ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-2: «Διπλό» πρωτιάς

|  17.10.2021 | 22:30

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-2: «Διπλό» πρωτιάς. Με τον Μαροκινό που σκόραρε στο 84', οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν το… μπλόκο της Ηπείρου.

Μεγάλο «διπλό» για τον Ολυμπιακό στους «Ζωσιμάδες». Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, με «χρυσή» αλλαγή τον Ελ Αραμπί πέρασε νικηφόρα από τα Γιάννενα, σπάζοντας και το… μπλόκο που είχε μπροστά του. ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-2: «Διπλό» πρωτιάς.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά ήταν αξιόμαχη, στάθηκε πολύ καλά και έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους». Αλλά στο τέλος, η ποιότητα των παικτών των πρωταθλητών, ήταν εκείνη που καθόρισε το αποτέλεσμα και έφερε τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός φορ ήρθε από τον πάγκο, ήταν μέσα στις φάσεις κι όταν χρειάστηκε έκανε καλά αυτό που ξέρει. Πλάσαρε εύστοχα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν και χάρισε στον Ολυμπιακό μια πολύτιμη νίκη μέσα στα Γιάννενα, σε ένα ματς πολύ κομβικό.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 11′ ο Γκαρντάβσκι μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακού και μετά τη σέντρα του Πέρσμαν, θα μπορούσε να είχε σκοράρει. Αλλά ο Βατσλίκ αντέδρασε ιδανικά, διατήρησε την εστία του αλώβητη και κράτησε το μηδέν. Αν ο ΠΑΣ είχε προηγηθεί, η εξέλιξη του ματς ίσως να ήταν διαφορετική.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Εξαιρετικό στήσιμο από τον Ηρακλή Μεταξά. Ο ΠΑΣ Γιάννινα για περισσότερο από μια ώρα ήταν άκρως ανταγωνιστικός. Οι αρχικές επιλογές του Πέδρο Μαρτίνς δεν είχαν αποτέλεσμα. Οι κινήσεις από τον πάγκο μέτρησαν, η είσοδος των Εμβιλά και Ελ Αραμπί έκαναν τη διαφορά.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Άγγελος Ευαγγέλου κατάφερε, με τη βοήθεια του VARίστα Τζοβάρα, να γίνουν οι αρνητικοί πρωταγωνιστές. Διότι η φάση του πέναλτι στο 60ό λεπτό, ανέτρεψε και τον κανονισμό για το χέρι στήριξης του αμυντικού. Ο Ρέαμπτσιουκ δεν μπορούσε να βάλει αλλού το χέρι του, αλλά οι διαιτητές αυτό το… ξέχασαν!

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός: Προβάδισμα λόγω αποτελεσματικότητας

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Ηπειρώτες ήταν καλύτεροι. Μπήκαν πιο προσεκτικοί στο ματς, θέλησαν να απειλήσουν την εστία του Βατσλίκ. Με τον Γκαρντάβσκι να μην σουτάρει καλά στο 11′, αλλά ο Τσέχος γκολκίπερ ήταν σε ετοιμότητα και τον σταμάτησε! Με την πάροδο του χρόνου, ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Και στην πρώτη του, αξιόλογη φάση, πήρε το προβάδισμα. Στο 17′ μετά τη σέντρα του Μασούρα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Αγκιμπού Καμαρά με δυνατό σουτ, άνοιξε το σκορ (0-1). Το ματς μετά το γκολ είχε καλύτερο ρυθμό, έγινε φάσεις και από τις δύο πλευρές, με τους «ερυθρόλευκους» να έχει 3 τελικές, αλλά τον Λοντίγκιν να μην έχει θέμα. Η κατοχή ήταν υπέρ των «ερυθρόλευκων» (58%-42%), αλλά καθαρά φάση για γκολ δεν έκανε. Με τον Ονιεκούρου να μην βοηθά και τον Τικίνιο να είναι εκτός… αγώνα. Έτσι έληξε το ημίχρονο 0-1.

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός: Με Ελ Αραμπί το «διπλό» για την κορυφή

Κόντρα στη ροή του ματς, καθώς στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός είχε δύο φάσεις, ο ΠΑΣ έφτασε στην ισοφάριση. Με μια υπόδειξη που σηκώνει πολλή συζήτηση. Στο γύρισμα του Σάλιακα από τα δεξιά, ο Ρέαμπτσιουκ βρήκε την μπάλα με το χέρι πέφτοντας. Ο διαιτητής Ευαγγέλου καταλόγισε το πέναλτι. Το VAR και ο Τζοβάρας εξέτασαν τη φάση και δεν διαφώνησαν. Ο Εραμούσπε εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε σε 1-1. Μετά το γκολ οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ασφυκτικά, είχαν δοκάρι με την κεφαλιά του Παπασταθόπουλου στο 69′. Η είσοδος του Εμβιλά, αλλά και του Ελ Αραμπί ήταν καθοριστικές. Διότι στο 84′ ο πρώτος ήταν εκείνος που γύρισε την μπάλα και ο δεύτερος συνέχισε την παράδοση με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Πρόλαβε τον Σάλιακα και σκόραρε, διαμορφώνοντας το 1-2. Στις καθυστερήσεις, ο Ροντρίγκες που έκανε ντεμπούτο και ο Ελ Αραμπί είχαν την ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ, αλλά δεν σημάδεψε σωστά. Το ματς τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» νικητές. ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-2: «Διπλό» πρωτιάς.

ΓΚΟΛ: 61′ πέν. Εραμούσπε / 17′ Αγκ. Καμαρά, 84′ Ελ Αραμπί

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άγγελος Ευαγγέλου (ΕΠΣ Αθηνών)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20′ Γκαρντάβσκι, 68′ Σνάιντερ, 75′ Περέα / 43′ Παπασταθόπουλος, 59′ Αγκ. Καμαρά, 71′ Ρέαμπτσιουκ, 90’+5 Μ. Καμαρά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ‘ / ‘

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρ. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμπούσμε, Πέρσμαν, Καραχάλιος (88′ Μπρένερ), Ντομίνγκες, Σνάιντερ, Γκαρντάβσκι, Περέα (86′ Τριάδης), Μιλιντσεάνου (76′ Μορέιρα).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπττσιουκ, Μπουχαλάκης (66′ Ελ Αραμπί), Μ. Καμαρά, Ονιεκούρου (46′ Εμβιλά), Αγκ. Καμαρά (78′ Βαλμπουενά), Μασούρας (78′ Ροντρίγκες), Τικίνιο (88′ Αβρ. Παπαδόπουλος).

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37