Περιστέρι – Μπέικεν 85-83: Μίλερ λυτρωτής

newsroom

|  20.10.2021 | 21:07

Περιστέρι - Μπέικεν 85-83: Μίλερ λυτρωτής. Με καλάθι του Αμερικανού, 4'' πριν το τέλος, η ομάδα του Μανωλόπουλου πέτυχε την 1η νίκη στο FIBA Europe Cup.

Θα μπορούσε να είχε έρθει πιο εύκολα. Αλλά το Περιστέρι θέλησε να κάνει τα εύκολα… δύσκολα κόντρα στους Μπέικεν Μπίαρς. Ένα ματς που στο 38′ ήταν στο +10 (77-67) έγινε από το πουθενά ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 10” πριν το τέλος. Για να έρθει η νίκη με ένα μεγάλο σουτ. Περιστέρι – Μπέικεν 85-83: Μίλερ λυτρωτής.

Ήταν ο παίκτης που πήραν την τελευταία φάση του ματς και πέτυχε το καλάθι που έκρινε την αναμέτρηση, με ένα σουτ εκτός ισορροπίας, δίνοντας στην ομάδα του Μανωλόπουλου την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση του FIBA Europe Cup.

O MVP: Ο Τέραν Πέτεγουεϊ. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν… όλα τα λεφτά για το Περιστέρι. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους (7/10 σουτ) και καλά ποσοστά, σημειώνοντας καθοριστικά καλάθια στην πορεία της αναμέτρησης.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η έμπνευση του Ίαν Μίλερ στο φινάλε. Με το χρονόμετρο να δείχνει 10” πήρε τη φάση πάνω του. Είχε καθαρό μυαλό, αξιοποίησε τα πλεονεκτήματά του και σκόραρε με ένα σουτ εκτός ισορροπίας, δίνοντας στην ομάδα των δυτικών προαστίων μια πολύτιμη νίκη. Περιστέρι – Μπέικεν 85-83: Μίλερ λυτρωτής.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γιανίκ Μορέιρα. Είχε 2/9 σουτ και μόλις 2 ριμπάουντ σε 18:16. Μικρή προσφορά για έναν παίκτη της δυναμικής και των ικανοτήτων του. Ναι μεν έδωσε 4 ασίστ, αλλά δεν βοήθησε σε βασικούς τομείς της αναμέτρησης, όπως θα έπρεπε.

THE POINT: Οι Μπέικεν Μπίαρς πήραν 11 επιθετικά ριμπάουντ, κάτι που τελικά δεν στοίχησε στο Περιστέρι. Η ομάδα του Μανωλόπουλου είχε 16 ασίστ/16 λάθη, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν 19 ασίστ/10 λάθη. Το Περιστέρι χρωστά πολλά, πάντως, στο 59% στα δίποντα.

Περιστέρι – Μπέικεν Μπίαρς: Η ανάλυση του αγώνα

Το Περιστέρι έκανε πολύ κακό ξεκίνημα στο ματς. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο πρώτο πεντάλεπτο κράτησε τους Μπέικεν Μπίαρς στους δύο πόντους. Διάστημα που η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε 9-2 με 4 πόντους του Πέτεγουεϊ. Η άμυνα ήταν το… άλφα και το ωμέγα, η διαφορά μεγάλωσε (19-11) με το καλάθι του Σαλούστρου, ενώ ο Μίλερ διαμόρφωσε με δύο βολές το σκορ του δεκαλέπτου (24-12). Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε 12′ με το τρίποντο του ΜακΚρί (28-17), ενώ το Περιστέρι έμεινε σχεδόν δυόμιση λεπτά χωρίς σκορ, πριν ο Μπράουν διαμορφώσει το 30-21 (14′). Οι Μπέικεν Μπίαρς είχαν βελτιώσει τη δική του άμυνα και «ροκάνιζαν» τη διαφορά. Ο Κατσίβελης έδωσε εκ νέου… αέρα 12 πόντων (39-27), ενώ η βολή του ΜακΚρί έκανε το σκορ 40-27 (18′). Στα τελευταία 141 δευτερόλεπτα του ματς το Περιστέρι κόλλησε επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι έκανε σερί 8-0 και το ημίχρονο έληξε 40-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ξανά στην ομάδα του Μανωλόπουλου. Όλα ξεκίνησαν από την άμυνα. Πέτεγουεϊ και Μπράουν έδωσαν λύσεις, αλλά οι Μπίαρς πλησίασαν στους τέσσερις με τον Ντιούφ (47-43) στο 24′. Το Περιστέρι βρήκε… απαντήσεις με Χρυσικόπουλου και Σαλούστρο, για να αποκτήσει ξανά διψήφιο προβάδισμα (57-47) στο 28′ με τον Μίλερ. Διαφορά με την οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο (59-49) με το καλάθι του Πέτεγουεϊ. Ο Αμερικανός ήταν αυτός που είχε τον πρώτο λόγο στην επίθεση και με τρίποντο έφερε το σκορ στο +11 (64-53) στο 32′. Η Μπέικεν απάντησε με σερί 8-0 (64-61) στο 34′. Σερί 6-0 για την ελληνική ομάδα. Μετά + και λίγο αργότερα διαφορά 11 πόντων (75-64) στο 37′ με τον Κατσίβελη. Το προβάδισμα παγιώθηκε στο +10 (77-67) με τον ΜακΚρί. Τα λάθη, όμως, δεν επέτρεψαν να τελειώσει το Περιστέρι εύκολα το ματς. Με τις βολές του Τέιλορ η διαφορά έπεσε στους 5 (79-74), 1:03 για το φινάλε και στα 17” στον πόντο, με τους Μπέικεν Μπίαρς να κάνουν σερί 13-4. Ο Μίλερ με δύο βολές έκανε το 83-81 (15”). Κακή άμυνα, τρίποντο του Ντιούφ, 83-83 στα 10”. Με σουτ εκτός ισορροπίας ο Μίλερ πέτυχε το 85-83 στα 4”, δίνοντας τη νίκη στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 40-35, 59-49, 85-83.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58