Σόλνοκ – Ν.Ο. Βουλιαγμένης 13-12: To πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Βασίλης Μπαλατσός

|  10.10.2021 | 13:31

Σόλνοκ - Ν.Ο. Βουλιαγμένης 13-12: Η Ελληνική ομάδα ηττήθηκε από η διοργανώτρια και έμεινε εκτός διοργάνωσης

Η ομάδα της Βουλιαγμένης ήταν αρκετά ανταγωνιστική κόντρα στη δυνατή Σόλνοκ, όμως γνώρισε την ήττα με 13-12. Τα άσχημα νέα για την Ελληνική ομάδα είχαν έρθει από νωρίτερα με την Σαβόνα να παίρνει την ισοπαλία από την Γιάντραν (11-11) ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη. Με αυτά τα δεδομένα η Βουλιαγμένη μετά τις δύο ισοπαλίες με Γιαντράν και Σαβόνα, ήθελε νίκη ή ισοπαλία με μεγάλο σκορ (πάνω από 13-13) απέναντι στην ισχυρή Σόλνοκ.
Η Βουλιαγμένη αντιμετώπισε στα ίσα έναν από τα μεγαθήρια του ευρωπαϊκού πόλο. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 8-6. Στην τρίτη περίοδο οι Ούγγροι πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων. Η ομάδα του Λαιμού πίεσε και μείωσε στο γκολ (13-12) 48 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ήθελε στην τελευταία της επίθεση να ισοφαρίσει ώστε να φτάσει σε απόλυτη ισοβαθμία με την Σαβόνα. Το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε και η Βουλιαγμένη έμεινε στην 3η θέση του ομίλου.

Τα οκτάλεπτα: 6-4, 2-2, 3-3, 2-3

ΣΟΛΝΟΚ: Γκαρντόνι, Ανγκιάλ 3, Σεγκάλμι 2, Σμολτζ, Νάγκι, Νταμπαμάσι, Γιάντσικ 2, Κόβακς, Κόναρικ 3, Μιλάκοβιτς 2, Ζόβιτς 1, Πέτο, Μπανιάι.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 2, Αλαφράγκης 2, Γκιουβέτσης 2, Τρούλος 2, Πάπαριτς 1, Λοζίνα, Καλογερόπουλος 1, Καστρινάκης, Καπότσης 2, Κουρουβάνης, Σκουμπάκης, Ανδρεάδης.