Τένις – Σάκκαρη: Στον τελικό του Ostrava Open η τρομερή Σάκκαρη! [vds]

newsroom

|  25.09.2021 | 17:04

Τένις - Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-0 σετ της Ίγκα Σφιόντεκ στον ημιτελικό και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Ostrava Open.

Μεγάλη Μαρία Σάκκαρη! Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε εύκολα με 2-0 σετ (6-4 και 7-5) της Ίγκα Σφιόντεκ και πήρε έτσι την πρόκριση στον τελικό του Ostrava Open.

Η Σάκκαρη παίζοντας εξαιρετικό τένις δεν άφησε περιθώρια στην Πολωνέζα αντίπαλό της, νούμερο 6 στην παγκόσμια κατάταξη, πετώντας την εκτός συνέχειας τουρνουά. Μάλιστα, η Ελληνίδα τενίστρια δεν έχει χάσει ακόμη σετ στο τουρνουά, κάτι το οποίο δείχνει σε πόσο τρομερή κατάσταση βρίσκεται

Με την ίδια να περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στον τελικό της Οστράβα, ούσα έτοιμη να τα δώσει όλα για την κατάκτηση του τροπαίου. Αυτή θα είναι είτε η Ανέτ Κονταβέιτ είτε η Πέτρα Κβίτοβα, οι οποίες θα αναμετρηθούν στον άλλο ημιτελικό του τουρνουά. Η Σάκκαρη, πλέον, βρίσκεται στο νούμερο 11 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ με ήττα της Κβίτοβα στον ημιτελικό θα μπει στην 10αδα των κορυφαίων τενίστριων στον κόσμο.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε αποφασισμένη τον αγώνα, καταφέρνοντας μόλις στο 2ο game να κάνει το break και να βάλει έτσι τις βάσεις για την κατάκτηση του 1ου σετ. Κάτι το οποίο κατάφερε, κρατώντας στη συνέχεια με ευκολία το σερβίς της.

Στο 2ο σετ η 26χρονη Ελληνίδα τενίστρια «άντεξε» στην πίεση στο σερβίς της και μάλιστα κατάφερε να κάνει πρώτη το break, προηγούμενη με 4-2 στα games. Ωστόσο, εκεί απάντησε η Πολωνέζα, η οποία κέρδισε 3 διαδοχικά games και έκανε έτσι το 5-4 υπέρ της. Η Σάκκαρη, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Αντέδρασε και με ένα δικό της 3-0 στα games έφτασε στη νίκη τελικά με 7-5, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία πρόκριση στον τελικό του τουρνουά.

Η Σάκκαρη πέτυχε την 2η της νίκη επί της Πολωνέζας, μετά από εκείνη στα προημιτελικά του φετινού Roland Garros, δείχνοντας για μία ακόμη φορά ότι έχει ανέβει επίπεδο.

Να σημειωθεί, ότι αυτός είναι ο πρώτος τελικός για την Ελληνίδα τενίστρια, μετά τον Μάιο του 2019, όταν είχε κατακτήσει τον τίτλο στο Rabat Open επί της Γιοχάνα Κόντα.

Επεισοδιακό φινάλε [vid]

Σεντ Ετιέν - Ανζέ 2-2: Επεισοδιακό φινάλε. Τα επεισόδια στην αρχή και το γκολ των «στεφανουά» στις καθυστερήσεις έκρινε το ματς του «Ζοφρουά Γκισάρ».

23.10.2021 | 00:59

«Ανέπνευσε βαθμολογικά» με τριάρα η Άρσεναλ [vds]

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Άστον Βίλα στην 9η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

23.10.2021 | 00:23

Μεγάλες νίκες για Τορίνο και Σαμπντόρια [vds]

Η Τορίνο πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

23.10.2021 | 00:13

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59