Σάκκαρη: Απίστευτη Σάκκαρη! Έφτασε τις 17 top-10 νίκες! [vds]
Ετικέτες: ,

newsroom

|  25.09.2021 | 18:21

Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια έχει ανέβει επίπεδο, κοιτάζοντας στα μάτια τις κορυφαίες τενίστριες στον κόσμο, κάτι το οποίο αποδεικνύεται και από τις 17 νίκες της απέναντι σε τοπ-10 παίκτριες.

Η Μαρία Σάκκαρη έχει ανέβει επίπεδο! Η Ελληνίδα τενίστρια μέσα από τη σκληρή δουλειά έχει καταφέρει να μπορεί να κοιτάζει στα μάτια κάθε αντίπαλο, ακόμη και εκείνες που βρίσκονται στο top-10 της παγκόσμιας κατάταξης.

Άλλωστε, και η Σάκκαρη ανήκει σε αυτή την ελίτ, ούσα αυτή τη στιγμή στο νούμερο 11 στον κόσμο, έχοντας τη δυνατότητα απόψε να μπει στην πρώτη 10αδα αν χάσει στον ημιτελικό της Οστράβα η Κβίτοβα από την Κονταβέιτ.

Η 26χρονη τενίστρια με τη μεγάλη νίκη-πρόκρισή της επί της Ίγκα Σφιόντεκ στον τελικό του Ostrava Open έφτασε τις 17 τοπ-10 νίκες στην καριέρα της. Με άλλα λόγια, 17 φορές έχει κερδίσει τενίστριες, οι οποίες όταν τις αντιμετώπισε βρίσκονταν ανάμεσα στις κορυφαίες 10 στον κόσμο.

Πραγματικά απίστευτο, που δείχνει και το πόσο έχει βελτιωθεί, έχοντας πλέον και εκείνη μία θέση στην ελίτ, ανάμεσα στις κορυφαίες!

Πιο συγκεκριμένα, η Σάκκαρη μέσα στο 2021 έχει 7 τοπ-10 νίκες σε 11 αναμετρήσεις! Νίκησε δύο φορές την Σοφία Κένιν, την Ίγκα Σβιότεκ, ενώ επικράτησε και των Ναόμι Οσάκα, Καρολίνα Πλίσκοβα και Μπιάνκα Αντρεέσκου.

Αξίζει, μάλιστα, να σημειωθεί, ότι η 26χρονη είναι η μοναδική που έχει 4 τοπ-10 νίκες σε Grand Slam μέσα στη χρονιά.

Αναλυτικά οι 17 top-10 νίκες της Μαρίας Σάκκαρη:

2017

Σάκκαρη-Βοζνιάκι (Νο6)7-5, 6-3 (Wuhan Open)

2018

Σάκκαρη-Πλίσκοβα (Νο5) 3-6, 6-3, 7-5 (Italian Open)

2019

Σάκκαρη-Μπέρτενς (Νο6) 7-6 (8), 6-3 (Charleston Open)

Σάκκαρη-Κβίτοβα (Νο5) 7-5, 5-7, 4-0 (απόσυρση) (Italian Open)

Σάκκαρη-Σβιτολίνα (Νο7) 1-6, 7-6 (3), 6-3 (Silicon Valley)

Σάκκαρη-Κβίτοβα (Νο6) 6-4, 2-6, 6-3 (Cincinnati Masters)

Σάκκαρη-Σαμπαλένκα (Νο9) 6-7 (4), 6-4, 6-4 (Cincinnati Masters)

2020

Σάκκαρη-Μπέντσιτς (Νο5) 2-6, 6-4, 6-3 (St. Petersburg)

Σάκκαρη-Σερένα Ουίλιαμς (Νο9) 5-7, 7-6 (5), 6-1 (Cincinnati Masters)

Σάκκαρη-Σβιτολίνα (Νο5) 6-3, 6-3 (Ostrava Open)

2021

Σάκκαρη-Κένιν (Νο4) 2-6, 6-2, 6-0 (Abu Dhabi Open)

Σάκκαρη- Οσάκα (Νο2) 6-0, 6-4 (Miami Open)

Σάκκαρη – Κένιν (Νο5) 6-1, 6-3 (Roland Garros)

Σάκκαρη – Σβιόντεκ (Νο9) 6-4,6-4 (Roland Garros)

Σάκκαρη- Αντρεέσκου (Νο7) 6-7 (2), 7-6 (6), 6-3 (US Open)

Σάκκαρη – Πλίσκοβα (Νο4) 6-4, 6-4 (US Open)

Σάκκαρη – Σβιόντεκ (Νο6) 6-4, 7-5 (Ostrava Open)

Η Οσασούνα έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή [vid]

Οσασούνα - Γρανάδα 1-1: Χαμένη ευκαιρία. Η ομάδα της Παμπλόνα έμεινε με δέκα παίκτες και τελικά απώλεσε τη νίκη στο 90ό λεπτό.

23.10.2021 | 00:40

Μεγάλες νίκες για Τορίνο και Σαμπντόρια [vds]

Η Τορίνο πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

23.10.2021 | 00:13

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59

Συνέτριψε τη Ζενίτ η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Ζενίτ από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, με αποτέλεσμα την ξεκούραστη νίκη (84-58) στο Palau Blaugrana για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

22.10.2021 | 23:45