Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3: Έβγαλε αντίδραση με «φιλί ζωής» στον Σόλσκιερ [vds]

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο "λύτρωσε" τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σημείωσε ένα γκολ και μία ασίστ απέναντι στην Τότεναμ, βοηθώντας τους Red Devils να επικρατήσουν με το εκκωφαντικό 3-0 στο Λονδίνο.

Δεν έχει περάσει παρά μια εβδομάδα μετά τη σοκαριστική πεντάρα από τη Λίβερπουλ. Οι γκρίνιες και το μέλλον του Σόλσκιερ κρέμονταν όλη την εβδομάδα σε μια κλωστή. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο όμως ήταν εδώ και του έδωσε την ώθηση για τη σημερινή νίκη.

Η Μάντσεστερ ξεκίνησε νωθρά και το σημερινό παιχνίδι για περίπου δέκα λεπτά. Ωστόσο από εκεί και πέρα υπήρξε βελτίωση και οι παίκτες του Σόλσκιερ έβγαλαν το απαραίτητο πάθος και είχαν σωστές αντιδράσεις στις περισσότερες φάσεις του αγώνα.

Η πρώτη φάση ανήκει ωστόσο στην Τότεναμ με τον Σον να την χάνει ύστερα από ωραία μπαλιά του Μόουρα. Μάλιστα, στο 28′ η Τότεναμ πέτυχε γκολ με προβολή του Ρομέρο, το οποίο όμως ακυρώθηκε σωστά ως οφσάϊντ.

Όμως η ώρα του Κριστιάνο ήρθε λίγο αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 39′ όπου ο Μπρούνο του έκανε την ασίστ και αυτός πέτυχε το τέρμα βάζοντας μπροστά τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ακυρωθέν γκολ στο 48′ ύστερα από υπόδειξη του VAR, όμως στο 62′ ήρθε η λύτρωση με το 2-0 για τους γηπεδούχους από τον Καβάνι.

Το τρίτο τέρμα ήρθε από τον Ράσφορντ στο 87′ με ένα εξαιρετικό τέρμα και δίνοντας ένα τρίποντο που τόσο είχαν ανάγκη μετά από μια άσχημη εβδομάδα.

Τότεναμ: Λορίς, Ρομέρο, Ρόγιαλ, Ντάιερ, Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Σον, Σέλσο (73′ Άλι), Μόουρα (54′ Μπέρχβαϊν), Σκιπ (65′ Εντομπελέ), Κέιν

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Βαράν, Φρεντ, Σο, Γουάν-Μπισάκα, ΜάκΤομινεϊ. Ρονάλντο (71′ Ράσφορντ), Φερνάντες (76′ Μάτιτς), Καβάνι (82′ Λίνγκαρντ).

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58