Σαν σήμερα: Ο Μουρούτσος γίνεται χρυσός ολυμπιονίκης [vid]

Γιάννης Νιαστίτης

|  27.09.2021 | 11:31

Όταν ο Έλληνας αθλητής του Τάε Κβο Ντο έγραφε ιστορία στο Σίδνεϊ.

Σ;ν σήμερα στις 27 Σεπτεμβρίου του 2000, 21 χρόνια ακριβώς πριν, ο Μιχάλης Μουρούτσος αναδείχτηκε χρυσός Ολυμπιονίκης στην κατηγορία των 58 κιλών. Ο Έλληνας πρωταθλητής, νίκησε στον προκριματικό γύρο τον Αιγύπτιο Ταλαάτ Αμπαντά με 6-0, ενώ στα προημιτελικά επικράτησε του Χουάνγκ από την Κινεζική Ταϊπέι.

Πήρε το εισιτήριο για τον τελικό με νίκη επίσης με 2-1 επί του Αργεντινού Γκαμπριέλ Ταραμπουρέλι και έφτασε στην μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του κερδίζοντας 4-2 τον Ισπανό Γκαμπριέλ Εσπάρθα στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο.

Αυτή η τεράστια επιτυχία του, σήμαινε ταυτόχρονα ότι δεν γινόταν μόνο ο πρώτος έλληνας αθλητής που κατακτούσε χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στο άθλημα αλλά και ο πρώτος αθλητής του Τάε Κβο Ντο χρονικά που κέρδιζε χρυσό μετάλλιο στην ιστορία του αθλήματος σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Και όλα αυτά στην ηλικία μόλις των 20 ετών.