Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Τρίποντα για Βραζιλία, Περού και Ισημερινό [vids]

Βασίλης Μπαλατσός

|  08.10.2021 | 08:48

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Τα αποτελέσματα της Λατινικής Αμερικής από τα ξημερώματα της Παρασκευής, 8 Οκτωβρίου

Τα Προκριματικά της Λατινικής Αμερικής για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου επέστρεψαν. Οι δέκα ομάδες έδωσαν αγώνες τα ξημερώματα στο πλαίσιο της προσπάθειας που κάνουν ώστε να εξασφαλίσουν μια θέση στο Κατάρ. Τα ξημερώματα τρεις ομάδες κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο της νίκης, ενώ δύο παιχνίδια «σκάλωσαν» στην ισοπαλία.

Παραγουάη – Αργεντινή 0-0

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο αγώνας της Παραγουάης κόντρα στην Αργεντινή. Ο Λιονέλ Μέσι αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης για την κάτοχο του Copa America. Oι δυο ομάδες έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία, με την «Αλμπισελέστε» να διατηρείται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Βενεζουέλα – Βραζιλία 1-3

Στο 11′ η Βενεζουέλα βρέθηκε να προηγείται επί της Βραζιλίας χάρη στο γκολ του Ραμίρεζ, με τη «Βίνοντιτο» να κρατάει το αποτέλεσμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος μίλησε η κλάση της «Σελεσάο». Ο Μαρκίνιος ισοφάρισε στο 71′, ο Γκάμπριελ Μπαρμπόσα σκόραρε με πέναλτι στο 85′ για την ολική ανατροπή, με τον Άντονι στο 95′ να «σφραγίζει» το τρίποντο για τους Βραζιλιάνους.

Ουρουγουάη – Κολομβία 0-0

Σε ένα αναμενόμενα σκληρό παιχνίδι η Ουρουγουάη και η Κολομβία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ. Για την Ουρουγουάη τα νέα είναι άσχημα, τόσο λόγω της απώλειας βαθμών, όσο και για τον τραυματισμό του Λουίς Σουάρες. Ο επιθετικός της Ατλέτικο αποχώρησε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου νιώθοντας ενοχλήσεις στο γόνατο. Ο παίκτης θα υποβληθεί στις απαραίτητες εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του.

Ισημερινός – Βολιβία 3-0

Ο Ισημερινός στο «ρελαντί» με ένα καλό πρώτο 20λεπτο, «καθάρισε» εύκολα με 3-0 τη Βραζιλία εντός έδρας. Ο Εστράδα άνοιξε το σκορ στο 14′, ενώ ο Βαλέντσια με δύο γκολ στο 17′ και στο 19′ διαμόρφωσε από νωρίς το τελικό 3-0. Το Εκουαδόρ με αυτό το τρίποντο ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ, ισοβαθμώντας με τη Βολιβία.

Περού – Χιλή 2-0

Το Περού παραμένει στο «κυνήγι» της πρόκρισης. Οι Περουβιανοί επικράτησαν της Χιλής εντός έδρας με σκορ 2-0. Ο Κουέβα σκόραρε στο 35′, ενώ ο Πένια τελείωσε πρόωρα το παιχνίδι στο 64′.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58