Παναθηναϊκός – Σαν σήμερα: Η τεράστια ανατροπή – πρόκριση με τη Βίσλα με 4-1 [vds]

Συμπληρώθηκαν 14 χρόνια από το έπος τη τεράστιάς νίκης και ανατροπής με τη Βίσλα Κρακοβίας, όταν ο Παναθηναϊκός είχε ξεπέρασε το εμπόδιο των Πολωνών επικρατώντας με σκορ 4-1 ,στη ρεβάνς του 3-1 της Κρακοβίας και πήραν μια σπουδαία πρόκριση για τους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League. Ο πρώτος αγώνας στην Πολωνία ήταν εφιαλτικός για το […]

Ο πρώτος αγώνας στην Πολωνία ήταν εφιαλτικός για το Τριφύλλι, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1 στην Κρακοβία, ωστόσο όλα ήρθαν τούμπα στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ που ήταν καμίνι εκείνο το βράδυ σε ένα αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στη παράταση.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο πρώτο 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, όντας στο 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νασίφ Μόρις ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 62’ λεπτό με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι «Πολωνοί», ο Ολιζαντέμπε τρία λεπτά αργότερα έγραψε το 2-0, δίνοντας σκορ πρόκρισης στο Τριφύλλι με το ΟΑΚΑ να σηκώνεται στο πόδι.

Η πρόκριση όμως δεν είχε κριθεί ακόμη, καθώς το γκολ του Σομπολέφσκι στο 79′ «πάγωσε» το στάδιο, αφού έδινε και πάλι το πάνω χέρι στους φιλοξενούμενους.

Όμως οι “πράσινοι” δεν τα παράτησαν και τρία λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού, ο Παπαδόπουλος πέτυχε το 3-1, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, μια κεφαλιά του Ηλία Κώτσιου στο 114′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με το ΟΑΚΑ να φλέγεται, δίνοντας παράλληλα στο Τριφύλλι μια μεγάλη και παλικαρίσια πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Σκόρερ: 62′ Μόρις, 65′ Ολισαντέμπε, 87′ Παπαδόπουλος, 114′ Κώτσιος – 79′ Σομπολέφσκι

Παναθηναϊκός (Α.Μαλεζάνι): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Σέριτς, Μόρις, Κώτσιος, Κονσεϊσάο, Χαραλαμπίδης, Μπίσκαν (74′ Λεοντίου), Γκέκας, Βόουτερ (60′ Παπαδόπουλος) Ολισαντέμπε (70′ Άντριτς)

Ραζνάτοβιτς για Σπανούλη: «Μεγάλη τιμή που ήμουν μάνατζέρ σου» [pic]

Ραζνάτοβιτς για Σπανούλη: Το «αντίο» του μάνατζερ του «Kill Bill» μετά και το επίσημο τέλος του από την ενεργό δράση.