Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Πρώτη απώλεια για Βραζιλία, «τρίποντα» για Αργεντινή και Χιλή [vids]

Βασίλης Μπαλατσός

|  11.10.2021 | 10:15

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Δείτε όσα έγιναν τα ξημερώματα στη Λατινική Αμερική

Εκτός από την Ευρώπη αγώνες για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου λαμβάνουν χώρα και στην Λατινική Αμερική. Στο κυρίως πιάτο της βραδιάς η Αργεντινής επικράτησε της Ουρουγουάης με σκορ 3-0. Η κάτοχος του Κόπα Αμέρικα προηγήθηκε στο 38ο λεπτό με τον Λιονέλ Μέσι να βάζει ένα… κατά λάθος γκολ. Ο Αργεντινός σταρ πάσαρε προς την μικρή περιοχή, Μουσλέρα και Ντε Πολ μπερδεύτηκαν, με τη μπάλα να καταλήγει εν τέλει στα δίχτυα. Ο Ντε Πολ έκανε το 2-0 στο 44ο λεπτό με την Αργεντινή να πηγαίνει στα αποδυτήρια με δυνατό προβάδισμα. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς στο 61ο λεπτό, κάνοντας το τελικό 3-0.

Μετά από 9 συνεχόμενες νίκες, η Βραζιλία είχε την πρώτη απώλεια βαθμών. Η «Σελεσάο» έμεινε στη λευκή ισοπαλία με την Κολομβία. Η Βραζιλία αν και είχε τον Νεϊμάρ σε κακό βράδυ, διατηρούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, όμως ο εκπληκτικός Οσπίνα κατέβασε… ρολά, χαρίζοντας στους «καφετέρος» το βαθμό.

Η Χιλή πήρε τη νίκη κόντρα στη Παραγουάη με 2-0 και παραμένει «ζωντανή» για την πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ. Στο 68ο λεπτό ο Μπρέρετον έκανε το 1-0, ενώ στο 72′ ο Ίσλα έδωσε στην ομάδα του «αέρα» δύο τερμάτων. Από το 74′ οι Χιλιανοί έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Αράνγκιζ όμως η Παραγουάη δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και μάλιστα στο 89′ επήλθε αριθμητική ισορροπία με τον Αλντερέτε να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.

Ο Ισημερινός «γκέλαρε», καθώς ηττήθηκε από την τελευταία Βενεζουέλα με σκορ 2-1. Ο Ένερ Βαλένσια με πέναλτι έκανε το 0-1 για τον Ισημερινό στο 37ο λεπτό, όμως οι Βενεζουέλανοι ισοφάρισαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Ματσίς. Στο 64′ η Βινοντίντο ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Μπέλο.

Η Βολιβία των δέκα παικτών κατάφερε να κερδίσει το Περού. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Χένρι Βάκα στο 76′, όμως στο 82′ κατάφεραν να βρουν γκολ με τον Ραμίρο Βάκα. Οι Βολιβιανοί κατάφεραν παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα να κρατήσουν το 1-0 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.