Premier League: Ήττα – σοκ για Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ, άνετη νίκη για Μάντσεστερ Σίτι [vids]

Γιάννης Νιαστίτης

|  16.10.2021 | 19:52

Premier League: Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Ένα άσχημο απόγευμα είχε η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ στο Λέστερ, καθώς γνώρισε την ήττα με 4-2 από  από την τοπική ομάδα με 4-2.

Το ματς

Οι  «κόκκινοι διάβολοι» ξεκίνησαν ιδανικά με τον Γκρίνγουντ να βάζει μπροστά στο σκορ τη Γιουνάϊτεντ στο 19′ με ένα πολύ ωραίο γκολ. Στο 31′ ο Τίλεμανς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους δίνοντάς τους ελπίδες για την ανατροπή. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέστερ ήταν καλύτερη και ο Σοϊουντσού στο ’78 την έβαλε μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο, έμελλε να είναι συγκλονιστικό. Αρχικά στο 82′ ο Ράσφορντ, θα ισοφαρίσει σε 2-2 για τη Γιουνάιτεντ. Η χαρά τους δεν κράτησε όμως πολύ καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό (83′) ο Βάρντι έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Η μεγάλη νίκη για τη Λέστερ ολοκληρώθηκε στο 90+1′ με γκολ του Ντάκα.

Οι συνθέσεις:

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Αμάρτεϊ, Έβανς, Σογιουντσού, Περέιρα, Τίλεμανς, Σουμαρέ, Καστάνιε, Μάντισον (73′ Πέρεθ), Ιχεανάτσο (77′ Ντάκα), Βάρντι

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μάτιτς (80′ ΜακΤόμινεϊ), Πογκμπά, Γκρίνγουντ (80′ Λίνγκαρντ), Φερνάντες, Σάντσο (65′ Ράσφορντ), Ρονάλντο

Η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε μία εύκολη νίκη απέναντι στην Μπέρνλι την οποία κέρδισε με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 12′ ο Σίλβα και στο 70′ ο Ντε Μπρόϊνε έκανε το 2-0 διώχνοντας το άγχος από τους «Πολίτες».

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Στέφεν, Κανσέλο, Στόουνς, Λαπόρτ (72′ Ντίας), Άκε, Ντε Μπρόινε (85′ Φερναντίνιο), Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα (90+1′ Πάλμερ), Μαχρέζ, Φόντεν, Στέρλινγκ

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Κόλινς, Πίτερς, ΜακΝιλ, Μπράουνχιλ, Κορκ (72′ Γκούντμουντσον), Γουέστγουντ, Κορνέ (56′ Μπαρνς), Γουντ (82′ Ροντρίγκες)

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η μεγάλη νίκη με ανατροπή στις καθυστερήσεις της Γουλβς απέναντι στην Άστον Βίλα, ενώ η Σαουθάμπτον επικράτησε της Νόριτς με 1-0. Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι της Νόριτς με την Μπράϊτον.