ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0: Ο νόμος της Τούμπας! [vds]

newsroom

|  26.09.2021 | 22:39

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0: Οι Θεσσαλονικείς με γκολ των Μπίσεσβαρ και Κούρτιτς επικράτησαν με 2-0 των «κιτρινόμαυρων» στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στο ελληνικό πρωτάθλημα «βάφτηκε» στα… ασπρόμαυρα. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή του τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Ο Σουριναμέζος επιθετικός σημείωσε δύο τέρματα στον αγώνα, το πρώτο ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι για το 2-0 στο 79′ του αγώνα από τον Κούρτιτς.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Μπίσεσβαρ: Σκόραρε κέρδισε το πέναλτι από το οποίο προήλθε το 2-0. Μοίραζε ασίστ συνεχώς ήταν ο πιο κινητικός και απειλητικός παίκτης του ΠΑΟΚ και αναστάτωσε ουκ ολίγες φορές την άμυνα της «Ένωσης».

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ανεπανάληπτο χαμένο τετ α τετ του Ανσαριφάρντ στο 68′, όταν ο Ιρανός απέτυχε να κερδίσει τον Πασχαλάκη που έδιωξε σωτηρία για το «Δικέφαλο» του Βορρά. Αν είχε έρθει σε εκείνο το σημείο η ισοφάριση θα άλλαζε όλος ο αγώνας.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Μαεστρικό κοουτσάρισμα από τον Ραζβαν Λουτσέσκου, ο οποίος επικράτησε κατά κράτος στη μάχη των πάγκων του Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Ο Ρουμάνος διάβασε και χτύπησε όλες τις αμυντικές αδυναμίες της «Ένωσης» και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη την ίδια ώρα που ο Σέρβος δεν μπόρεσε να βοηθήσει ούτε με το διάβασμα του πριν το παιχνίδι ούτε με τις αργοπορημένες αλλαγές του, την ομάδα του και να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Η ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Ιταλός Πάολο Βαλέρι άφηνε το ρυθμό στον αγώνα και μοίρασε σωστά τις κάρτες. Το γκολ του Μπίσεσβαρ στο πρώτο ημίχρονο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Σωστά πήγε στην «άσπρη βούλα» στην ανατροπή του Μπίσεσβαρ από τον Μισλέν, ενώ με τη χρήση του VAR ακύρωσε το γκολ του Μοχαμαντί.

Η ανάλυση του αγώνα

Θεαματικό και με εξαιρετική ατμόσφαιρα  το ντέρμπι των «Δικεφάλων» στην Τούμπα είχε πλούσιο θέαμα και τελικά βρήκε μεγάλο νικητή τον ΠΑΟΚ με 2-0, επί της ΑΕΚ που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 9′ για την ΑΕΚ όταν ο Ντάρκο Γέφτιτς μέσα από την περιοχή δοκίμασε το σουτ αλλά ήταν άστοχος από καλή θέση.

Ο ΠΑΟΚ έκανε αισθητή την παρουσία του στο 22′ όταν ο Μπίσεσβαρ με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς αλλά ο βοηθός και στη συνέχεια το VAR ακύρωσαν το γκολ ως οφσαιντ. Με τον ΠΑΟΚ να έχει ελαφρά κατοχή μπάλας (53-47%) στο πρώτο μισό του ημιχρόνου, φάνηκαν οι αξιώσεις των Θεσσαλονικέων, που στο 26′ είχαν άστοχο σουτ με τον Σβαμπ.

Στο 28′ κεφαλιά του Αραούχο μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Πασχαλάκης και  στο επόμενο λεπτό σουτ του Αουγκούστο έβγαλε με δυσκολία σε κόρνερ ο Στάνκοβιτς. Στο 40΄ ο Τσούμπερ έστειλε πλάγιο δυνατό σουτ στην εστία του ΠΑΟΚ αλλά ο γκολκίπερ -αρχηγός του μπλόκαρε χωρίς δυσκολία, με τους δυο τερματοφύλακες να αναδεικνύονται σε πρωταγωνιστές.

Στο 42΄ο ΠΑΟΚ βρήκε τη λύση που αναζητούσε. Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ με ελιγμό στην περιοχή και γωνιακό σουτ αιφνιδίασε τον Στάνκοβιτς, μετά από ασίστ του Κούρτιτς, ανοίγοντας το σκορ προκαλώντας ντελίριο στις κερκίδες της Τούμπας. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε κοντά στο γκολ και στις καθυστερήσεις 45΄+1′ όταν ο Αουγκούστο κέρδισε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τον ΠΑΟΚ με το να έχει το ποσοστό κατοχής της μπάλας στο 60-40%.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε ο ΠΑΟΚ και στο Β’ ημίχρονο και στο 51′ ο Σβαμπ από σέντρα του Μπίσεσβαρ έπιασε κεφαλιά που έφυγε άουτ. Η  ΑΕΚ βρήκε αντίδραση ειδικότερα μετά την είσοδο των Ανσαριφάρντ και Σάκχοφ. Στο 68΄μάλιστα από λάθος του Σίντκλεϊ,  η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τους Τσούμπερ και Ανσαριφάρντ, αλλά ο Πασχαλάκης ήταν εκεί και έσωσε τον ΠΑΟΚ.

Στο 77′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με τον Μπίσεσβαρ που ανατράπηκε  από τον Μισλέν. Το εκτέλεσε ο Κούρτιτς που στο 79′  με εύστοχο χτύπημα πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη νίκη.

Η ΑΕΚ στο 83′ με τον Μοχαμαντί πέτυχε γκολ  με βολίδα μέσα από την περιοχή που όμως μετά  τη χρήση του VAR ακυρώθηκε. Ως τη λήξη του αγώνα και παρά την πίεση που άσκησε η «Ένωση» ο ΠΑΟΚ κράτησε την αμυντική του λειτουργία και στο τέλος πήρε τη νίκη. Η ΑΕΚ έδειξε ότι διαθέτει ποιότητα και ταχύτητα αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα και έφυγε ηττημένη από την Τούμπα.

ΓΚΟΛ: 42′ Μπίσεσβαρ, 79′ (πεν) Κούρτιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πάολο Βαλέρι (Ιταλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ : Σίντκλεϊ, Αντρ. Ζίφκοβιτς, Σφιντέρσκι, Εσίτι, Ανσαριφάρντ, Λε Ταλέκ,

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάϊ, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ  (75′ Εσίτι), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (74΄Μουργκ- 88′ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (92′ Λύρατζης) και Σφιντέρσκι (90′ Ακπομ).

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (75΄ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι (60′ Ανσαριφάρντ), Λε Ταλέκ (85′ Σιμόες) , Γέβτιτς (60′ Σάκχοφ), Γκαρσία (86′ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ και Αραούχο.