Τόκιο 2020 – Παραολυμπιακοί Αγώνες: Ασημένιο μετάλλιο, με ρεκόρ Ευρώπης, ο συγκλονιστικός Κωνσταντινίδης [vid]

Δημήτρης Ντζάνης

|  28.08.2021 | 15:50

Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης έφθασε σε άλλη μια ιστορική επιτυχία για τον παραολυμπιακό κίνημα στη χώρα μας. Ο 52χρονος παραολυμπιονίκης του στίβου, κατέκτησε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στην κορίνα F32 (Club Throw), σημειώνοντας ρεκόρ Ευρώπης στα 38.68μ., επίδοση που βγήκε στη 2η βολή. Έτσι επανέλαβε ό,τι και πριν από πέντε χρόνια στο Ρίο […]

Έτσι επανέλαβε ό,τι και πριν από πέντε χρόνια στο Ρίο ντε Τζανέιρο, εκεί όπου έγινε «χρυσός» παραολυμπιονίκης στη σφαιροβολία F32. Αγώνισμα που ακολουθεί στο πρόγραμμά του και στο Τόκιο.

Ο Κωνσταντινίδης αγωνίστηκε 9ος κατά σειρά σε σύνολο 10 αθλητών, όπου κάθε αθλητής πήγαινε στη βαλβίδα, πραγματοποιώντας και τις έξι προσπάθειες. Αρχισε με πανελλήνιο ρεκόρ στα 35.70μ. και με τη 2η έφθασε στο νέο ρεκόρ Ευρώπης. Οι βολές του: 35.70μ., 38.68μ., άκυρη, άκυρη, 38.51μ, άκυρη. Ο Κινέζος, Λι Λιού με παγκόσμιο ρεκόρ στα 45.39μ., ήταν ο νικητής και ο Αλγερινός Βαλίντ Φερά, με ρεκόρ Αφρικής (35.34μ), ήταν στην 3η θέση. Το συνολικό αποτέλεσμα του τελικού.

Το προηγούμενο ρεκόρ Ευρώπης, με 37.19μ., κατείχε ο Πολωνός Σόκαλ από τον Ιούνιο του 2016 στο Γκροσέτο της Ιταλίας. Ο Σόκαλ ήταν και ο αθλητής που είχε στερήσει από τον Κωνσταντινίδη το χρυσό μετάλλιο στο Ρίο ντε Τζανέιρο για 22 εκατοστά (33.69μ. έναντι 33.91μ.).  Όσον αφορά στο προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ, το κατείχε ο ίδιος με 35.44μ. από τις 2 Ιουλίου 2016 στην Αθήνα

Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης χάρισε το 4ο μετάλλιο στα ελληνική χρώματα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Έχουν προηγηθεί τα χάλκινα μετάλλια από τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη στην κολύμβηση, τον Δημήτρη Μπακοχρήστο στην άρση βαρών στον πάγκο και τον Πάνο Τριανταφύλλου στη ξιφασκία από αμαξίδιο.

O Θανάσης Κωνσταντινίδης μαζί με την Άννα Ντέντα ήσαν οι σημαιοφόροι της παραολυμπιακής ομάδας στην Τελετή Έναρκης των Αγώνων στο Τόκιο.