Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Νίκες για τα φαβορί, ισόπαλο το ντέρμπι στη Πράγα [vds]

Πλούσιο σε γκολ και θέαμα το «σημερινό πιάτο» των προκριματικών του Παγκοσμίου κυπέλλου 2022 στο Κατάρ.

Στον 10ο όμιλο η Γερμανία επικράτησε δύσκολα με ανατροπή επί της Ρουμανίας, με γκολ των Γκνάμπρι και Μίλερ που απάντησαν στο προβάδισμα των Ρουμάνων με τον Χάτζι στο 9′ .  Η ομάδα του Χάνς Φλικ βρίσκεται μια ανάσα από το Κατάρ.

Στο άλλο ματς του ομίλου Ισλανδία και Αρμενία έμειναν στο ισόπαλο 1-1 με τους Αρμένιους να προηγούνται με γκολ του Χοβχανσιάν στο 35 αλλά ο Γιοχάνεσον απάντησε στο 76′ σε ένα πολύ ισορροπημένο ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στο κόλπο της πρόκρισης μπήκε και η Βόρεια Μακεδονία που επικράτησε με 0-4 στο Λιχτενστάιν.

Η Ολλανδία έκανε το χρέος της απέναντι στη Λετονία για τον 7ο όμιλο και έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας ύστερα από το 1-0 στη Ρίγα. Η συνεργασία του Μέμφις Ντεπάι με τον Ντάβι Κλάασεν έφερε το γκολ του δεύτερου, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις.

Οι “οράνιε” ξεχώρισαν και χάρη στο ντέρμπι της 2ης θέσης, όπου η μέχρι πρότινος ισόβαθμη Νορβηγία έμεινε στο 1-1 με την Τουρκία στην Κωνσταντινούπολη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κερέμ Ακτούρκογλου μόλις στο 6ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Κρίστιαν Θόρστβεντ στο τέλος του ημιχρόνου. Στο “κόλπο” της πρόκρισης, πάντως, μπήκε δυνατά το Μαυροβούνιο, που επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-0 στο Γιβραλτάρ.

Για τον 5ο, όπου οι πρωτοπόροι και με μεγάλη διαφορά, Βέλγοι, είχαν ρεπό, Τσεχία και Ουαλία δεν κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα για τη 2η θέση, αφού ήρθαν ισόπαλες 2-2 στην Πράγα και συνέχισαν χέρι-χέρι φτάνοντας τους 8 βαθμούς.

Βασικός για τους Τσέχους ο Τόμας Βατσλίκ του Ολυμπιακού. Στο άλλο, αδιάφορο ματς του ομίλου, η Εσθονία νίκησε 2-0 τη Λευκορωσία στο Ταλίν και την πέρασε στη βαθμολογία, με 4 έναντι 3 βαθμών.

Στον 8ο όμιλο, οι Ρώσοι παρότι δεινοπάθησαν απέναντι στη Σλοβακία στο Καζάν, τελικά πήραν το «τρίποντο» (1-0) με ένα αυτογκόλ του Σκρίνιαρ στο 24΄.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για τους Σλοβένους στη Μάλτα, περνώντας με το άνετο 4-0. Βασικός (για 82 λεπτά) αγωνίστηκε ο Γιασμίν Κούρτιτς του ΠΑΟΚ για τους Σλοβένους,