ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ερυθρός Αστέρας 78-76: Πήρε το «θρίλερ η πληγωμένη» ΤΣΣΚΑ [vds]

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε τον τρόπο να κάμψει την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα (78-76) και να πάρει την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες στην EuroLeague.

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι του μαχητικού Ερυθρού Αστέρα με 78-76 και έτσι πήρε -έστω και δύσκολα- την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες στη regular season της EuroLeague και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της κατάταξης ενώ ταλαιπωρείται από απουσίες των Μιλουτίνοβ και Σενγκέλια.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, με πόντους που προήλθαν κυρίως από την φροντ λάιν της. Οι Ρώσοι βρέθηκαν να προηγούνται 11-8 στο 6’, αλλά με τους Ντόμπριτς και Μίτροβιτς ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με 11-14, 2:48 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Γιοχάνες Φόγκτμαν επιχείρησε να αναλάβει πρωταγωνιστικό ρόλο, τόσο με πρόσωπο όσο και με πλάτη, αλλά η σερβική άμυνα ήταν καλά διαβασμένη και δεν του έδωσε αφορμές για να την πληγώσει.

Έτσι, κι έχοντας τον Όγκνιεν Ντόμπριτς σε πολύ καλό βράδυ (10 πόντοι με 4/5 σουτ και 2/2 βολές στο ημίχρονο), ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να διατηρήσει τον -σχετικό- έλεγχο του ρυθμού μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (42-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι καλά κράτησε μέχρι και το 35′. Το δεύτερο μέρος μπήκε ιδανικά για τον Ερυθρό Αστέρα, αφού με πρωταγωνιστές τους Ουόλτερς και Κούζμιτς έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-1 και στο 24ο λεπτό βρέθηκε στο +7 (43-50).

Η ΤΣΣΚΑ όμως με πρωταγωνιστή τον Μπολομπόι  όμως ανέτρεψε το σκορ. Όμως κι αυτή η περίοδος έκλεισε με το σκορ στην ισοπαλία (57-57), με τον Σβεντ να ευστοχεί για τρεις στη λήξη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας κρίθηκε από το ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ στο 35′-38′ και ουσιαστικά πήρε προβάδισμα 7 πόντων 78-71 το οποίο κράτησε μέχρι το φινάλε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ – Μπάλακ – Χάλικο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 42-42, 57-57, 78-76.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 8, Μπόλομποϊ 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ 3 (1), Χάκετ 2, Αντόνοφ 3 (1), Φόγκτμαν 12 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλάιμπερν 18 (3/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (0/3 τρίποντα), Σβεντ 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 2, Γουόλτερς 16 (2), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 4, Κάλινιτς 11 (3/5 τρίποντα), Ντόμπρις 10, Χόλινς 5 (1/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Σιμόνοβιτς 2, Ιβάνοβιτς 10 (2), Κούζμιτς 14 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58