Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 70-84: Οκόμπο show

newsroom

|  29.10.2021 | 22:55

Παναθηναϊκός - Βιλερμπάν: Τον έδεσε (Ο)κόμπο. Με τον ασταμάτητο γκαρντ να σημειώνει 35 πόντους, οι «πράσινοι» έχασαν για πρώτη φορά στο ΟΑΚΑ.

Πρώτη φετινή ήττα για τους «πράσινους» στο ΟΑΚΑ. Η Βιλερμπάν ήταν αυτή που έβαλε τέλος στο αήττητο του «τριφυλλιού» στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Με τον απίθανο Οκόμπο να σημειώνει 35 πόντους, οι 17 στην τελευταία περίοδο και να διαλύει όλα τα αμυντικά πλάνα του Δημήτρη Πρίφτη. Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 70-84: Οκόμπο show.

Η περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού δεν λειτούργησε, η κούραση από το ματς με την Εφές όπως και η έλλειψη ενέργειας ήταν αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι το «τριφύλλι» υποχώρησε σε ρεκόρ 2-5 στην Euroleague, με τη γαλλική ομάδα να έχει ακριβώς το αντίστροφο (5-2) μέχρι τώρα.

O MVP: Ο Έλι Οκόμπο, ποιός άλλος; Πάρτι έκανε στο ΟΑΚΑ ο Γάλλος γκαρντ που σκόραρε 35 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (4/4β., 8/12διπ., 5/7τρ.), όπως και 2 ασίστ και 2 κλεψίματα με 37 στο σύστημα αξιολόγησης. Ασταμάτητος.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η εμφάνιση του Κώστα Αντετοκούνμπο στο πρώτο ημίχρονο. Δύο φορές που οι «πράσινοι» πλησίασαν, ο Έλληνας φόργουορντ/σέντερ έκανε τη διαφορά. Με 10 πόντους (5/5διπ.), 4ριμπ. (3 επιθετικά) και 3 κοψίματα, αλλά και ένα κλέψιμο.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Σέρβος γκαρντ του «τριφυλλιού» δεν ήταν σε καλή ημέρα. Ναι μεν πέτυχε 8 πόντους, αλλά με μόλις 3/9 σουτ. Δεν κατάφερε να μπει στο κλίμα του αγώνα, ενώ και αμυντικά δεν μπόρεσε να δώσει βοήθειες.

THE POINT: Η αδυναμία του Παναθηναϊκού να περιορίσει τη δράση του Οκόμπο, που είχε 67% στα δίποντα και 71% στα τρίποντα. Ό,τι άμυνα κι αν έπαιξαν οι «πράσινοι» πάνω τους, εκείνους διέλυσε όλα τα αμυντικά plays του «τριφυλλιού».

Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν: Αντετοκούνμπο show

Το ματς ξεκίνησε με τους περιφερειακούς της Βιλερμπάν να κάνουν τη διαφορά. Λίγο πριν το 5′, η γαλλική ομάδα προηγήθηκε 14-8, έχοντας πάρει 12 πόντους από Τζόουνς και Οκόμπο. Το τάιμ άουτ του Πρίφτη έκανε δουλειά. Οι «πράσινοι» πλησίασαν στο 12-14. Εκεί, όμως, μπήκε στο ματς ο Κώστας Αντετοκούνμπο, 3:44 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. X Factor στο ματς. Ως το τέλος του δεκαλέπτου πέτυχε 6 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 3 κοψίματα. Κομβικός για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 18-24. Με τη δεύτερη περίοδο να ξεκινά με τον Παναθηναϊκό μεταμορφωμένο.

Με πιεστική άμυνα και τον εξαιρετικό Έβανς σε όλες τις φάσεις, οι «πράσινοι» αντέδρασαν. Η γαλλική ομάδα ως το 16′ σημείωσε μόλις ένα τρίποντο, το «τριφύλλι» έκανε σερί 16-3 και από το -6 βρέθηκε στο +7 (34-27) με τις βολές του Μέικον. Εκεί, όμως, χάθηκε ξανά η συγκέντρωση, τα λάθη που έκαναν οι Γάλλοι, άλλαξαν… στρατόπεδο. Αντετοκούνμπο, Τζόουνς και Λάιτι ανέλαβαν δράση. Σερί 13-2 της Βιλερμπάν και το σκορ στο 36-40. Παπαπέτρου με δίποντο και Οκόμπο με τρίποντο, διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου (38-43). Η γαλλική ομάδα είχε ήδη τρεις διψήφιους.

Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν: Τον έδεσε (Ο)κόμπο

Το τρίτο δεκάλεπτο, αμυντικά, ήταν το καλύτερο για τους «πράσινους». Περιόρισαν τη γαλλική ομάδα στους 15 πόντους. Ειδικά μετά το 24′, καθώς αρχικά η Βιλερμπάν άγγιξε τη διψήφια διαφορά (38-47). Ο Οκόμπο είχε ζεσταθεί για τα καλά. Όμως, το «τριφύλλι» και πάλι από την άμυνά του ξεκίνησε. Και από το 40-49 στο 5:49 υπήρξε επαναφορά. Με Νέντοβιτς και Γουάιτ το σκορ έγινε 47-51, 3:38 για το δεκάλεπτο. Οι Γάλλοι διατηρούσαν το πάνω χέρι στο σκορ, αλλά η ομάδα του Πρίφτη όχι μόνο δεν… παράταση, αλλά αντέδρασε. Στο τελευταίο λεπτό, το τρίποντο του Παπαπέτρου και η βολή του Μέικον έφερα τον Παναθηναϊκό να πλησιάσει στους 4 (54-58). Έτσι έληξε η 3η περίοδος, με τους «πράσινους» να κάνουν 6 λάθη κι αυτό δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν πιο κοντά!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Οκόμπο πήρε ξανά μπροστά. Και όχι απλά, αλλά έδωσε μια απίστευτη παράσταση στο ΟΑΚΑ. Ό,τι κι αν έκαναν οι «πράσινοι» και ο Πρίφτης για να τον σταματήσουν, δεν είχε επιτυχία. Είτε με κοντό παίκτη να τον μαρκάρει, είτε με ψηλό, ο Οκόμπο έβλεπε το καλάθι λες και ήταν… βαρέλι. Σκόραρε 17 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας το ματς με 35! Και παρότι Μέικον και Παπαπέτρου πάλεψαν και η διαφορά ήταν στους 2 πόντους (63-65) στο 35′, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο τέλος, το ματς ξέφυγε με τους Γάλλους να επικρατούν με 14 πόντους διαφορά. Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 70-84: Οκόμπο show.

Δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58