Premier League: Γκέλα για Σίτι , κορυφή με τριάρα η Λίβερπουλ [vds]
Ετικέτες:

Η Λίβερπουλ του Κώστα Τσιμίκα ήταν η μεγάλη κερδισμένη της 5ης αγωνιστικής της Premier League με τους Reds του Γιούργκεν Κλόπ να επικρατούν την εξαιρετικής και ιδιαίτερα αξιόμαχης Κρίσταλ Πάλας με 3-0 στο Άνφιλντ με τρία γκολ να έρχονται από εκτελέσεις κόρνερ. Το 1-0 στο 43ο λεπτό από στημένη φάση. Ο Τσιμίκας εκτέλεσε κόρνερ από […]

Το 1-0 στο 43ο λεπτό από στημένη φάση. Ο Τσιμίκας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Σαλάχ πήρε την καρφωτή κεφαλιά, ο Γκουάιτα απέκρουσε εντυπωσιακά με εκτίναξη στην αριστερή γωνία του και ο Μανέ πήρε το ριμπάουντ, για να κάνει το 1-0 με πλασέ από πλάγια θέση μέσα από τη μικρή περιοχή. Αυτό ήταν το γκολ Νο 100 του Μανέ σε όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα της Λίβερπουλ.

Στο 64’ η κεφαλιά του Φαν Ντάικ μετά το φάουλ του Τσιμίκα πέρασε άουτ και στο 68’ Μανέ και Σαλάχ δεν τα κατάφεραν. Στο 72’ η Πάλας βρέθηκε κοντά στο γκολ με τον Εντουάρ, όμως δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 78’ από το κοντινό βολέ του Σαλάχ. Στο 81’ ο Εντουάρ είχε νέα ευκαιρία αλλά ο Αλισον τον σταμάτησε και πάλι, για να γράψει το τελικό 3-0 με καταπληκτικό γκολ ο Ναμπί Κεϊτά στο 89’.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Μίλνερ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Χέντερσον (88′ Οριγκί) , Φαμπίνιο, Τιάγκο (62′ Κεϊτά), Σαλάχ, Ζότα (76′ Τζόουνς), Μανέ

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουάιτα, Γουόρντ, Άντερσεν, Γκουέχι, Μίτσελ, Γκάλαγκερ, Κουγιατέ (82′ Ολίσε), ΜακΆρθουρ (65′ Ρίντεβαλντ), Αγιού, Μπεντεκέ (65′ Εντουάρ), Ζαχά

Πλήρωσε τη φλυαρία της

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σαουθάμπτον η οποία έφυγε από το Etihad με έναν βαθμό που άξιζε (0-0). Οι Πολίτες έχασαν δύο πολύτιμους βαθμούς εντός έδρας και ‘έπεσαν’ στο -3 από την Λίβερπουλ έπειτα από 5 αγωνιστικές στην Premie League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα τα βρήκε σκούρα κόντρα στους Αγίους, οι οποίοι απείλησαν αρκετές φορές και στο 61’ είδαν το VAR να παίρνει πίσω πέναλτι υπέρ τους. Με τον ίδιο τρόπο στο 90’ ακυρώθηκε γκολ της Σίτι καθώς ο Στέρλινγκ ήταν εκατοστά μπροστά όταν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Άκε, Κανσέλο, Γκιουντογκάν, Φερναντίνιο (65′ Ντε Μπρόινε), Μπερνάρντο Σίλβα (72′ Φόντεν), Στέρλινγκ, Ζεσούς (67′ Μαχρέζ), Γκρίλις

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Λιβραμέντο, Στέφενς (37′ Σαλίσου), Μπέντναρεκ, Γουόκερ-Πίτερς, Ρέντμοντ, Γουόρντ-Πράους, Ρομέου, Ελιουνούσι, Άρμστρονγκ, Άνταμς (68′ Μπρόχα)

Παραμένει στον πάτο χωρίς βαθμό η Νόριτς των Γιαννούλη-Τζόλη

Ο Ντάνιελ Φάρκε κράτησε στον πάγκο τον Δημήτρη Γιαννούλη, βάζοντας στο αριστερό άκρο της άμυνας τον Μπράντον Γουίλιαμς, ενώ ο Χρήστος Τζόλης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο 70ο λεπτό.

Η Γουότφορντ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 17ο λεπτό με τον Ντένις. Οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν ωραία από τα δεξιά, ο Φεμένια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντένις αφού κέρδισε τον Νόρμαν στον αέρα, την έστειλε στα δίχτυα.

Τα καναρίνια ισοφάρισαν στο 35ο λεπτό, με τον συνήθη ύποπτο, Τεέμου Πούκι. Ο Νόρμαν έκανε τη βαθιά μπαλιά από τη μεσαία γραμμή προς τον κενό χώρο, ο Φιλανδός φορ πετάχτηκε πριν από τον Κατσκάρτ, βγήκε τετ-α-τετ με τον Φόστερ και με ωραίο πλασέ, έκανε το 1-1.

Στο 63′ ο Ισμαΐλα Σαρ βρήκς δίχτυα με κοντινή προβολή, έπειτα από ασίστ του Τζόσουα Κινγκ, ο οποίος έκανε την επέλαση στην περιοχή της Νόριτς από τα δεξιά. Οι “σφήκες” πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 83ο λεπτό, με τον Ισμαΐλα Σαρ να χρίζεται εκ νέου σκόρερ. Το 1-3 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Νόριτς: Κρουλ, Άαρονς, Χάνλεϊ, Καμπάκ, Γουίλιαμς, Νόρμαν (70′ Κάντγουελ), Γκίλμουρ, ΜακΛιν, Σάρτζεντ (70′ Τζόλης), Πούκι, Ράσιτσα (88′ Ιντάχ)

Γουότφορντ: Φόστερ, Ρόουζ, Εκόνγκ, Κατσκάρτ, Φεμένια (59′ Ενγκάκια), Κλέβερλι (82′ Ετέμπο), Σισοκό, Σαρ, Ντένις (73′ Σέμα), Κούτσκα, Κινγκ

Δεύτερο σερί τρίποντο για του Κανονιέρηδες του Αρτέτα

Δεύτερη σερί νίκη πήρε στην PL η Αρσεναλ, που διατήρησε την παράδοση και επιβλήθηκε 0-1 στην έδρα της Μπέρνλι. Οι Gunners, που δεν έχουν ηττηθεί ποτέ στο Turf Moor [5 νίκες πλέον], βρήκαν το μοναδικό γκολ στο πρώτο μέρος χάρη σε καταπληκτικό φάουλ του Οντεγκααρντ.

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην επανάληψη, είχαν την κατοχή, όμως όχι τις καθαρές φάσεις. Στο 68’ η Αρσεναλ σώθηκε από το VAR καθώς η απόφαση για πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, ύστερα από γκάφα του Μπεν Γουάιτ, αναστράφηκε, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Μπέρνλι: Πόουπ, Λόουτον, Τέιλορ, Ταρκόφσκι, Μι, Γκούντμουνσον (57′ Κορνέ), Μπρόουνχιλ, ΜακΝίλ, Γουέστγουντ, Γουντ (82′ Ροντρίγκεζ), Μπαρνς (57′ Βίντρα)

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Τίρνι (78′ Ταβάρες), Γουάιτ, Μαγκαλιάες, Τομιγιάσου, Πάρτι (75′ Μέιτλαντ – Νάιλς), Σακά, Έντεγκαρντ, Σμιθ – Ρόου (61′ Λοκόνγκα), Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ

Σοβαρό ατύχημα σε αγώνα μοτοκρός

Γιαννιτσά: Σοβαρό ατύχημα σε αγώνα μοτοκρός. Ένας οδηγός μηχανής έχασε τον έλεγχο με αποτέλεσμα να τραυματίσει σοβαρά δύο θεατές.

17.10.2021 | 19:42

Ολλανδία: Κατέρρευσε εξέδρα στο Ναϊμέγκεν – Φίτεσε [vid]

Ολλανδία: Κατέρρευσε εξέδρα στο Ναϊμέγκεν – Φίτεσε. «Άγιο» είχαν οι οπαδοί της Φιτέσε στο «Χόφερσταντιον», καθώς κανείς δεν τραυματίστηκε.

17.10.2021 | 19:35

Ατρόμητος: Οι «εκλεκτοί» του Παράσχου ενόψει ΑΕΚ

Ατρόμητος: Οι 11 ποδοσφαιριστές που ξεκινάνε για τους Περιστεριώτες στο ματς με τους «κιτρινόμαυρους» στο ΟΑΚΑ.