Κύπρος-Κροατία: 0-3: Σκόραρε ο Λιβάγια, αποκλεισμός για την Κύπρο [vds]

|  09.10.2021 | 00:11

Κύπρος-Κροατία: 0-3: Δύσκολη βραδιά για τους γηπεδούχος. Οι Κροάτες ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Με ήττα συνέχισε η Κύπρος τις υποχρεώσεις τις για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς οι Κροάτες επικράτησαν 3-0 εκτός έδρας. Έτσι,  η Κροατία ανέβηκε στους 16 βαθμούς, ισοβαθμώντας με τη Ρωσία.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι, απολάμβαναν κατοχή μπάλας άνω του 70% και μάλιστα έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα νωρίς με τον Αντρέι Κράμαριτς, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Οι Κροάτες ήταν εντυπωσιακοί από το πρώτο μέρος, ανοίγοντας το σκορ με διαγώνιο πλασέ του Ιβάν Πέρισιτς στο 45’+2′. Στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης, ο πρώην τερματοφύλακας των ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης, Νεόφυτος Μιχαήλ, «έσωσε» πέναλτι του Μόντριτς.

Οι Κροάτες, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν. Έκαναν με τον Γκβάρντιολ το 2-0 στο 80′. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με κοντινή προβολή, Αυτό ήταν για τον ίδιο το δεύτερο τέρμα με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του.

Η Κύπρος αποκλείστηκε μαθηματικά από την τελική φάση της διοργάνωσης. Η Ρωσία παραμένει ισόβαθμη με τους Κροάτες, ύστερα από τη νίκη με 1-0 επί της Σλοβακίας (η οποία μένει πίσω στη μάχη της 2ης θέσης), χάρη στο αυτογκόλ του Μίλαν Σκρίνιαρ.