Προμηθέας-Γκραν Κανάρια 81-85: «Λύγισε» στο τέλος [vds]

|  26.10.2021 | 21:11

Προμηθέας-Γκραν Κανάρια: «Λύγισε» στο τέλος. Οι παίκτες του Κασιμίρο έκαναν υπερπροσπάθεια, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Προμηθέας και Γκραν Κανάρια αναμετρήθηκαν στην Πάτρα για τη δεύτερη αγωνιστική του Eurocup. Αν και η ομάδα του Κασιμίρο έκανε υπερπροσπάθεια, με πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα, υπέπεσε σε ορισμένα λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 81-85.

ΜVP:  Κορυφαίος του αγώνα ο ‘Ενις με 20 πόντους, 2 ασίστ, 4 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο. Από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Ρογκαβόπουλος με 21 πόντους.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κασιμίρο έκαναν ορισμένα λάθη, δίνοντας εύκολα καλάθια στην Γκραν Κανάρια, κάτι που στοίχισε στον Προμηθέα.

«ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Νίκος Γκίκας δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε, σκοράροντας μόλις 5 πόντους στο ματς.

THE POINT: Το στατιστικό που «ξεχώρισε» ήταν τα πολλά εύστοχα τρίποντα των δύο ομάδων. Ο Προμηθέας είχε 16/30, ενώ η Γκραν Κανάρια 13/29.

Προμηθέας-Γκραν Κανάρια 81-85: «Πάρτι τριπόντων»

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ δυνατά. με τον Προμηθέα να προηγείται με 10-8, μετά από τρία λεπτά, με δύο εύστοχα τρίποντα του Μάιλς από τη γωνία. Η ομάδα από τα κανάρια νησιά, ωστόσο, έδειξε την ποιότητά της, περνώντας ξανά μπροστά με 13-10. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά γρήγορος, με τους δύο αντιπάλους να επιχειρούν αρκετά σουτ και τον Ρογκαβόπουλο να βάζει δύο σερί για το 17-17. Για την Γκραν Κανάρια ξεχώρισε ο Σούρνα με 10 πόντους, με την περίοδο να «κλείνει» στο 25-25 με τρίποντα του Ένις.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε από εκεί που ξεκίνησε το πρώτο. Με πλήρη «βομβαρδισμό» με σουτ τριών πόντων και από τις δύο ομάδες. Ο Προμηθέας είχε 6/9, ενώ η Γκραν Κανάρια 7/11, με το σκορ στο 35-35 στο 14ο λεπτό του αγώνα. Η Γκραν Κανάρια βρήκε λύσεις και στην άμυνα και έφτασε στο 46-40. Το ημίχρονο «έκλεισε» στο 44-49 , με τον Μάιλς να ξεχωρίζει από τον Προμηθέα και την ελληνική ομάδα να έχει 14 ασίστ.

Προμηθέας-Γκραν Κανάρια 81-85: «Λύγισε» στο τέλος

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα εύστοχα σουτ από μακριά συνεχίστηκαν για τον Προμηθέα με τον Ρογκαβόπουλο να μειώνει στους τέσσερις για το 49-53. Το παιχνίδι συνέχιζε να είναι ντέρμπι, με την κάθε ομάδα να «απαντά» αμέσως στα καλάθια της άλλης, σε ένα ματς για «γερά νεύρα». Σημαντική στιγμή το τρίποντο του Γκίκα για το 60-59, το οποίο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, για να ακολουθήσει ακόμα ένα του Μάιλς. Το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» σε απόλυτη ισορροπία (66-66), με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην τελευταία περίοδο.

Ο Ρογκαβόπουλος με ένα ακόμη σουτ τριών πόντων απέδειξε πως πίστευε πως η ομάδα του μπορούσε να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη. Ακόμα και όταν πήγε για λίγο στον πάγκο, η ομάδα του βρήκε λύσεις με τον Ρέι. Παρά την υπερπροσπάθεια των παικτών του Κασιμίρο, η Γκραν Κανάρια εκμεταλλεύτηκε ορισμένες λανθασμένες επιλογές των παικτών του Προμηθέα στο τέλος και πήρε τη νίκη με 85-81. Κάπως έτσι, η ομάδα της Πάτρας σημείωσε τη δεύτερη φετινή της ήττα στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-49, 66-66, 81-85

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58