Τσμόκι Μινσκ – Περιστέρι 87-85: Δεν άντεξε στη παράταση

Το Περιστέρι πάλεψε, γυρνώντας μία διαφορά 14 πόντων στην τελευταία περίοδο, ωστόσο ηττήθηκε από τη Τσμόκι στην παράταση στη Λευκορωσία.

To μαχητικότατο Περιστέρι ηττήθηκε στην παράταση με 87-85 από την Τσμόκι Μινσκ στη Λευκορωσία στη πρεμιέρα των ομίλων του Fiba Europe Cup σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και ενώ έφτασε μια ανάσα από μια σπουδαία ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ήταν ο Τέραν Πέτεγουεϊ με 20 πόντους ενώ θετικοί ήταν και οι ΜακΚρί και Μπράουν που είχαν από 14 πόντους. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Κλαρκ με 15 πόντους.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε ακόμη και με 9 πόντους αλλά η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στην Τσμόκι Μίνσκ που πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 46-40 και ενώ είχε προηγηθεί με 35-33 λίγο πριν για πρώτη φορά. Το προβάδισμα των Λευκορώσων μεγάλωσε στο δεύτερο μισό, προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων (61-50).

Το Περιστέρι, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με άμυνα που «έσπαγε κόκκαλα» (5φ. στο 7:01 για το φινάλε) οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-11 και επέστρεψαν στο ματς (70-69 στο 36′).

Η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά προς τους φιλοξενούμενους με τον Σαλούστρο στον αιφνιδιασμό ισοφάρισαν σε 73-73 στα 1:28′ για το τέλος, ενώ με γκολ-φάουλ του απολαυστικού Πέτεγουεϊ πέρασαν μπροστά με 75-76 στα 50″, όμως οι Λευκορώσοι με λει απ του Κλαρκ έστειλαν το ματς στη παράταση.

Στην παράταση το Περιστέρι έχασε διπλή ευκαιρία να πάρει το ματς και με άσχημα εκτελεσμένα σουτ του ΜακΡρι  , έδωσε τη νίκη στην ομάδα από το Μινσκ και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει μια μεγάλη ανατροπή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βέλικοφ, Ουεχέντρικ, Νικολάε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 46-40, 70-56, 77-77 (κ.α), 87-85.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ: Μπελιάνκου 13 (2), Μπλίζνιουκ 7 (1), Κλαρκ 15 (2), Παράλιου, Τραστινέτσκι 7 (1), Ντόντου 2, Ερνάντεθ 10 (8 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ), Σταμπρούσκι, Άπσο 14 (6/11 δίποντα), Γουόρνερ 11 (8 ασίστ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Μπράουν 14 (10/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4 (1), ΜακΚρί 14 (5/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 20 (4/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Σαλούστρος 5 (9 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 8 (1), Μίλερ 11 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μωραΐτης 4, Μορέιρα 5.