ΠΑΟΚ – Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1: «Πέταξε» την ευκαιρία και έμεινε στην ισοπαλία

newsroom

|  30.09.2021 | 23:59

ΠΑΟΚ - Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα. Αν και προηγήθηκε στο σκορ, ισοφαρίστηκε πολύ γρήγορα από την Σλόβαν και έμεινε στο 1-1 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Πασχαλάκης ήταν εκεί που έπρεπε στο 84′ και ήταν αυτός που έδιωξε σε τετ α τετ του Μραζ, ο οποίος νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 16′ ο ΠΑΟΚ έχασε κλασική ευκαιρία. Ο Σβαμπ πέρασε ανάμεσα από δύο παίκτες της Σλόβαν, βρήκε χώρο και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μισό μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αν είχε σκοράρει όλα θα ήταν διαφορετικά στο  ματς

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: O Λουτσέσκου προτίμησε να αφήσει τους Μπίσεσβαρ και Βιεϊρίνια στον πάγκο. Η ομάδα του, όμως, δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε στο 9′, ισοφαρίστηκε ύστερα από πέντε λεπτά. Ο Βάις δεν εξέπληξε κανέναν παρατάσσοντας αμυντικά την Σλόβαν.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Πορτογάλος Ζοάο Πινιέιρο είχε εύκολο έργο. Απέφυγε τα λάθη.

Η ανάλυση του αγώνα: Η κούραση στους παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν εμφανέστατη όσο περνούσαν τα λεπτά στο ματς με την Σλόβαν. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά  στο ματς. Ο Λουτσέσκου παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1, απέναντι στο  4-4-2 του Βάις. Το γκολ δεν άργησε να έρθει. Μόλις στο 9′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Άκπομ, έπειτα από μπαλιά του Τέιλορ.

Η Σλόβαν, ωστόσο, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκριν στο 14′ ουσιαστικά στην πρώτη οργανωμένη επίθεσή της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λουτσέσκου έριξε όλα του τα «όπλα» στο ματς. Η ομάδα του, όμως, ήταν σε πολύ κακή μέρα. Η Σλόβαν ήταν πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της και τελικά ήταν αυτή που πήρε αυτό που ήθελε. Το βαθμό της ισοπαλίας, δηλαδή.

ΓΚΟΛ: 9′ Άκπομ / 14′ Γκριν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζοάο Πινιέιρο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιτρίτσα, Ντε Καμπς, Μεντβέντεφ, Μραζ, Χέντι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ (68′ Βιεϊρίνια), Μιχάι, Μιχαηλίδης, Τέιλορ, Εσίτι, Σβαμπ (68′ Κούρτιτς), Ντάγκλας (59′ Μπίσεσβαρ), Μιτρίτσα (74′ Κωνσταντέλιας), Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Άκπομ (74΄ Σφιντέρσκι).

Σλόβαν (Βλαντιμίρ Βάις): Τσόβαν, Πάουσεκ, Μπόζικοφ, Κάσια, Μεντβέντεφ (82΄Αμπένα), Γκριν (82′ Κάβριτς), Κανκάβα, Ντε Καμπς (33′ Αγκμπο), Ντράζιτς (70′ Ζμραλ), Χέντι και Ντα Σίλβα (70′ Μραζ).