Παναθηναϊκός – Πολκοβίτσε 64-67: Κοντά σε μια επική ανατροπή στην πρεμιέρα του στο Eurocup[pics]

Γιάννης Νιαστίτης

|  14.10.2021 | 21:55

Παναθηναϊκός - Πολκοβίτσε 64-67: Οι «πράσινες» βρέθηκαν κοντά σε ένα τρομερό comeback, όντας 12 πόντους πίσω με 01:32 να απομένουν για τη λήξη.

Ήθελε να συνδυάσει την επιστροφή του στην Ευρώπη, ύστερα από 20 χρόνια με μια μεγάλη νίκη επί της πολύ πιο έμπειρης Πολκοβίτσε, αλλά το θαύμα δεν έγινε. Και μάλιστα για λίγο… Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ με 12 πόντους, 01:32 πριν τη λήξη του αγώνα με 52-64 και ενώ φαινόνταν τα πάντα να έχουν κριθεί, εκεί ανέλαβε δράση ο… εγωισμός των παικτριών της Ελένης Καπογιάννη.

Με ένα επιμέρους 15-3 σε διάστημα μικρότερο του 01:30 λεπτού (!), οι «πράσινες» μείωσαν σε 64-67, έκλεψαν τη μπάλα με 12” στο ρολόι, αλλά η Ριντ σπατάλησε πολύτιμα δευτερόλεπτα και έτσι το σουτ της Χολμς (τρίποντο) για την παράταση, δεν έγινε  υπό καλές  προϋπόθέσεις, με αποτέλεσμα να μην ολοκληρωθεί η επική ανατροπή.

Εξαιρετική εμφάνιση από την Αγγελική Βιντσιλαίου (20 πόντοι, 5/10 δίποντα, 7/10 βολές, 1/1 τρίποντα, 3 ασίστ), ιδιαίτερα στο β΄ημίχρονο και από τη Ριντ (17 πόντοι 7/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) κυρίως στο πρώτο ημίχρονο αλλά και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

MVP: Κλαούντια Γκέρτσεν και Στέφανι Μαβούνγκα μοιράζονται από κοινού το βραβείο. H Πολωνή πάουερ φόργουορντ είχε 12 πόντους με 4/6 τρίποντα, πληγώνοντας σε καίρια σημεία τις «πράσινες» την ώρα που προσπαθούσαν να επανέλθουν. Παράλληλα είχε και 4 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Από την πλευρά της η Αμερικανή σέντερ κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, μαζεύοντας 12 ριμπάουντ και έχοντας 15 πόντους (7/15 δίποντα).

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Λίνα Στακ δεν μπόρεσε ποτέ να μπει στο πνεύμα του παιχνιδιού. Η Γερμανίδα σούτινγκ γκαρντ των «πράσινων» ολοκλήρωσε τον αγώνα με 7 πόντους και 3 λάθη, ενώ είχε πολλές κακές αποφάσεις στην επίθεση.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αφέλεια της Ριντ στο τέλος. Η Αμερικανή που συγκέντρωσε τους περισσότερους πόντους στο σύστημα αξιολόγησης στον αγώνα, έμελλε να αποδειχθεί και η μοιραία… Μετά το κλέψιμο της Λύμουρα πάνω στη Γκέρτσεν, η Ριντ πήρε τη μπάλα, αλλά μη αντιλαμβανόμενη τον ελάχιστο χρόνο που είχε στη διάθεση της η ομάδα της για να εκδηλώσει την τελευταία της επίθεση, σπατάλησε πολύτιμα δευτερόλεπτα που αποδείχθηκαν καθοριστικά.

THE POINT: Οι «πράσινες» θα είχαν περισσότερες ελπίδες για να διεκδικήσουν το ματς στα ίσια, αν είχαν δείξει την ίδια προσήλωση και σταθερότητα σε όλη τη διάρκεια του ματς. ‘Ομως τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (29-47) και το κάκιστο ποσοστό στο τρίποντο (5/23), επέτρεψαν στην Πολκοβίτσε να ξεφύγει και να χρειάζεται μετά μια υπερπροσπάθεια για να ανατραπούν τα δεδομένα.

Η ανάλυση του ματς

Παναθηναϊκός – Πολκοβίτσε: Καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο, «μάζεψε» τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου

Ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσει με τ1ις Λύμουρα, Στακ, Χολμς, Ριντ και Γρηγοροπούλου. Οι «πράσινες» με κύριο άξονα αναφοράς την Ριντ στην επίθεση θα προηγηθούν με 4-3, αλλά γρήγορα η πολωνική ομάδα ομάδα με τις Σπανού και Μαβούνγκα θα κάνει το 7-12 στο 5′. Η Ελένη Καπογιάννη θα αλλάξει την άμυνα των «πράσινων» σε ζώνη που θα αποδώσει καθώς οι Πολωνές θα υποπέσουν σε λάθη και παράλληλα με την καταλυτική προσφορά της Βιντσιλαίου που μπήκε στη θέση της Στακ, θα ολοκληρώσει το δεκάλεπτο, προηγούμενες με 14-12.

Με λέι απ της Ελληνίδας πόιντ γκαρντ του Παναθηναϊκού (Βιντσιλαίου) και τρίποντο της Μπουντούρη, οι «πράσινες» θα προηγηθούν με 19-14 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (11′), όμως η ακατανόητη επιμονή στο τρίποντο (1/8), σε συνδυασμό με την είσοδο της Τσάτζο στο παρκέ για την Πολκοβίτσε και την ευστοχία από τη θέση του τριπόντου των Φίτζεραλντ και Γκέρτσεν, που θα «τιμωρήσουν» την ζώνη του «Τριφυλλιού», θα οδηγήσουν σε ένα σερί… 18-0 και το 19-32 στο 18′. Οι γηπεδούχες θα πετύχουν το πρώτο τους καλάθι μετά από 7 ολόκληρα λεπτά με λέι απ της Στακ για το 21-32 (18′) και με ένα επιμέρους 8-4 μετά την… ανομβρία, θα «κλείσει» το ημίχρονο, όντας πίσω στο σκορ με 27-36.

Αχίλλειος πτέρνα για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο ήταν η δραματική αστοχία, πίσω από την γραμμή των 6.75 (1/10), καθώς και η αμυντική ανισορροπία που αυτή δημιουργούσε μετά τα χαμένα τρίποντα – ιδιαίτερα στο β΄δεκάλεπτο – και ουσιαστικά επέτρεψε στην Πολκοβίτσε να τρέξει στο transition και να «χτυπήσει» με ξεμαρκάριστα τρίποντα ή με εύκολα ντράιβ. Παράλληλα με την εξαίρεση της Ριντ (10 πόντοι, 4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 5 ριμπάουντ) που ήταν σταθερή σε όλο το ημίχρονο, οι «πράσινες» δεν βρήκαν αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση αλλά και τη δημιουργία.

Παναθηναϊκός – Πολκοβίτσε: Τρομερή εμφάνιση της Βιντσιλαίου στο β΄ημίχρονο, κοντά σε μια επική ανατροπή

Οι δύο ομάδες θα ξεκινήσουν νευρικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με το πρώτο καλάθι να σημειώνεται λίγο πριν τη συμπλήρωση των τεσσάρων πρώτων λεπτών της περιόδου, με την Τελένγκα να κάνει το 27-41 για την πολωνική ομάδα, έπειτα από ασίστ της Γκάιντα. Τελικά θα είναι η Βιντσιλαίου αυτή που θα «σπάσει» το ρόδι για τον Παναθηναϊκό και με προσωπικές της ενέργειες και κερδισμένες βολές θα μειώσει σε 31-43 στο 26′.  Η Ελληνίδα πόιντ γκαρντ θα συνεχίσει να είναι «καυτή» και με 11 πόντους  συνολικά στο τρίτο δεκάλεπτο και 1 μπλοκ στο τέλος του δεκαλέπτου, θα μειώσει τη διαφορά στους εννιά (39-48).

Βιντσιλαίου και Ριντ θα μπουν δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η Πολκοβίτσε θα συνεχίσει να έχει τον έλεγχο του αγώνα και με τις Γκέρτσεν και Γκάιντα θα καταφέρει να διατηρήσει τη διαφορά και εντέλει να την αυξήσει στους 14 (46-60) με τρίποντο της Πούτερ στα 03:25 πριν τη λήξη. Ωστόσο οι «πράσινες» δεν θα παρατήσουν το ματς και θα το κυνηγήσουν έως το τέλος. Ένα τρίποντο της Χολμς και ένα λέι απ της Βιντσιλαίου θα ρίξουν τη διαφορά στους 10 (52-62, 01:38′ πριν τη λήξη) και λίγο αργότερα ένα jump shot της Ριντ θα ρίξει τη διαφορά στους 5 (61-66) στα 26” πριν τη λήξη. Η αδράνεια και η επανάπαυση της Πολκοβίτσε, θα επιτρέψουν στο «Τριφύλλι» να κάνει νέο κλέψιμο και τη Χολμς να μειώνει 64-67. Όμως τίποτα δεν θα αλλάξει στη συνέχεια και έτσι η Πολκοβίτσε θα καταφέρει να «περάσει» από το ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58