ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0: Πρώτος ο «Άγιαξ», μετεξεταστέο το «τριφύλλι» [vds]

Μαγική εκκίνηση στην Super League από τον ΠΑΣ Γιάννινα που μετά το σπουδαίο διπλό στη Τούμπα επί του ΠΑΟΚ, πανηγύρισε άλλη μια τεράστια νίκη καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 1-0 στους Ζωσιμάδες για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ιδιαίτερα προβληματική η εικόνα των «πρασίνων» που δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Λοντίγκιν αρκετές φορές, […]

Μαγική εκκίνηση στην Super League από τον ΠΑΣ Γιάννινα που μετά το σπουδαίο διπλό στη Τούμπα επί του ΠΑΟΚ, πανηγύρισε άλλη μια τεράστια νίκη καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 1-0 στους Ζωσιμάδες για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ιδιαίτερα προβληματική η εικόνα των «πρασίνων» που δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Λοντίγκιν αρκετές φορές, έπαιξαν χωρίς φαντασία και δημιουργικότητα στο παιχνίδι τους και μοιραία δέχτηκαν μια ήττα, από έναν ΠΑΣ που είχε στοχοπροσήλωση στο παιχνίδι του και πήρε αυτό που ήθελε από τον αγώνα, καθώς αμύνθηκε εξαιρετικά πίσω από τη μπάλα.

Οι πράσινοι κατάφεραν να φτάσουν στο 70-30% σε επίπεδο κατοχής στη διάρκεια της αναμέτρησης και να έχουν δέκα τελικές αλλά μια εξ αυτών ήταν προς την εστία του Λοντίγκιν ο οποίος όμως την απέκρουσε και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Κολομβιανός εξτρεμ Χοακίν Περέα αναστάτωσε ουκ ολίγες φορές την άμυνα του Παναθηναϊκού με τον Σάρλια να ταλαιπωρείται όλο το βράδυ με το μαρκάρισμα του. Ο Περέα ήταν με διαφορά ο πιο κινητικός και απειλητικός παίκτης του ΠΑΣ και από δική του εφόρμηση προήλθε το γκολ του Γκαντάρφσκι στο 6ο λεπτό που έκρινε το παιχνίδι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Αναμφίβολα πρόκειται για το πανέμορφο γκολ του Γκαρντάβσκι στο 6ο λεπτό, που έκρινε την τελική έκβαση της αναμέτρησης καθώς ήρθε στην αρχή του παιχνιδιού και βοήθησε τον ΠΑΣ να πάει το παιχνίδι στο δικό του ρυθμό.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Ηρακλής Μεταξάς διάβασε άψογα το παιχνίδι των πρασίνων, περιόρισε όλα τα όπλα τους, ειδικά τους 2 ακραίους και έκλεισε ιδανικά τους διαδρόμους στον άξονα για να πανηγυρίσει άλλη μια σπουδαία νίκη ο «Άγιαξ της Ηπείρου». Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρουσίασε ένα ιδιαίτερα αργό και χωρίς φαντασία σύνολο στους Ζωσιμάδες, δεν βρήκε λύση σε κανένα διάστημα του παιχνιδιού για να καταφέρει αν φανεί απειλητικός ο Παναθηναϊκός και μοιραία έχασε από τον ομογενή Ηρακλή Μεταξά, που τον «κλείδωσε», την μάχη των πάγκων. Ίσως ο Σέρβος έπρεπε να προχωρήσει σε αλλαγές πιο νωρίς στο παιχνίδι.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Σχεδόν απαρατήρητος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ο Ιωάννης Παπαδόπουλος που δεν είχε προβλήματα στη διαιτησία του, ωστόσο στο 58ο λεπτό, υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Αιτόρ όμως ο Τζήλος στο VAR θεώρησε πως το χέρι του Ισπανού είναι το χέρι στήριξης και τον κάλεσε να ξαναδεί τη φάση παίρνοντας πίσω την αρχική υπόδειξη πέναλτι.

Η ανάλυση του αγώνα

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να φανταστούν οι Ηπειρώτες και ο Ηρακλής Μεταξάς καθώς μετά την απειλή με τον Πίρσμαν στο 2ο λεπτό του αγώνα που έσωσε σωτήρια ο Σάρλια, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με ένα καταπληκτικό, ένα απίστευτο, σε σκέψη και εκτέλεση γκολ από τον Γκαρντάφσκι.

Ο Περέα έκανε την ενέργεια και με υπερπροσπάθεια έδωσε στον Γκαρντάβκσι ο οποίος επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία τα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Διούδη, «βάζοντας φωτιά» στις κερκίδες των Ζωσιμάδων.

Στο 7ο λεπτό οι πράσινοι του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως το γυριστό σουτ του Καρλίτος από το ύψος του πέναλτι μετά το φάουλ του Αιτόρ, πέρασε ψηλά άουτ. Ο ρυθμός έπεσε αρκετά, οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες απουσίαζαν με τον ΠΑΣ να ελέγχει τον αγώνα με σχετική ευκολία, και να μην απειλείται ούτε από την κεφαλιά του Σάρλια στο 30′ που πέρασε και αυτή ψηλά άουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του τριφυλλιού ήρθε στο 42ο λεπτό όταν μετά την εξαιρετική συνεργασία Μαουρίσιο-Καρλίτος, η μπάλα έφτασε στον Χουάνκαρ που έκανε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά όμως ο Αιτόρ αστόχησε από θέση βολής, στέλνοντας τη μπάλα άουτ λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν οι Γιαννιώτες είχαν χάσει με αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού τον Πέδρο Κόντε μετά από υπερπροσπάθεια που έκανε να σώσει τη σέντρα του Περέα. Τελευταία απειλή στο πρώτο ημίχρονο η καλή κεφαλιά που πήρε ο Σάρλια στο πέναλτι, από σέντρα του Χουάνκαρ που όμως πέρασε και αυτή άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Λοντίγκιν.

Δεύτερο Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς καμία αλλαγή από τους δύο προπονητές αλλά δεν άλλαξε τίποτα στην εικόνα του παιχνιδιού. Ο ΠΑΣ αμυνόταν ιδανικά, ο Παναθηναϊκός χωρίς φαντασία και δημιουργικότητα στο παιχνίδι του δεν έβρισκε λύσεις.

Ο μόνος τρόπος για να απειλήσουν οι πράσινοι ήταν οι στημένες μπάλες όπως αυτή στο 54΄ όταν η καλή εκτέλεση φάουλ από τον Λούντκβιστ, η μπάλα κατέβηκε, και βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων από την πάνω πλευρά του τέρματος του Λοντίγκιν.

Στο 58ο λεπτό ο Γκαρντάφσκι πάσαρε στον Πίρσμαν, ο οποίος ντρίμπλαρε τον Αϊτόρ, ο οποίος πέφτοντας βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο Παπαδόπουλος υπέδειξε την άσπρη βούλα όμως το VAR πήρε πίσω το πέναλτι καθώς θεώρησε ότι το χέρι του Αιτόρ ήταν το χέρι στήριξης του παίκτη. Στο 63′ έφυγε στην αντεπίθεση ο Περέα, σούταρε από πλάγια θέση, σε ετοιμότητα ο Διούδης που απέκρουσε.

Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τους Βιγιαφάνιες και Παλάσιος αντί των Αϊτόρ – Μαουρίσιο στην προσπάθεια να δώσει μεγαλύτερη επιθετική πνοή στην ομάδα του ενώ ο Μεταξάς έβαλε τον Σιόντη αντί του Καραχάλιου για να δώσει ανάσες στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Στο 78ο λεπτό η συνεργασία Βιτάλ – Παλάσιος έφερε ένα ακίνδυνο σούτ από τον Βιτάλ που κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν. Στο 85 σέντρα του Χατζηγιοβάνη, βάζει το κεφάλι ο Κάργας, παίρνει περίεργη τροχιά η μπάλα, που κόρνερ για τον Παναθηναϊκό μετά από επέμβαση του Λοντίγκιν που απομακρύνει με γροθιές ο μετά την εκτέλεση στη συνέχεια

Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά και ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μια σπουδαία μια τεράστια νίκη που τον φέρνει στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και αφήνει τους πράσινους στους 3 βαθμούς της πρεμιέρας.

ΓΚΟΛ: 6΄ Γκαρντάβσκι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Παπαδόπουλος,

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34′ Κόντε, 62′ Λοντίγκιν, 80΄Γκαρντάφσκι, 84΄Σάλιακας  / 22′ Σάρλια, 61′ Καρλίτος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (70΄ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ, Περέα, Κόντε (42′ Μορέιρα).

Παναθηναϊκός: Διούδης – Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια – Πέρεθ, Μαουρίσιο (70′ Βιγιαφάνιεζ), Βιτάλ (79΄ Χατζηγιοβάννης), Αϊτόρ (70′ Παλάσιος), Λούντκβιστ (56΄Ιωαννίδης), Καρλίτος (79΄ Μακέντα).

Σλοβακία: «Ξύλο» και διακοπή στο Σπαρτάκ Τρνάνα –Σλόβαν Μπρατισλάβας

Σλοβακία: Σοβαρά επεισόδια στο ντέρμπι κορυφής του σλοβακικού πρωταθλήματος, τα οποία οδήγησαν στη διακοπή του αγώνα.

Δημήτρης Κρούσκος

17.10.2021 | 19:53

Σοβαρό ατύχημα σε αγώνα μοτοκρός

Γιαννιτσά: Σοβαρό ατύχημα σε αγώνα μοτοκρός. Ένας οδηγός μηχανής έχασε τον έλεγχο με αποτέλεσμα να τραυματίσει σοβαρά δύο θεατές.

17.10.2021 | 19:42

Μπακασέτας: Γκολ με απευθείας φάουλ! [vid]

Μπακασέτας: Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σκόραρε στο ντέρμπι του τουρκικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Τράμπζονσπορ και την Φενέρμπαχτσε.

17.10.2021 | 19:40

Ολλανδία: Κατέρρευσε εξέδρα στο Ναϊμέγκεν – Φίτεσε [vid]

Ολλανδία: Κατέρρευσε εξέδρα στο Ναϊμέγκεν – Φίτεσε. «Άγιο» είχαν οι οπαδοί της Φιτέσε στο «Χόφερσταντιον», καθώς κανείς δεν τραυματίστηκε.

17.10.2021 | 19:35