Προμηθέας – Λάρισα 91-77: Απλά καλύτερος

newsroom

|  23.10.2021 | 18:58

Προμηθέας - Λάρισα 91-77: Απλά καλύτερος. Με τον εκπληκτικό Ρέι (29π.) να κάνει τη διαφορά, η ομάδα της Πάτρας επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Όταν ο Προμηθέας πάτησε… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάρισα δεν βρήκε τρόπο να τον ακολουθήσει. Οι Πατρινοί με τον εκπληκτικό Ρέι (29π.) επικράτησαν, ίσως και πιο άνετα από ,τι «μαρτυρά» το τελικό αποτέλεσμα. Οι Θεσσαλοί ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας δύσκολα στους Αχαιούς, αλλά μετά δεν κατάφερε να ακολουθήσουν το ρυθμό της ομάδας του Κασιμίρο. Προμηθέας – Λάρισα 91-77: Απλά καλύτερος.

O MVP: Ο Κέντρικ Ρέι έκανε τη διαφορά με τους 29 πόντους του. Ήταν «καυτός», καθώς ως τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου είχε 5/5 τρίποντα. Έδωσε ώθηση στην ομάδα του Κασιμίρο για να μπορέσει να φτάσει στη νίκη.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το βάθος του πάγκου για τους Πατρινούς και οι λύσεις. Όταν πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, οι Λαρισσαίοι δεν είχαν… απάντηση. Με τη διαφορά να φτάνει και στους 19 πόντους (89-70.)

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ντεβόν Γουάσινγκτον. Ο Αμερικανός δεν κατάφερε να βοηθήσει την μάδα της Λάρισας. Σε σχεδόν 20 λεπτά που αγωνίστηκε, είχε μόλις 2 πόντους. Τα 3 κλεψίματα που έκαναν ήταν σημαντική, αλλά δεν προσέφερε επιθετικά.

THE POINT: Η αναλογία ασίστ/λαθών των δύο ομάδων ήταν κομβικός παράγοντας για την έκβαση του ματς. Το κλάσμα για τον Προμηθέα ήταν 21 ασίστ / 12 λάθη, ενώ το αντίστοιχο της Λάρισας 14 ασίστ / 15 λάθη! Προμηθέας – Λάρισα 91-77: Απλά καλύτερος.

Προμηθέας – Λάρισα: Ισορροπία στο πρώτο, καλύτερος στο δεύτερο

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν καλά το ματς και προηγήθηκαν 11-2 στο 3′ με τον Ρογκαβόπουλο, για να φτάσει και στο +10 (16-6) με τον Ρέι στο 5′. Εκεί, όμως, η άμυνα της Λάρισας μέσα στη ρακέτα βελτιώθηκε. Οι Πατρινοί δεν είχαν την ίδια άνεση στο σκοράρισμα. Έτσι, η ομάδα του Παπανικολόπουλο αντέδρασε με τον Χάντσον και τον Τσαϊρέλη να κάνουν πολλή δουλειά. Σερί 13-2 και προβάδισμα 19-18 στο 9′.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Πατρινούς μπροστά (20-19) με τον Γκάντι. Με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα που προηγούνταν άλλαξε 8 φορές, Ο Ρέι για τον Προμηθέα ήταν on fire με 18π. και το 35-34 υπέρ της Λάρισας στο 18′ έγινε 42-37 στο ημίχρονο.

Αυτό που άλλαξε στο δεύτερο μέρος ήταν η τακτική των Πατρινών. Σταμάτησαν να περνούν την μπάλα μέσα στη ρακέτα. Έτρεξαν παραπάνω, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα, έψαξαν τα ελεύθερα σουτ και έδωσε ένα πιο γρήγορο τέμπο στο ματς. Σε όλα αυτά η ομάδα της Λάρισας δεν κατάφερε να βρει… αντίδοτο και να μείνει μέσα στο ματς ως το τέλος. Ο Ρέι συνέχισε το κρεσέντο του (5/5 τρ.) για το 56-43, με τη διαφορά να φτάνει στο +15 (60-45) με το καλάθι του Αγραβάνη στο 25′.

Η Λάρισα μείωσε στους 8 (62-54) στο 28′ με το τρίποντο του Σπαν, για να κλείσει η περίοδος με 69-57. Οι Πατρινοί είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους, πάτησαν το… γκάζι και βρέθηκαν στο 77-60 (32′) με τον Αγραβάνη και στο 89-70 (36′) με τον Γιαννόπουλο. Το ματς είχε τελειώσει και το μοναδικό που απέμεινε ήταν το τελικό σκορ. Ο Χάντσον κατάφερε να περιορίσει την ήττα της Λάρισας.

Δεκάλεπτα: 20-19, 42-37, 69-57, 91-77.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58