ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 1-1: Δεν «Χ»άρηκε κανείς σε εκπληκτικό παιχνίδι [pic,vds]

ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, στους Ζωσιμάδες για την τέταρτη αγωνιστική της Super League.

ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ μονομάχησαν στους Ζωσιμάδες για την τέταρτη αγωνιστική της Super League με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από ένα γκολ και να έρχονται ισόπαλες με 1-1 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με αρκετές φάσεις και πολύ γρήγορο ρυθμό.

Παραμένουν αήττητες οι δύο ομάδες με τους Ηπειρώτες να δέχονται το πρώτο τους γκολ στη σεζόν και να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες να φτάσουν στην ανατροπή-νίκη και να περάσουν και πάλι στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά που όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες του για να φτάσουν στην σπουδαία, ολική ανατροπή.

Πήραν τον πολυπόθητο βαθμό οι Κρητικοί του Νίκου Νιόπλια που κατά διαστήματα έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο και κυνήγησαν και αυτοί με τη σειρά τους το τρίποντο ωστόσο μετά το 60 αμύνθηκαν εξαιρετικά και κράτησαν το βαθμό της ισοπαλίας.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο 28χρονος τερματοφύλακας των Κρητικών Ντεβί Επασί ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου. Με τις σπουδαίες επεμβάσεις του κράτησε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας για τον ΟΦΗ και δεν επέτρεψε στον ΠΑΣ να φτάσει σε μια ολική ανατροπή που θα τον έστελνε και πάλι στη κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία του ΠΑΣ στο 65ο λεπτό όταν ο Μορέιρια εξ επαφής δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Επασί και να ολοκληρώσει την ανατροπή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Στην συνέχεια της φάσης ο Κάργας έπιασε αφύλακτος την κεφαλιά στην περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και το σκορ να μένει στο 1-1 παρά τις δύο απίστευτες χαμένες ευκαιρίες.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Ηρακλής Μεταξάς παρουσίασε και πάλι ένα εξαιρετικό σύνολο στον αγωνιστικό χώρο και δικαιολογημένα θα μπορούσε να ζητήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι καθώς οι παίκτες του σπατάλησαν μεγάλες ευκαιρίες για τη νίκη.

Ο Νίκος Νιόπλιας οδηγεί τους Κρητικούς αήττητους με 4 ισοπαλίες στο πρωτάθλημα και σήμερα δικαιώθηκε  με την αμυντική τακτική του προσέγγιση μετά το 60 καθώς η ομάδα του έφυγε αλώβητη από τους Ζωσιμάδες παρότι έχασε την μάχη των πάγκων από τον συνάδελφο του.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Άγγελος Αγγελάκης του συνδέσμου Μακεδονίας ήταν αρκετά καλός στη διαιτησία του ,άφηνε συνεχώς το παιχνίδι να αναπτύσσει γρήγορο ρυθμό και μοίρασε σωστά τις κάρτες. Ορθά δεν έδωσε πέναλτι στο πέσιμο του Σνάιντερ στο 35, ενώ υπέδειξε την εσχάτη των ποινών στο 12ο λεπτό στο μαρκάρισμα του Εραμούσπε από τον Λάμπρου με τη βοήθεια του VAR, σε μια φάση που αρχικά, την «έχασε».

Η Ανάλυση του αγώνα

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 1-1: Μοιρασιά στο εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο

Ο ΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και απείλησε μόλις στο 4ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Μορέιρα να περνάει μόλις, άουτ. Ο ΌΦΗ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 10 βρήκε την φάση που έψαχνε και άλλαξε νωρίς τις ισορροπίες του αγώνα.

Ο Λάμπρου απέφυγε τον Εραμούσπε και έπεσε στο χορτάρι ενώ υπήρξε επαφή ανάμεσα στους δύο ποδοσφαιριστές. Η φάση εξετάστηκε στο VAR με τον Αγκελάκη να δίνει την εσχάτη των ποινών.

Το πέναλτι ανέλαβε ο Νέιρα ο οποίος ήταν εύστοχος και έγραψε το 1-0 με τους Ηπειρώτες να δέχονται το πρώτο τους γκολ στη σεζόν. O ΠΑΣ συνέχιζε να πιέζει και στο 16 το φάουλ του Πίρσμαν σχεδόν άγγιξε το δοκάρι του Επασί αλλά πέρασε άουτ.

Στο 21ο λεπτό είχαμε μια σπουδαία φάση εκατέρωθεν σε διάστημα ενός λεπτού. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα από τα δεξιά, ο Κάργας έπιασε την κεφαλιά με τον Επασί να αποκρούει και τους αμυντικούς του ΟΦΗ να απομακρύνουν.

Στην εξέλιξη της φάσης οι παίκτες του ΟΦΗ έφυγαν στην αντεπίθεση, ωστόσο το σουτ του Φαν Ντούινεν κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα, ενώ το σουτ του Ντουρμισάι βρήκε σε αμυντικό του ΠΑΣ και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 22ο λεπτό ο Νικολάε Μιλιντσεάνου, ο άνθρωπος που καλείται να αντικαταστήσει το μεγάλο κενό του αρχισκόρερ Πέδρο Κόντε που θα χάσει τη σεζόν ,εκτέλεσε τον Επασί και ισοφάρισε για το 1-1 με συρτό σουτ ύστερα από έξοχη πάσα του Μορέιρα.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με τον ΌΦΗ να απειλεί στο 30 όταν ο Μαρινάκης έκανε το γύρισμα στον Ντουρμισάι, ωστόσο το σουτ του Έλληνα φορ δεν δυσκόλεψε τον Λοντίγκιν, ο οποίος απομάκρυνε με ευκολία.

Στο 35 οι Ζωσιμάδες σηκώθηκαν στο πόδι και πάλι όχι όμως για να πανηγυρίσουν κάποιο γκολ. Ο Μορέιρα ξεκίνησε μια ακόμα αντεπίθεση για τον ΠΑΣ.

Έβγαλε τη βαθιά μπαλιά στον Μιλιντσεάνου, αυτός έκανε το γύρισμα στον Σνάιντερ, ο οποίος δεν πρόλαβε, με τους Ηπειρώτες να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι του Γιαννούλη πάνω στον Γερμανό μεσοεπιθετικό του ΠΑΣ. Τo VAR και ο Αγγελάκης όμως έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε τίποτα με την κεφαλιά του Σνάιντερ στο 45 να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Επασί και να ολοκληρώνει ένα αρκετά εντυπωσιακό και «πλούσιο» σε γκολ και θέαμα πρώτο ημίχρονο.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 1-1: Σπατάλησε τις ευκαιρίες ο ΠΑΣ, «άντεξε» ο ΟΦΗ

Και πάλι «δυναμική» εκκίνηση του ΠΑΣ στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν κάποια αλλαγή στη σύνθεση τους. Μόλις στο 47 ο Σάλιακας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Σνάιντερ έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, ωστόσο η μπάλα πήγε ψηλά όπως και στο σουτ του Πίρσμαν στο 50.

Ο ΠΑΣ πίεσε αρκετά στη συνέχεια έκλεισε τους χώρους ώστε να μην αναπτύσσονται οι Κρητικοί αλλά δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Επασί.

Στο 56ο λεπτό είχαμε νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Σέντρα του Σάλιακα από τα δεξιά, ο Εραμούσπε έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο ΠΑΣ απώλεσε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Επασί να κερδίζει τον Μορέιρα σε εξ επαφής τετ-α-τετ μετά την σέντρα του Πίρσμαν από τα αριστερά και στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Κάργα μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 72 Ο Επασί δεν συνεννοήθηκε με τον Βούρο, ο Περέα τσίμπησε την μπάλα ο Μιλιντσεάνου καθυστέρησε. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Σάλιακας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ωστόσο ο Περέα δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα.

Οι κρητικοί αντέδρασαν και στο 74 είχαν δοκάρι όταν ο Ντουρμισάι από μακρινή απόσταση έκανε το ψιλοκρεμαστό σουτ και αυτό τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν, ενώ στο 75 ο Λάμπρου αρχικά εκτέλεσε από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια ο Νέιρα σούταρε από τη περιοχή αλλά ο Λοντίγκιν  έσωσε την εστία του ΠΑΣ.

Στο 80ο λεπτό οι Ηπειρώτες σπατάλησαν άλλη μια τεράστια ευκαιρία όταν στο σουτ του Μορέιρα, η μπάλα βρήκε πάνω στον Βούρο. Ο Περέα έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μαρινάκης πρόλαβε να βάλει το πόδι και να διώξει προτού εκτελέσει από κοντά ο Σνάιντερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες δεν ρίσκαραν και βολευτήκαν με το βαθμό της ισοπαλίας με τις μεγάλες στιγμές να απουσιάζουν μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Αγγελάκη που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

ΓΚΟΛ: 22′ Μιλιντσεάνου /  12 ‘ Νέιρα

Διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: – / 42′ Μπαλογιάννης, 48′ Πασαλίδης, 51′ Γκαγιέγκος

Κόκκινες:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκες, Μορέιρα, Σνάιντερ, Περέα (90’+4′ Λιάσος), Μιλιντσεάνου (78′ Τριάδης).

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (56′ λ. τρ. Διαμαντής, 65′ Κοροβέσης), Γιαννούλης, Νέιρα (83′ Σελίμοβιτς), Γκαγιέγος, Μπαλογιάννης (65′ Ντε Γκούζμαν), Ντουρμισάι, Λάμπρου, Φαν Ντάινεν (84” Γρίβας).