ΠΑΟΚ-Περιστέρι 86-87: Νίκη με ηρωικό Μακ Κρι [vds]
Ετικέτες: ,

|  31.10.2021 | 20:11

ΠΑΟΚ-Περιστέρι 86-87: Νίκη με ηρωικό Μακ Κρι

ΠΑΟΚ-Περιστέρι 86-87: Νίκη με ηρωικό Μακ Κρι. Οι φιλοξενούμενοι με επικό buzzer beater του Μακ Κρι πήραν τη νίκη.

ΠΑΟΚ-Περιστέρι 86-87: Νίκη με ηρωικό Μακ Κρι. Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε το Περιστέρι για την πέμπτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε να προηγείται μέχρι και με 14 πόντους, ωστόσο κατάφερε να χάσει, με τον Μακ Κρι να ευστοχεί σε επικό buzzer beater για το 87-86.

O MVP: Ξεκάθαρα ο Μακ Κρι. Ο τελευταίος πέτυχε 12 πόντους, είχε πέντε ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο. Το σημαντικότερο, φυσικά, ήταν πως πέτυχε το buzzer beater που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 14 πόντους, αλλά το Περιστέρι έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο, κάνοντας το ματς ντέρμπι μέχρι το τέλος.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γκρίφιν έκανε πολύ κακή εμφάνιση, με μόλις τέσσερις πόντους, μη μπορώντας να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει τη νίκη.

THE POINT: Το στατιστικό που ξεχώρισε ήταν το 68% του Περιστερίου στα σουτ δύο πόντων. Σημαντικά και τα 33 ριμπάουντ που «μάζεψαν» οι φιλοξενούμενοι.

ΠΑΟΚ-Περιστέρι 86-87:  «Μουδιασμένο» ξεκίνημα για το «Δικέφαλο του Βορρά»

Ο Γιάνκοβιτς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με όμορφη κίνηση. Το Περιστέρι, ωστόσο, βρήκε λύσεις στη συνέχεια με «μπροστάρη» τον Κατσίβελη. Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 12-7 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το Περιστέρι είχε καλύτερη επαφή με το καλάθι και είχε ενέργεια στην άμυνα, αναγκάζοντας σε λάθη τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Λυκογιάννη «ξύπνησε» στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου και μείωσε στους 3 με τρίποντο του Λαβ, για το 20-23. Στο ματς ξεχώριζε ο Χρυσικόπουλος με 8 πόντους.

Ο Λαβ ήταν αυτός που ισοφάρισε για το 25-25, για να απαντήσει και πάλι ο Χρυσικόπουλος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς ήταν αρκετά πιο κλειστό, με λιγότερες επιθέσεις και περισσότερα φάουλ. Οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ.

Αυτό άλλαξε στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Λαβ να βρίσκει ελεύθερα τρίποντα και να φτάνει στους 15. Κάπως έτσι, το ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 49-39, έχοντας 8 στα 16 τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ στην αρχή του δευτέρου ημίχρονου όχι μόνο δεν έχασε τη διαφορά, αλλά την αύξησε με τον Γιάνκοβιτς να «παίρνει» το όπλο του και να φτάνει στου 14. Στη συνέχεια, ωστόσο, οι παίκτες του Λυκογιάννη χαλάρωσαν υπερβολικά, με το Περιστέρι να κάνει την ανατροπή και να περνά μπροστά με 58-57, χάρη σε τρίποντο του Μίλερ. Στο σημείο εκείνο επικράτησε ένταση ανάμεσα στον πάγκο του Περιστερίου και της κερκίδας, με τον αγώνα να σταματά για λίγο. Τελικά, τα «πνεύματα ηρέμησαν» και ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την περίοδο στο 65-63, σε ένα ματς που έδειχνε πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με γρήγορο σερί 6-0 για τους Περιστεριώτες. Ο Λαβ ήταν εκείνος που με μεγάλα καλάθια προσπαθούσε να ξαναδώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, με το Περιστέρι, πάντως, να μη διστάζει να σουτάρει από μακριά. Έξι λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν 69-74.

Ο Τζόουνς με βολές έκανε το 82-82, ένα λεπτό πριν από το τέλος, ανεβάζοντας την αγωνία, ενώ ο Ντι Λέο έκανε το 84-82 για την ομάδα του. Το Περιστέρι ισοφάρισε, αλλά ο Λαβ με προσπάθεια από κοντά έκανε το 86-84. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με επικό buzzer beater του Μακ Κρι πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 49-39, 65-63, 86-87

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58