Ρόμα – Μίλαν 1-2: Πήρε το ντέρμπι και πάτησε κορυφή ξανά [vds]
Ετικέτες: , ,

Η Μίλαν πέρασε και από το «Ολίμπικο» επικρατώντας 2-1 της Ρόμα και έπιασε ξανά τη Νάπολι στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A.

Mεγάλη νίκη της Μίλαν με 2-1 επί της Ρόμα στο “Ολίμπικο” για την 11η αγωνιστική της Serie A, που της επιτρέπει να συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της προς τον τίτλο κοντράροντας την Νάπολι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο 40άρης, αλλά… αγέραστος Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς! Ο πολύπειρος Σουηδός φορ ήταν αυτός που με τρομερή εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, αφήνοντας άγαλμα τον Ρουί Πατρίσιο για το 1-0 των «ροσονέρι», οι οποίοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και πήγαν με αυτό στα αποδυτήρια.

Ήταν το 11ο γκολ του Ζλάταν απέναντι στη Ρόμα, ούσα η αγαπημένη του αντίπαλος, το 400ο στην καριέρα του και τρίτο φετινό.

Ο 40χρονος Σουηδός εκτέλεσε απευθείας φάουλ και έστειλε τη μπάλα να περάσει κάτω από το τείχος που είχαν σχηματίσει οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο, για να αφήσει άγαλμα τον Ρουί Πατρίσιο και να φτάσει τα 150 γκολ στην καριέρα του σε επίπεδο Serie A και τα 400 συνολικά σε πρωταθλήματα.

Ακολούθως, οι ροσονέρι έχασαν ευκαιρίες με τους Μπενασέρ και Λέαο, με τον Πορτογάλο να στέλνει μάλιστα τη μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο τρόπο όμως το γκολ να ακυρώνεται καθώς ήταν εκτεθειμένος ο Ιμπραχίμοβιτς που του έβγαλε την ασίστ.

Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο πήραν τα ηνία, έκλεισαν στο μισό γήπεδο τους αντιπάλους τους και… σφυροκοπούσαν, βρίσκοντας το γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελ Σαράουι, που μείωσε σε 2-1.

Συνέχισαν στα εναπομείναντα τρία λεπτά να πιέζουν, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και ηττήθηκαν με 2-1 από τη Μίλαν που έβγαλε μέταλλο πρωταθλήτριας για να φτάσει στην 7η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Κάρσντορπ (80′ Σομουρόντοφ), Μαντσίνι, Ιμπάνεθ, Βίνα (68′ Πέρεθ), Κριστάντε, Βερτού, Τζανιόλο, Πελεγκρίνι, Μιχιταριάν (46′ Αφένα-Γκιάν), Έιμπραχαμ (63′ Ελ Σααραουί)

ΜΙΛΑΝ: Ταταρουσάνου, Καλάμπρια, Κιάερ, Τομόρι, Ερναντέζ, Κεσιέ, Μπενασέρ (76′ Ρομανιόλι), Σαλεμάκερς (68′ Μπαλό-Τουρέ), Κρούνιτς (76′ Μπακαγιόκο), Λεάο (76′ Τονάλι), Ιμπραχίμοβιτς (58′ Ζιρού)

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58