γυναικών: Πρόβα… πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη

newsroom

|  25.09.2021 | 00:29

Βόλεϊ Γυναικών: Πρόβα... πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη. Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό, στο πρώτο από τα φιλικά του διημέρου.

Η προετοιμασία των ομάδων της Volley League Γυναικών έχει μπει στην τελική ευθεία. Όλες δίνουν δυνατά φιλικά, ούτως ώστε οι προπονητές να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα, λίγο πριν το πρώτο… σερβίς για τη νέα σεζόν. Βόλεϊ Γυναικών: Πρόβα… πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη.

Βόλεϊ Γυναικών: Πρόβα… πρωταθλήματος για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό

Στο πρώτο από τα δύο φιλικά που θα δώσουν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός, ο «Δικέφαλος» του Βορρά νίκησε 3-1 τις «πράσινες». Με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται εκ νέου το μεσημέρι του Σαββάτου, στις 15:00. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα το ματς. Μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι «πράσινες» προηγήθηκαν 1-0, καθώς το κατέκτησαν με 26-24.

Να σημειωθεί πώς αγωνίστηκαν χωρίς τον προπονητή τους Αποστόλη Οικονόμου, που είναι άρρωστος. Στο δεύτερο σετ, το σκηνικό ήταν ανάλογο. Μεγάλη «μάχη» από την αρχή ως το χέρι, οι ομάδες πήγαιναν για μεγάλο διάστημα χέρι-χέρι, αλλά στην τελική ευθεία οι κοπέλες του ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμες. Το πήραν με 25-22 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Βόλεϊ Γυναικών: «Μίλησε» η έδρα στη Θεσσαλονίκη

Το τρίτο σετ, πάντως, ήταν εντελώς διαφορετικό από τα δύο προηγούμενα. Κι αυτό διότι ο ΠΑΟΚ «έχτισε» από την αρχή μια διαφορά (16-8) και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος. Και παρότι ο Παναθηναϊκός έκανε αντεπίθεση και μείωσε ως το 21-16, το σετ κατέληξε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης με 25-18.

Εν συνεχεία, μετά από συμφωνία ανάμεσα στις δύο ομάδες παίχθηκε κι ένα ακόμα σετ. Αυτό κατέληξε ξανά στον ΠΑΟΚ που επικράτησε 15-13. Με τα τεχνικά επιτελεία των δύο ομάδων να δίνουν χρόνο συμμετοχές και στις νεαρότερες παίκτριές τους. Κάτι που θα επαναληφθεί και στο δεύτερο φιλικό, το μεσημέρι του Σαββάτου. Είναι δεδομένο πώς και οι δύο πλευρές δεν «καίγονται» για τη νίκη, αλλά για τη σωστή δουλειά.

Επεισοδιακό φινάλε [vid]

Σεντ Ετιέν - Ανζέ 2-2: Επεισοδιακό φινάλε. Τα επεισόδια στην αρχή και το γκολ των «στεφανουά» στις καθυστερήσεις έκρινε το ματς του «Ζοφρουά Γκισάρ».

23.10.2021 | 00:59

«Ανέπνευσε βαθμολογικά» με τριάρα η Άρσεναλ [vds]

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Άστον Βίλα στην 9η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

23.10.2021 | 00:23

Μεγάλες νίκες για Τορίνο και Σαμπντόρια [vds]

Η Τορίνο πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

23.10.2021 | 00:13

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59