ΠΑΟΚ – Απόλλων Σμύρνης 4 -1: «Καθάρισε» στην επανάληψη

Ο ΠΑΟΚ με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 4-1 του Απόλλων Σμύρνης στη Τούμπα για την όγδοη αγωνιστική της Super League.

Παρότι στο ημίχρονο τα «σύννεφά πάνω από τη Τούμπα» ήταν πολλά (1-1), ο ΠΑΟΚ με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 4-1 του Απόλλων Σμύρνης στη Τούμπα για την όγδοή αγωνιστική της Super League.

Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για τον δικέφαλο καθώς Σβάμπ και Αογκούστο εκτέλεσαν εύστοχα τα πέναλτι που κέρδισαν ενώ τα άλλα δύο γκολ σημείωσαν Σβιντέρσκι και Μιχαηλίδης. Την ισοφάριση της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» πέτυχε ο Παμλίδης με κεφαλιά στο 15′.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Ομάρ Ελ Καντουρί έκανε ένα σχεδόν τέλειο παιχνίδι καθώς ήταν εξαιρετικός μοίρασε την ασίστ στο κρίσιμο δεύτερο γκολ του Σβιντέρσκι ενώ σκόραρε λίγο πριν αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για λίγα εκατοστά. Γενικά με τη παρουσία του έδειξε πόσο έλειψε από τον ΠΑΟΚ όσο διάστημα ήταν τραυματίας.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 2-1 του ΠΑΟΚ με τον Κάρολ Σβιντέρσκι στο 66ο λετπό να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ το οποίο έδιωξε το άγχος από τα πόδια των παικτών του δικεφάλου και ξεκλείδωσε την άμυνα του Απόλλωνα σβήνοντας οριστικά το 1-1 που προμήνυε νέο στραβοπάτημα.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Ραζβάν Λουτσεσκου επικράτησε κατά κράτος του Τζιανλούκα Φέστα καθώς διαχειρίστηκε εξαιρετικά το παιχνίδι και πάρα την σκιά της νέας γκέλας με το 1-1 στη συμπλήρωση μιας ώρα αγώνα βρήκε τις λύσεις ώστε να φτάσει ο ΠΑΟΚ στο τρίποντο. Από την άλλη ο Ιταλός ίσως να πλήρωσε την φοβική αντιμετώπιση που είχε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας καθώς με μόλις δύο σουτ σε όλο το παιχνίδι δεν δικαιούταν τίποτα παραπάνω.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο κύριος Αριστομένης Κουτσιάφτης ήταν εξαιρετικός σε όλες τις αποφάσεις του καθώς σωστά υπέδειξε τα δύο πέναλτι υπέρ του δικεφάλου και μάλιστα χωρίς τη συμβολή του VAR ενώ ορθά ακύρωσε το γκολ μετά την υπόδειξη του Video το γκολ του Καντουρί στο 55΄.

Καταιγίδα από νωρίς

Μόλις στο τρίτο λεπτό ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να βρει τη φάση που θα «λύσει από νωρίς τον γόρδιο δεσμό». Ο Αουγκούστο βρήκε εξαιρετικά τον Μπίσεβαρ στα δεξιά αυτός γύρισε στον Τέιλορ με τον Τουτουαρίμα να τον σπρώχνει και τον Κουτσιαύτη να υποδεικνύει την άσπρη βούλα.

Ο Αυστριακός μέσος του ΠΑΟΚ Στέβαν Σβάμπ νίκησε τον Κότσαρη για να γράψει το 1-0 στο 5′. Ο ΠΑΟΚ παρότι πίεσε στη συνέχεια δεν είχε κάποια αξιόλογη ευκαιρία με τον Λισγάρα στο 11′ να κόβει σωτήρια πριν η μπάλα φτάσει στον Σβιντέρσκι που ήταν σε κενή εστία. Ο Απόλλων ανέβηκε στο γήπεδο και κέρδισε μέτρα.

Στο 15 ήρθε η απάντηση για την «Ελαφρά Ταηιαρχία» όταν Μαρτίνες έκανε την τυφλή σέντρα, ο Παμλίδης βγήκε στην πλάτη του Τέιλορ που «κοιμήθηκε», ο Πασχαλάκης άργησε χαρακτηριστικά να βγει και ο Έλληνας επιθετικός εκτέλεσε με κεφαλιά για την ισοφάριση.

Στο 18ο λεπτό ο Κότσαρης απέκρουσε εντυπωσιακά  την εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ με τον Έλληνα γκολκίπερ να επεμαβάινει σωτήρια και στο σουτ του Αογκούστο στο 25′.

Στη συνέχει ο Απόλλων Σμύρνης αμύνθηκε εξαιρετικά με τον ΠΑΟΚ να απειλεί ξανά στο 43ο λεπτό όταν ο Μπίσεσβαρ με εξαιρετική πάσα σέρβιρε στον Σβιντέρσκι που αστόχησε με κεφαλιά για να μείνει το 1-1 στο ημίχρονο.

Καθάρισε με το «μαχαίρι στα δόντια»

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε μια ανάσα από το 2-1 μόλις στο 49ο λεπτό όταν ο Σφιντέρσκι έκανε την κεφαλιά με τον Ιωαννίδη να διώχνει λίγο πριν περάσει τη γραμμή.

Στο 54 ο δικέφαλος τους Βορρά σκόραρε με τον Ομάρ Ελ Καντουρί όταν ο Σβαμπ έκανε την σέντρα, η μπάλα βρήκε με την πλάτη στον Σβιντέρσκι και ο Καντουρί με κοντινή προβολή έκανε το 2-1. Η φάση όμως εξετάστηκε από το VAR και ορθώς ακυρώθηκε για οφσάιντ καθώς ο Μαροκινός ήταν εκτεθειμένος.

Στο 66ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρήκε την λύση καθώς ο Καντουρί με κάθετη πάσα βρήκε τον Σφιντέρσκι και ο Πολωνός με ωραίο διαγώνιο σουτ από αριστερά νίκησε τον Κότσαρη κάνοντας το 2-1 μέσα σε αποθέωση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ και ο Μιχαηλίδης πήδηξε πιο ψηλά από τον καθένα και με κεφαλιά έκανε το 3-1 στο 72ο λεπτό.

Στα υπόλοιπα λεπτά ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα του και δεν ανησύχησε από τους παίκτες του Απόλλων Σμύρνης ξεκούρασε παίκτες με αλλαγές. Στο 86 η κεφαλιά του Φατιόν κατέληξε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

Στις καθυστερήσεις τον «χορό των γκολ» έκλεισε ο Αουγκούστο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Άκπομ σε ανατροπή από τον Μπαξεβανίδη.

ΓΚΟΛ: 5′ Σβάμπ, 66′ Σβιντέρσκι, 72′ Μιχαηλίδης, 94 Αογκούστο,/ 15′ Παμλίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστομένης Κουτσιάφτης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  31′ Καντουρί /Τσιλούλης 28′, Φατιόν 69′, Μπαξεβανίδης 71΄,

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (73’ Ροντρίγκο), Σβαμπ (74’ Κούρτιτς), Καντουρί (77’ Μουργκ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (84’ Κωνσταντέλιας), Σφιντέρσκι (77’ Ακπομ).

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας (62’ Ντεντάκης), Ντομίνγκες, Φατιόν, Κάστρο, Μαρτίνες (62’ Ματέι), Τσιλούλης (85’ Σαχλί), Παμλίδης (77’ Φαν Λα Πάρα) , Ιωαννίδης (85’ Ντάουντα).

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19