ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός 88-82: Καταστροφικό δεκάλεπτο

|  22.10.2021 | 21:59

ΤΣΣΚΑ - Ολυμπιακός 88-82: Καταστροφικό δεκάλεπτο. Η κάκιστη εμφάνιση των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο, τους στοίχισε στη Μόσχα. Εκπληκτικός Ντόρσεϊ.

Ο Ολυμπιακός για τρία δεκάλεπτα κοίταξε κατάματα την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Αλλά είχε κι ένα τραγικό, κάκιστο δεκάλεπτο. Το δεύτερο. Εκεί ήταν που γύρισε το ματς στη ρωσική πρωτεύουσα. Και το εξαιρετικό του ξεκίνημα (18-6) στο 5′ δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο ημίχρονο στο -10 (48-38), αφού στη δεύτερη περίοδο το επί μέρους σκορ των Ρώσων (28-13) με τον εντυπωσιακό Κλάιμπερν να βάζει πολλά μεγάλα σουτ και να κάνει τη διαφορά. Στη συνέχεια πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή. ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός 88-82: Καταστροφικό δεκάλεπτο.

O MVP: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ ήταν «καυτός» στη Μόσχα. Πολλά και μεγάλα σουτ, σε καίρια σημεία. Το κοντέρ του σταμάτησε στους 32 πόντους, με 7/10 τρίποντα. Ίσως να έκανε λάθος ο Μπαρτζώκας που δεν τον χρησιμοποίησε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο εκπληκτικός Γουίλ Κλάιμπερν. Σε καίρια σημεία έκανε τη διαφορά. Τόσο στη 2η όσο και στην 4η περίοδο πήρε την ομάδα… πάνω του. Πέτυχε 29 πόντους με 8/8 βολές, που ήταν καθοριστικές. Έβαλε και μεγάλα σουτ, τα οποία μέτρησαν πολύ!

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κώστας Σλούκας. Δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του ματς να μπει στο κλίμα του. Σε 12:35 είχε μόλις ένα εύστοχο δίποντο, αλλά και δύο λάθη. Η δική του παρουσία αποτελεί βαρόμετρο για τον Ολυμπιακό, καθώς κάνει τη διαφορά.

THE POINT: Τα 14 λάθη που έκανε οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κάτι περισσότερο από καθοριστικά, καθώς οι Ρώσοι είχαν μόλις 6, την ώρα που και οι δύο ομάδες είχαν από 16 ασίστ. Διότι η ελληνική ομάδα έκλεισε το ματς με 71,4% στο δίποντο.

ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός: Σούπερ εκκίνηση, τραγική συνέχεια

Ο Ολυμπιακός έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα στη Μόσχα. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με 7/7 σουτ (3/3 διπ., 4/4 τριπ.) και τον εκπληκτικό Ντόρσεϊ να κάνει… σκόνη και θρύψαλα την άμυνα της ΤΣΣΚΑ. Προηγήθηκε 7-0, κράτησε τους Ρώσους στο μηδέν για 2:13, ενώ βρέθηκε λίγο μετά το 3′ στο +10 (12-2). Με τη μεγαλύτερη διαφορά στην πρώτη περίοδο για τους «ερυθρόλευκους» να είναι το +12 (18-6) με το τρίποντο του Παπανικολάου. Εκεί κάπου, όμως, η ελληνική ομάδα άρχισε να κάνει λάθη.

Τα 5 λάθη της, σε συνδυασμό με τα 3 κλεψίματα της ΤΣΣΚΑ, είχαν ως αποτέλεσμα από το 12-23 στο 8′ να τελειώσει η περίοδος με σκορ 25-20 για τον Ολυμπιακό. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τραγικό. Ξεκίνημα με 8-0 της ομάδας του Ιτούδη, χωρίς σκορ για πάνω από 5 λεπτά και η ΤΣΣΚΑ στο 28-25 με σερί 13-0. Η ενεργοποίηση του Πρίντεζη επιθετικά έδωσε λύσεις (31-31, 16′) και τελευταία ισοπαλία το 33-33 στο 17′. Στο τελευταία τρίλεπτο, αφενός τα λάθη των παικτών, αφετέρου η κακή επιλογή του Μπαρτζώκα να μαρκάρει ο Πρίντεζης τον Κλάιμπερν, έφερε επί μέρους σκορ 15-5. Με τον Ολυμπιακό να έχει 4/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός: Πάλεψε, αλλά δεν είχε… αντίδοτο στον Κλάιμπερν

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού δεν ήταν η άμυνα. Το πρόβλημα του Ολυμπιακού συνέχιζε να είναι η επίθεση. Διότι μετά τους 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο, σκόραρε μόλις 6 πόντους ως το 25′ (58-44). Οι Μοσχοβίτες είχαν επιβάλλει το ρυθμό τους και με τους Κλάιμπερν, Βόιτμαν και Κουρμπάνοφ στο 27′ απέκτησαν τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, το +17 (66-49). Εκεί, όμως, εμφανίστηκε η άμυνα του Ολυμπιακού από τη μία, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Σερί 10-0 και το δεκάλεπτο έκλεισε το 66-59 με σημαντική προσφορά από τον Λιβιό.

Με τον Ντόρσεϊ να ξεκινά «ζεστός» το τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έπεσε στους 3 (66-63) στο 31′. Εκεί, όμως, η ΤΣΣΚΑ έβαλε δύο τρίποντα και τρεις βολές, για να φτάσει στο +12 (78-66) στο 35′. Όλη η ΤΣΣΚΑ ήταν ο Κλάιμπερν. Στο τελευταία πεντάλεπτο πέτυχε 8 σερί πόντους για τους Ρώσους. Παρότι ο Ντόρσεϊ ξαναβρήκε πόντους στην επίθεση, με τον Λιβιό να προσφέρει και στις δύο πλευρές του παρκέ, το τρίποντο του Ελληνοαμερικανού γκαρντ στα 22,9” (86-82) δεν είχε συνέχεια, με τον Μπολομπόι να διαμορφώνει το τελικό 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58