Τόκιο 2020 – Παραολυμπιακοί Αγώνες: Τεράστια ανατροπή και πρόκριση ο Χατζηκυριάκος

Δημήτρης Ντζάνης

|  27.08.2021 | 08:29

Με ανατροπή από 0-2 πίσω στα σετ ο Μάριος Χατζηκυριάκος κατέβαλε τον Χιλιανό Κριστιάν Ντετόνι με 3-2 και προκρίθηκε ως 2ος από το 1ο γκρουπ στους 10 καλύτερους του Παραολυμπιακού τουρνουά του Τόκιο στην κλάση 6 των ορθίων! O 20χρνος πρωταθλητής πέρασε στο ταμπλό των «16» πραγματοποιώντας τον βασικό του στόχο και στις 11:20 (τραπέζι […]

Με ανατροπή από 0-2 πίσω στα σετ ο Μάριος Χατζηκυριάκος κατέβαλε τον Χιλιανό Κριστιάν Ντετόνι με 3-2 και προκρίθηκε ως 2ος από το 1ο γκρουπ στους 10 καλύτερους του Παραολυμπιακού τουρνουά του Τόκιο στην κλάση 6 των ορθίων! O 20χρνος πρωταθλητής πέρασε στο ταμπλό των «16» πραγματοποιώντας τον βασικό του στόχο και στις 11:20 (τραπέζι 1) θα κυνηγήσει την υπέρβαση, την πρόκριση στα προημιτελικά, με αντίπαλο τον Κινέζο Τσάο Τσεν.

Ο Χατζηκυριάκος έσωσε ματς μπολ για να μειώσει στην παράταση, ισοφάρισε επίσης με οριακή διαφορά και στο καθοριστικό 5ο σετ εκμεταλλεύτηκε το εκρηκτικό του ξεκίνημα. Με τη νίκη του δημιουργήθηκε τριπλή ισοβαθμία στο γκρουπ. Ο Ντετόνι αναδείχτηκε νικητής με συντελεστή +2 από τα δύο παιχνίδια του (5 σετ υπέρ και 2 κατά), ο Έλληνας πρωταθλητής ακολούθησε με συντελεστή 0 (5-5 στα σετ, καθώς είχε χάσει 3-2 στην πρεμιέρα από τον Βαλέρα), ενώ μένοντας στην 3η θέση αποκλείστηκε το νούμερο 1 της κλάσης ο Ισπανός Αλβάρο Βαλέρα!

Ο Χατζηκυριάκος (νούμερο 12 του τουρνουά) ήξερε ότι νίκη απέναντι στον Ντετόνι με οποιοδήποτε σκορ τον έστελνε στην επόμενη φάση. Ο Χιλιανός, που αγωνίζεται με μπαστούνι, προηγήθηκε με 2-0, εξασφάλισε την πρωτιά στο γκρουπ και ταυτόχρονα έκανε πολύ δύσκολα τα πράγματα για τον πρωταθλητή μας.

Ο τελευταίος όμως, όχι μόνο δεν απογοητεύτηκε, αλλά διατήρησε την ηρεμία του και παρά το νεαρό της ηλικίας του έβγαλε δυνατή συγκέντρωση και ψυχολογία νικητή. Στο 3ο σετ ισοφάρισε από 8-10 σώζοντας δύο ματς μπολ και μείωσε στην παράταση.

Στο 4ο άρχισε με ξέσπασμα για το 4-0, αργότερα είδε τον Νοτιοαμερικανό να πλησιάζει επικίνδυνα, αλλά στο τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει με νέα οριακή διαφορά. Με σαφώς μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση είχε σούπερ ξεκίνημα στο 5ο σετ με 5-0, κράτησε την απόσταση και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη και την πρόκριση στη 16άδα. Τα σετ του αγώνα: 8-11, 5-11, 12-10, 11-9 και 11-6.