Σαλερνιτάνα – Νάπολι 0-1: Ασταμάτητο το τρένο των Ναπολιτάνων [vds]

Η ομάδα του Σπαλέτι πέρασε από την έδρα της Σαλερνιτάνα με 1-0, παραμένοντας αήττητη και πρωτοπόρος στη βαθμολογία.

Η Νάπολι ταξίδευε στο Σαλέρνο για να αντιμετωπίσει τη Σαλερνιτάνα και παραλίγο να αφήσει δύο βαθμούς εκεί. Το 1-0 ήρθε με μεγάλο άχθο και τη διατηρεί επικεφαλής στη βαθμολογία της Serie A έπειτα από 11 αγωνιστικές.

Η Νάπολι είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έφτιαχνε φάσεις αλλά δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι στην καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων που κράτησαν το μηδέν ως το ημίχρονο.

Στο 69′ ο Γρηγόρης Κάστανος αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους και λίγο αργότερα την ίδια πορεία ακολούθησε ο Καλιντού Κουλιμπαλί (με τον Κώστα Μανωλά να βρίσκεται σε στάδιο απθεραπείας), με συνέπεια να πάρει φωτιά το παιχνίδι.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία τελικά ήταν του Φρανκ Ριμπερί, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ που έδιωξε μπροστά από το δοκάρι ο Τζιοβάνι ντι Λορέντζο.