ΠΑΟΚ – Βόλος 4-4: Ανεπανάληπτο ματς με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν τα πάνω – κάτω [vid]
Ετικέτες: ,

newsroom

|  17.10.2021 | 18:03

Εκπληκτικός Βόλος επέστρεψε από το 4-1 και πήρε ισοπαλία, 4-4, στην Τούμπα, από τον ΠΑΟΚ.

Ανεπανάληπτο! Ματς – «ροντέο» στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ και τον Βόλο να παίζουν ανοικτά σε έναν εκπληκτικής ομορφιάς αγώνα. Οκτώ γκολ, χαμένο πέναλτι και δεκάδες φάσεις. Τελικό αποτέλεσμα: ΠΑΟΚ – Βόλος 4-4. Εκπληκτικός Βόλος επέστρεψε από το 4-1 και πήρε ισοπαλία, 4-4, στην Τούμπα, από τον ΠΑΟΚ.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Δέχθηκε τέσσερα γκολ, αλλά ήταν ο «ήρωας» της αναμέτρησης. Ο τερματοφύλακας του Βόλου Κλέιμαν έκανε εκπληκτικές αποκρούσεις, έπιασε το πέναλτι του Βιεϊρίνια και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του εκπληκτικού αγώνα.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το χαμένο πέναλτι του Βιεϊρίνια, όταν το σκορ ήταν 4-3 υπέρ του ΠΑΟΚ, ήταν η φάση του ματς. Αν ο αρχηγός των γηπεδούχων ευστοχούσε, τότε όλα θα ήταν διαφορετικά στο τέλος της αναμέτρησης.

Η ΜΆΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Με 4-2-3-1 άρχισε το ματς ο Λουτσέσκου, ο Αμπασκάλ παράταξε την ομάδα του με το αγαπημένο του 4-3-3.  Αποτέλεσμα ήταν οι άμυνες… να «καταργηθούν» και ο αγώνας να κριθεί στο ποιος θα ήταν πιο αποτελεσματικός στην επίθεση.

Η ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Σχετικά εύκολο απόγευμα για τον Καραντώνη στην Τούμπα. Καλή η διαιτησία του σε έναν συναρπαστικό αγώνα.

Εκπληκτικό ματς στην Τούμπα με τους θεατές που πέρασαν το απόγευμά τους στο γήπεδο να παρακολουθούν θέαμα υψηλού επιπέδου που τους πρόσφεραν και οι δύο ομάδες.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 13′, όταν ο Φαν Βέερτ αμαρκάριστος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το πέμπτο του φετινό γκολ. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, ισοφάρισε γρήγορα. Στο 24′ ο Μιχαηλίδης έπιασε την κεφαλιά, μετά από κόρνερ, κόντραρε η μπάλα και στον Γκρίλο και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 30′ ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή με τον Άκπομ και δύο λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς σημείωσε το 3-1. Στο 42′ ο ίδιος παίκτης έξανε το 4-1 (σκορ ημιχρόνου) και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα πέρναγαν ένα ευχάριστο απόγευμα. Λάθος!

Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε η αντεπίθεση του Βόλου. Στο 54΄ο Μπαρτόλο μείωσε σε 4-2 για τους φιλοξενούμενους και στο 62′ ο Ροσέρο με κεφαλιά σημείωσε το 4-3. Το ευχάριστο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ έδειχνε ότι θα μπορούσε να μετατραπεί σε… «εφιάλτη». Οι προϋποθέσεις υπήρχαν. Στο 74′ ο Βιεϊρίνια έχασε πέναλτι ή για να ακριβολογούμε μπλόκαρε ο Κλέιμαν. Σα να μην έφθανε αυτό, ο Βόλος ισοφάρισε στο 82′ με τον Ρινέρ, ο οποίος είχε μπει στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα. Ματς – «ροντέο» με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας και να πανηγυρίζουν στο τέλος της συναρπαστικής αναμέτρησης.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Εσίτι, Ροντρίγκο, Μιχαηλίδης, Μουργκ – Νίνης, Φερνάντες, Μπαρτόλο, Φεράρι, Κλέιμαν.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Τέιλορ (71′ Ροντρίγκο), Σβαμπ (70′ Ελ Καντουρί), Εσίτι, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (88′ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς (82΄ Μιτρίτσα), Άκπομ (82′ Σφιντέρσκι).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (56′ Ροσέρο), Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης (79΄ Ρινέρ), Μπαριέντος {79′ Νίνης), Ρεγκατίν, Φερνάντες (91′ Γκιουλέν), Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58