Σαλερνιτάνα – Έμπολι 2-4: Διπλό με…σούπερ Πιναμόντι [vds]

Μεγάλη νίκη για την σούπερ Έμπολι μέσα στην έδρα της Σαλερνιτάνα και άνοδος στην 10η θέση.

Η Έμπολι ήταν μεγάλη νικήτρια στο παιχνίδι με την Σαλερνιτάνα, την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ σε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα. Η αρχή έγινε στο 4′ λεπτό με τον Μπαντινέλλι να τροφοδοτεί τον Πιναμόντι μόνο του απέναντι στο τερματοφύλακα και αυτός να σουτάρει γρήγορα από το όριο της περιοχής κάνοντας το 0-1.

Στην συνέχεια η Έμπολι έλεγξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και στο 12′ ο Κουτρόνε βρέθηκε σε πολύ καλή θέση ύστερα από προσπάθεια του Νίκολας Χάας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2.

Και μάλιστα δεν έφτανε μόνο αυτό, αλλά αμέσως μετά έγινε και το 0-3 με αυτογκόλ του Στράντμπεργκ, σε μια προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Η εξέλιξη αυτή πάγωσε την Έμπολι που δεν είχε τρόπο να αντιδράσει για να αλλάξει την εξέλιξη του αγώνα. Και μάλιστα έχασε και κάποιες ευκαιρίες να πετύχει και άλλα γκολ ως τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 45′ ο Πιναμόντι, που έκανε εξαιρετικό αγώνα, έπεσε μετά από μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 0-4 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαλερνιτάνα κατάφερε μόνο να μειώσει πετυχαίνοντας δύο γκολ. Ένα με τον Λούκας Ρανιέρι μετά από φοβερό σουτ στο 48′ και ένα δεύτερο μετά από αυτογκολ του Ισμαήλι στο 55′, σε μια προσπάθειά του να διώξει την μπάλα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και η Έμπολι πήρε το τρίποντο.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58