ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Δεν Χ-άρηκε κανείς

|  31.10.2021 | 22:39

ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης 1-1: Δεν Χ-άρηκε κανείς. Ισοπαλία στα Γιάννενα με τα δοκάρια να είναι οι πρωταγωνιστές και τον Τσιφτσή κορυφαίο.

Ισοπαλία στους «Ζωσιμάδες» ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης. Ένα ματς που είχε τους Ηπειρώτες με περισσότερες ευκαιρίες, τους Αρκάδες με δύο δοκάρια. ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Δεν Χ-άρηκε κανείς.

Κορυφαίος στο ματς ήταν, πάντως, ο Αντώνης Τσιφτσής. Ο γκολκίπερ του Αστέρα ήταν αυτός που έκανε πολλές και σημαντικές επεμβάσεις και κράτησε την ομάδα του… όρθια, ειδικά στο τελευταίο κομμάτι και μετά την αποβολή του Μπαράλες.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Αντώνης Τσιφτσής. Ο νεαρός γκολκίπερ του Αστέρα ήταν εξαιρετικός. Όσες φορές χρειάστηκε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, επενέβη καθοριστικά και συνέβαλλε τα μέγιστα για τον βαθμό που πήραν οι Αρκάδες στα Γιάννενα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όπως πήγε το ματς, η μεγάλη φάση ήταν η ευκαιρία του Μορέιρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς. Το διαγώνιο σουτ, στο οποίο επενέβη λίγο ο Τσιφτσής και παραχώρησε το κόρνερ, διατηρώντας το ισόπαλο σκορ 1-1.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Οι δύο προπονητές έδειξαν περισσότερο διάθεση να εξουδετερώσουν ο ένας τα ατού του άλλου. Οι Γιαννιώτες είχαν περισσότερες τελικές, οι Αρκάδες ήταν πιο αποτελεσματικοί, με δύο δοκάρια. Οι κινήσεις από τον πάγκο των Ηρακλή Μεταξά και Μίλαν Ράσταβατς δεν άλλαξαν κάτι.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Γκάμαρης δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Μια φάση που ήθελε έλεγχο υπήρξε, αυτή στο 82′. Το VAR έδειξε το χτύπημα του Μπαράλες στον Πίρσμαν και ο Αθηναίος ρέφερι ορθά τον απέβαλλε.

ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης: Η ανάλυση του αγώνα

Ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Τί κι αν οι Αρκάδες είχαν μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής της μπάλας (55%-45%); Τόσοι εκείνοι όσο και οι Γιαννιώτες είχαν τον ίδιο αριθμό τελικών. Αλλά και τον ίδιο αριθμό γκολ. Με τον Αστέρα να παίρνει το προβάδισμα στο 34′ με την εξαιρετική πάσα του Άλβαρες και το σουτ του Σίτο από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή (0-1). Η απάντηση ήρθε άμεσα, με αρκετή δόση τύχης, στο 37′. Σέντρα του Εραμούσπε, κεφαλιά του Μπρένερ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στο σώμα του Τσιφτσή και στα δίχτυα του (1-1). Μία ακόμα φορά που χρειάστηκε να επέμβει ο Τσιφτσής, το έκανε σωστά, στο 30ό λεπτό.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το σουτ του Καραχάλιου για τον ΠΑΣ και τον Αστέρα να «απαντά» με δοκάρι! Στο 51′ το δυνατό σουτ του Άλβαρες τράνταξε το δεξί δοκάρι της εστίας του Λοντίγκιν! Ο Αστέρας έδειχνε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 62′ μια ακόμα καλή στιγμή, με τον Λοντίγκιν να λέει… όχι στον Σίτο, με τη βοήθεια του δοκαριού! Ο Σάλιακας παραλίγο να αιφνιδιάσει σε σέντρα-σουτ τον Τσιφτσή στο 65′, αλλά ο γκολκίπερ των Αρκάδων αποσόβησε το γκολ. Το ματς έδειχνε ανοικτό, αλλά τα δεδομένα άλλαξαν στο 82′. Ο Μπαράλες χτύπησε εκτός φάσης τον Πίρσμαν και με τη βοήθεια του VAR, ο Γκάμαρης τον απέβαλλε. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι Αρκάδες κράτησαν το 1-1, με τον ΠΑΣ να χάνει την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες με τη μεγάλη επέμβαση του Τσιφτσή, στο 90’+2, στο διαγώνιο σουτ του Μορέιρα.

ΓΚΟΛ: 37′ Μπρένερ / 34′ Σίτο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 69′ Καραχάλιος , ‘ / 23′ Μουνάφο, 31′ Σανταφέ, 38’ Γκαρθία, 90’+5 Τσιφτσής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ‘ / 82′ Μπαράλες

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος (86′ Μίνα), Μπρένερ (43′ Μορέιρα), Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου (76′ Λώλης).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Σανταφέ (66′ Βαλιέντε), Μουνάφο (27′ Ιγκλέσιας), Ριέρα (90’+4 Κανελλόπουλος), Σίτο, Σόνι (66’ Γκόμες, 90’+5 Τασουλής), Μπαράλες.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37