ΠΑΟΚ – Νίμπουργκ 83-84: Από τη κόλαση στο παράδεισό και πίσω [pic,vds]

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε κοντά σε μια μυθική ανατροπή απέναντι στη Νίμπουργκ αλλά οι Τσέχοι ευστόχησαν σε νεκρό χρόνο για το 83-84 και απέδρασσαν από τη Πυλαία.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική του Champions League ο ΠΑΟΚ αν και ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά με 83-82 ηττήθηκε από τη Νίμπουργκ με 83-84 χάρη σε εύστοχο δίποντο του Χάρντινγκ σε νεκρό χρόνο που σκότωσε τον δικέφαλο που πλέον μετράει 2 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Συγκλονιστικός ο Ντι Λέο και ο Τζόουνς για τον ΠΑΟΚ αλλά ο Πάιζα με 5/5 τρίποντα ήταν καθοριστικός με τους 18 πόντους που πέτυχε. Το βραβείο του mvp παίρνει δικαιωματικά ο Χάρντινγκ που πέτυχε 22 πόντους αλλά ήταν και ο δήμιος του ΠΑΟΚ με το εύστοχο δίποντο στα 0.5 που χάρισε τη νίκη στους Τσέχους.

Με 7/25 τρίποντα έκλεισε τον αγώνα ο ΠΑΟΚ, που έχασε νωρίς τον Τζος Κάρτερ με τραυματισμό.

Η ανάλυση του αγώνα

Το εκρηκτικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ με Ντι Λέο και Χριστοδούλου έδωσε προβάδισμα με 5-0 στην ομάδα του Άρη Λυκογίαννη που είχε starters τους Γκρίφιν, Χριστοδούλου, Κάρτερ, ΝτιΛεο, Τζόουνς αλλά η συνέχεια άνηκε εξ’ ολοκλήρου στη Νίμπουργκ που έτρεξε με τη σειρά της ένα 9-0 για το 5-9 στο 7′.

Οι Τσέχοι συνέχιζαν να εκτελούν πίσω από τα 6,75 για το 9-16 με τον Πάιζα σε ένα buzzer beater από τα 7 μετρά να γράφει το 11-21 που ήταν σκορ δεκαλέπτου στο Παλατάκι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι καλά επιθετικά με τρίποντα του Ντι Λέο και του Τολιόπολου αλλά ο Χρουμπάν και ο Πάιζα εκτελούσαν συνεχώς εύστοχα δίνοτας συνέχει προβάδισμα 10 και 1 1πόντων στους Τσέχους για το 19-29 στο 13′. Αμυντικά ο ΠΑΟΚ δεν πίεζε καθόλου και δεχόταν συνεχώς τρίποντα και εύκολα drive από τον Χρουμπάν για το 25-35 στο 15′.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ογκμπέιντε και ο Γιάνκοβιτς μείωσαν στο 31-38 με τον Τζοούνς να σκοράρει με φλότερ για το 33-38 στο 19′. Ο ΠΑΟΚ δεν έριξε τον ρυθμό και με τον Γιάνκοβιτς να ποστάρει και να παίρνει το γκολ φάουλ μείωσε ακόμα περισσότερο. Δύο βολές του Ρος έγραψαν το 35-40 σπάζοντας το σερί του ΠΑΟΚ με τον Λυκογιάννη να καλεί time out με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να μην ευστοχούν και να παραμένει το 35-40 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ανατρέψει τη κατάσταση και όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να περάσει και μπροστά με 48-46 με λει απ του Τολιόπουλου ενώ είχε προηγηθεί το εύστοχο τρίποντο του Ντι Λεό και εξαιρετική εμφάνιση του Χριστοδούλου σε άμυνα και επίθεση.

Το 50-46 υπέρ του ΠΑΟΚ όμως έδωσε τη θέση του στο 51-53 υπέρ των Τσέχων που πάτησαν το πόδι στο γκάζι με τον Χάρνιτνγκ αν ευστοχεί από παντού.  Και ενώ οι παίκτες του Λυκογιάννη μείωσαν στο πόντο 55-56 στο 29 με τον Ντι Λέο ήρθε ξανά ένα σερί 10-0 των Τσέχων για το 55-65 στο κλείσιμο του δεκαλέπτου με τον Γκρίφιν να γράφει το 58-65.

Στο τέταρτο και καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο η Νίμπουργκ διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα πάνω των 10 πόντων  στη μεγαλύτερη διάρκεια με το σκορ στο 60-70 στο 28′ να δείχνει ότι τίποτα δεν μπορούσε να ανατραπεί. Εκεί όμως ήρθε μια μυθική ανατροπή για τον δικέφαλο του βορρά που κατάφερε να γυρίσει ένα πραγματικά χαμένο ματς.

Ο Πάιζα έγραψε το 65-76 στο 35′ με τη Νίμπουργκ να αυξάνει μάλιστα τη διαφορά της στους 11 πόντους μόλις 2:40 πριν τη λήξη της αναμέτρησης  για το 70-81.

O ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα επιστρέφοντας από το -10, έκλεψε την μπάλα δύο φορές και βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής 81-82. Ο Χάρντινγκ πήγε στις βολές, έκανε 1/2 και στην επόμενη επίθεση  και με γκολ-φάουλ του Μάρβιν Τζόουνς πέρασαν μπροστά (83-82) στα 5″.

Στην τελευταία φάση ο Χρούμπαν πήρε την μπάλα, την έχασε, όμως εκείνη βρέθηκε με κάποιον τρόπο στα χέρια του Τζέρικ Χάρντινγκ που από πλάγια θέση εκτέλεσε και σκόραρε για να δώσει τη νίκη στη Νίμπουρκ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Γιλμάζ, Προτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): ΝτιΛέο 16 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (4/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 14 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζόουνς 17 (6/7 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ), Καμαριανός 5, Κάρτερ (0/4 σουτ), Χριστοδούλου 7 (1), Ογκμπέιντε 2, Τολιόπουλος 9 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα)

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Σέκουλιτς): Μπέντα 2 (6 ριμπάουντ), Χάρντινγκ 22 (8/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Χρούμπαν 11 (2), Ρίβερς 2, Ρος 15 (3), Γκακ 1, Κόβαρ 7, Παλίζα 18 (5/5 τρίποντα), Βάνα 6

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 23/43 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 16/23 βολές, 42 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίμπουρκ: 15/36 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 9/12 βολές, 40 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58