Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Νίκησε η Φινλανδία και ο Πούκι ξεπέρασε τον Λίτμανεν

Αγγελική Βύζικα

|  12.10.2021 | 19:32

Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Νίκησε το Καζακστάν 2-0 και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ της χώρας

Η νίκη με 2-0 της Φινλανδίας επί του Καζακστάν δεν ήταν μια απλή νίκη. Ο Τέεμου Πούκι σκόραρε και τα δύο γκολ στη νίκη της χώρας του, για την 8η αγωνιστική του 4ου προκριματικού ομίλου της ευρωπαϊκής ζώνης στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022. Ανέβασε τη χώρα του στη 2η  θέση του ομίλου, αλλά ξεπέρασε και τον Γιάρι Λίτμανεν στην κορυφή των σκόρερ της χώρας.

Ο Φινλανδός επιθετικός έγραψε ιστορία με τα δύο γκολ που σημείωσε και πλέον θεωρείται και αυτός «θρύλος» του ποδοσφαίρου της χώρας του, καθώς ξεπέρασε, έναν άλλο «θρύλο», τον Γιάρι Λίτμανεν.

Ο 31χρονος παίκτης της Νόριτς σκόραρε στις καθυστερήσεις του 1ου  ημιχρόνου και στην αρχή του 2ου, έφτασε τα 33 διεθνή γκολ από το 2009 σε 98 εμφανίσεις και άφησε πίσω του τον άλλοτε επιθετικό του Άγιαξ. Με τη νίκη αυτή, η Φινλανδία έφθασε στη 2η θέση την Ουκρανία, με 8 βαθμούς και άφησε δύο βαθμούς πίσω τη Βοσνία, σε 6 παιχνίδια.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58