Ριέκα – ΠΑΟΚ 0 – 2 : Σπουδαία νίκη-πρόκριση στους ομίλους του Europa Conference [vds]

O ΠΑΟΚ στη ρεβάνς του 1-1 της Τούμπας πριν από 7 βράδια, πήγε στη Κροατία για να δώσει μια μεγάλη μάχη απέναντι στη Ριέκα σε ένα παιχνίδι χωρίς αύριο καθώς ο χαμένος θα έμενε εκτός Europa Conference League και εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας και τελικά πήρε μια σπουδαία νίκη πρόκριση με 0-2 με χρυσούς σκόρερ τους […]

O ΠΑΟΚ στη ρεβάνς του 1-1 της Τούμπας πριν από 7 βράδια, πήγε στη Κροατία για να δώσει μια μεγάλη μάχη απέναντι στη Ριέκα σε ένα παιχνίδι χωρίς αύριο καθώς ο χαμένος θα έμενε εκτός Europa Conference League και εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας και τελικά πήρε μια σπουδαία νίκη πρόκριση με 0-2 με χρυσούς σκόρερ τους Ομάρ Ελ Καντουρί και Τόμας Μούργκ.

Ο δικέφαλος ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να έχει πάρει τη πρόκριση πιο εύκολα αν δεν ήταν τόσο άτυχος, καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του σημάδεψαν 3 φορές τα δοκάρια του Πρσκαλό!

Σε ένα παιχνίδι do or die οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκαν με τη σωστή νοοτροπία νικητή δείχνοντας ότι ήθελαν περισσότερο τη πρόκριση από τους Κροάτες και πήραν δικαιωματικά την πρόκριση για τους ομίλους του Europa Conference League καθώς ήταν η καλύτερη ομάδα και στα 2 παιχνίδια.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλεί με το μπάσιμο του Τέιλορ από τα δεξιά που ωστόσο την στιγμή της εκτέλεσης κόπηκε από τον Εσκοβάλ στο 3ο λεπτό.

Στη συνέχεια ήρθε η ασύλληπτη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ που στο 9ο λεπτό είχε διπλό δοκάρι αρχικά με τον Σβαμπ που έκανε το πρώτο σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι ενώ εν συνεχεία στην ίδια φάση ο Ελ Καντουρί έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι με τη μπάλα εκ νέου να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι 2 θύτες του ασπρόμαυρου δοκαριού ανέλαβαν ξανά δράση στο 10ο λεπτό και αποφάσισαν να ολοκληρώσουν τη δουλειά σωστά αυτή τη φορά, και να γράψουν το 0-1 για τον ΠΑΟΚ όταν ο Σβάμπ με τρομερή ασίστ είδε στην κίνηση τον Ομάρ Ελ Καντουρί , του πέρασε την κάθετη  πάσα και ο Μαροκινός με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο δικέφαλος που βρήκε το γρήγορο γκολ πρόκρισης που έψαχνε έριξε τον ρυθμό του αγώνα με τους Κροάτες να βρίσκονται σε ψυχρολουσία μετά το γκολ, και τα σουτ των Τόμετσακ και Λεπινίτσα στη συμπλήρωση του 20λέπτου να μην ανησυχούν τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη.

Στο 30 ο Μπίσεσβαρ με απίστευτη προσωπική ενέργεια , αδειάζει δύο αντιπάλους πάνω στην γραμμή κάνει και τη σέντρα σουτ, αλλά ο Πρσκαλο αποκρούει με υπερένταση. Στο 32′ ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα για τη Ριέκα με τον Άμπας να εκτελεί από πλεονεκτική θέση άουτ.

To φάουλ του Βιειρίνια από το ημικύκλιο της περιοχής στο 36 πέρασε λίγο άουτ με τους Κροάτες δευτερόλεπτα αργότερά να χάνουν την καλύτερη τους ευκαιρία όταν ο Τόμετσακ εκτέλεσε ψηλά άουτ σχεδόν εξ επαφής έπειτα από ασιστ του Άμπας από τα δεξιά.

Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου στο 44 ήρθε και το 3ο δοκάρι για τον δικέφαλο του βορρά με τον Ομάρ Ελ Καντουρί να κεραυνοβολεί τον Πρσκαλο ο οποίος ακούμπησε με τα ακροδάχτυλα και τη μπάλα να τραντάζει το δοκάρι! Στη συνέχεια ο Σβαμπ σε κενή εστία στέλνει τη μπάλα άουτ.

Κάπως έτσι παρέμεινε το 0-1 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκόρ να αδικεί τον ΠΑΟΚ που ήταν άτυχος καθώς είχε 3 δοκάρια.

Δεύτερο ημίχρονο

Με  δυνατές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην πατάνε καλά και τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει κατακόρυφα, με τη Ριέκα να απειλεί πρώτη στο 55 με το μακρινό σουτ του Σελάχι που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 64ο λεπτό ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πάτησε περιοχή σούταρε η μπάλα κόντραρε, αυτή έφτασε στον Μπίσεσβαρ, που σούταρε  και αυτός, αλλά σημάδεψε τα σώματα και ενώ ο Πρσκαλο ήταν εξουδετερωμένος.

Οι Κροάτες μη έχοντας άλλη επιλογή πήραν μέτρα στο γήπεδο και πίεσαν τον ΠΑΟΚ και στο 68 λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν όταν η προβολή του Τόμετσακ σταμάτησε πάνω στον Ζίβκοβιτς πριν περάσει τη γραμμή.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Ριέκα δεν έβρισκε διαδρόμους για την εστία του ΠΑΟΚ που διαχειριζόταν εξαιρετικά το παιχνίδι, και κάπου εκεί ήρθε η χαριστική βολή για τους Κροάτες, με τον Τόμας Μούργκ να κλειδώνει την πρόκριση για τον δικέφαλο του βορρά

Ο ΠΑΟΚ πίεσε ψηλά αριστερά, έκλεψε τη μπάλα ο Ζίβκοβιτς έδωσε στον Σβιντέρσκι που πάσαρε με τη μια στον Μούργκ που έκανε το πλασέ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-2 στο 81ο λεπτό!

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και ο ΠΑΟΚ πήρε μια σπουδαία νίκη πρόκριση στους ομίλους του Europa Conference League με το τελικό 0-2 να βρίσκει χαμογελαστούς τον Ράσβαν Λουτσέκσου και τους παίκτες του.

ΓΚΟΛ: 11′ Ελ Καντουρί, 80′ Μουργκ

ΡΙΕΚΑ: Πρσκάλο, Τόμετσακ (80′ Μπούσνα), Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς (71′ Βούκσιτς), Βούκσεβιτς (46′ Τσερίν), Ισάχ, Πάβισιτς, Λεπινίτσα (46′ Σελάχι), Αμπέμ, Ντρμπιτς (84′ Ομπρεγκόν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ (90+3 Αουγκούστο), Κούρτιτς (76′ Εσίτι), Καντουρί (67′ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (75′ Καγκάβα), Σβιντέρσκι.