ΠΑΟΚ-Ηρακλής 72-69: «Πέταξε» ο Δικέφαλος

|  16.10.2021 | 22:12

ΠΑΟΚ-Ηρακλής 72-69: «Πέταξε» ο Δικέφαλος. Με αντεπίθεση στο 2ο ημίχρονο, ανέτρεψε το προβάδισμα του Γηραιού και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη.

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη, στην Πυλαία, βρήκε μεγάλο νικητή τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με ανατροπή κόντρα στον Ηρακλή. Μια νίκη που ήθελε όσο τίποτα άλλο και έδειξε στο παρκέ τη μεγάλη του θέληση. ΠΑΟΚ-Ηρακλής 72-69: «Πέταξε» ο Δικέφαλος.

Κομβικό σημείο του ματς ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Λυκογιάννη από το -4 (33-37) γύρισε το ματς, βρέθηκε στο +8 (56-48), κάνοντας επί μέρους σκορ 23-11 και με «όπλο» την άμυνα και στην πορεία, πήρε μια μεγάλη και πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια.

O MVP: Ο Ντέιβιντ Ντι Λίο. Πέτυχε τους 8 από τους 12 πόντους του στην τελευταία περίοδο. Εκεί που «έκαιγε» η μπάλα έκανε τη διαφορά και βοήθησε καθοριστικά τον Δικέφαλο του Βορρά για να βγει νικητής στο τοπικό ντέρμπι με τον Ηρακλή.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο και η επιθετική προσφορά του Ανδρέα Χριστοδούλου. Ο Κύπριος γκαρντ πέτυχε 8 σερί πόντους, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +8 και ο Ηρακλής δεν βρήκε ποτέ τρόπο για να επιστρέψει δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Έλστον Τέρνερ. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ δεν βοήθησε τον Ηρακλή στην αναμέτρηση της Πυλαίας. Μόλις 5 πόντοι με 2/8 σουτ, εκ των οποίων 0/4 τρίποντο. Ειδικά εκεί όπου το ματς ήταν «ανοικτό», εκείνος ήταν απών.

THE POINT: Ο ΠΑΟΚ πήρε 12 πόντους από δεύτερες επιθέσεις και 14 στον αιφνιδιασμό, ενώ οι αντίστοιχοι του Ηρακλή ήταν 4 και 9. Δηλαδή διπλάσιοι πόντοι για τον Δικέφαλο σε δύο τομείς που έκριναν στην τελική του ματς, όπως αποδείχθηκε.

ΠΑΟΚ-Ηρακλής: «Πέταγε» στην εκκίνηση ο Γηραιός

Ο Ηρακλής έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς. Προηγήθηκε 8-0 με δύο τρίποντα, αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να σκοράρει το πρώτο σουτ εντός παιδιά στο 6′ (4-8). Ο Ντάγκλας ήταν «ζεστός» με 3 τρίποντα στο πρώτο 8λεπτο και οδήγησε τον Ηρακλή στο προβάδισμα. Με τους Τέρνερ και Γουλριτζ, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (20-10). Την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 3/15 σουτ! Η ομάδα του Σκουρτόπουλου είχε βγάλει εκτός ματς τον Γκρίφιν (3π.). Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο για την ομάδα του Λυκογιάννη.

Στο 11′ το σκορ ήταν 24-14 για τον Γηραιό. Η είσοδος του Τολιόπουλου έδωσε πνοή στον Δικέφαλο. Ο νεαρός γκαρντ σκόραρε 10π., έχοντας συμπαραστάτη τον Τζόουνς (8π.). Ο Ηρακλής αντέδρασε με τον Κουζέλογλου (8π.) να δίνει λύσεις. Παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (26-26), ο Ηρακλής με αφετηρία την άμυνα βρέθηκε ξανά στο +6 (28-34) και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37-33 υπέρ των φιλοξενούμενων με τις βολές του Παπαδάκη (8” για το φινάλε). Αν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γηραιός είχε 0/5 τρίποντα.

ΠΑΟΚ-Ηρακλής: Ο Δικέφαλος «πέταξε» ψηλά

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον ΠΑΟΚ. Με τον Ντι Λίο προσπέρασε (41-40) για να αναλάβει δράση ο Χριστοδούλου. Με το σκορ ισόπαλο (43-43) το πήρε… πάνω του. Με 8 σερί πόντους έφερε τον Δικέφαλο στο +8 (51-43). Ο Ηρακλής επιθετικά είχε «κολλήσει», δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και το δεκάλεπτο να λήγει με αντίστοιχη διαφορά, μετά τις βολές του Τζόουνς (56-48). Μια περίοδο όπου ο Γηραιός πέτυχε μόλις 11 πόντους.

Στο, δε, τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν συναρπαστικό. Ο Ηρακλής προσπάθησε και για μεγάλο διάστημα βρήκε λύσεις στην επίθεση. Έτσι κατάφερε να πλησιάσει και να είναι σε απόσταση ενός σουτ από τον ΠΑΟΚ. Στα καίρια σημεία του ματς, όμως, τη σκυτάλη πήρε ο Ντι Λίο με κομβικά σουτ και πολύτιμους πόντους. Παρότι ο Λιντζ έκανε ό,τι μπορούσε για λογαριασμό του Ηρακλή και τον κράτησε μέσα στο ματς, τα επιθετικά λάθη στοίχησαν. Οι δύο χαμένες βολές του Ντάγκλας (2:54 για το φινάλε) με το σκορ στο 64-60, αλλά και το άστοχο τρίποντό του, στα 10” ήταν καθοριστικό. Ο Ντι Λίο με δύο βολές στα 9,8” «κλείδωσε» τη νίκη (72-67), για να διαμορφώσει ο Λιντζ το τελικό σκορ με φόλοου κάρφωμα. ΠΑΟΚ-Ηρακλής 72-69: «Πέταξε» ο Δικέφαλος.

Δεκάλεπτα: 10-20, 33-37, 56-48, 72-69.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58