Παναθηναϊκός – Παρτίζαν 89-85: Το γύρισε ο Πέρι, «καθάρισε» ο Παπαπέτρου[vids]

Γιάννης Νιαστίτης

|  18.09.2021 | 22:06

Το είχε ανάγκη και τα κατάφερε. Για να βρει την απαραίτητη εσωτερική του ηρεμία, μετά το στραπάτσο του… Μονάχου. Αλλά τα πράγματα δεν ξεκίνησαν ιδανικά… Ο Παναθηναϊκός ήταν ο… Παναθηναϊκός του δεύτερου ημιχρόνου με τον Ερυθρό Αστέρα στο Μόναχο στα πρώτα 25′ του αγώνα, αλλά μετά αφυπνίστηκε, έπαιξε άμυνα, βρήκε συνεργασίες στην επίθεση και με […]

Το είχε ανάγκη και τα κατάφερε. Για να βρει την απαραίτητη εσωτερική του ηρεμία, μετά το στραπάτσο του… Μονάχου. Αλλά τα πράγματα δεν ξεκίνησαν ιδανικά… Ο Παναθηναϊκός ήταν ο… Παναθηναϊκός του δεύτερου ημιχρόνου με τον Ερυθρό Αστέρα στο Μόναχο στα πρώτα 25′ του αγώνα, αλλά μετά αφυπνίστηκε, έπαιξε άμυνα, βρήκε συνεργασίες στην επίθεση και με κορυφαίους τους Πέρι (15 πόντους) και Παπαπέτρου (20 πόντους, 6 ασίστ) κατάφερε να κερδίσει ένα ματς απέναντι στην εξαιρετική και τρομερά εύστοχη – ειδικά στο πρώτο ημίχρονο – Παρτίζαν με 89-85 και «έκλεισε» θέση για τον αυριανό τελικό απέναντι στην Εφές.

Ο Πέρι ήταν μαγικός και μακράν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού στην κανονική διάρκεια του αγώνα, κρατώντας τους «πράσινους» κοντά στο σκορ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, μαζί με τον μαχητικό Σαντ Ρος (6 πόντοι) και στη συνέχεια μαζί με τους Έβανς (15 πόντους, 7 ριμπάουντ) και Παπαπέτρου (20 πόντους), ηγήθηκε της αντεπίθεσης που εκμηδένισε τη διαφορά, για να αναλάβει στη συνέχεια ο αρχηγός που με τρίποντο – μαχαιριά στο τέλος, έκανε το 89-85 και «κλείδωσε» το ματς για τους «πράσινους» στην παράταση. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μαντάρ με 15 και ο Λεντέι με 17.

Το ματς

Παναθηναϊκός – Παρτίζαν: Λάθη, αστοχία και χαμένα ριμπάουντ συνέθεσαν… ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσει με τους Πέρι και Ρος στο 1 και το 2, τους Παπαπέτρου και Γουάιτ στα φόργουορντ και τον Φλόιντ στο 5.  Οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν αρκετά προβλήματα στο κατέβασμα αλλά και την κυκλοφορία της μπάλας στα πρώτα λεπτά και παρά το δυνατό ξεκίνημα του Ιωάννη Παπαπέτρου με πέντε πόντους στα πέντε πρώτα λεπτά του αγώνα, θα βρεθούν πίσω στο σκορ με 10-7, στο 6′ με τρίποντο του Κούρουκς. Βλέποντας ότι η Παρτίζαν είχε μπλοκάρει την πάσα στο ζωγραφιστό στους ψηλούς του Παναθηναϊκού και τα γκαρντ έπεφταν στις «παγίδες» που έστηνε η περιφέρεια του Ομπράντοβιτς, ο Πρίφτης θα περάσει στο παιχνίδι τους Μέικον και Έβανς στη θέση των Πέρι και Γουάιτ.

Αν και το πρόβλημα στη ρακέτα θα παραμείνει, οι «πράσινοι» θα μειώσουν σε 13-11 με γκολ – φάουλ του Σαντ – Ρος. Λίγο αργότερα θα περάσει στο παιχνίδι μέσα σε αποθέωση ο Νεμάνια Νέντοβιτς στη θέση του Σαντ – Ρος, όμως τα λάθη θα συνεχίσουν να υπάρχουν και να αποτελούν πηγή πόντων για την Παρτίζαν που έπειτα από κλέψιμο και ένα χαμένο ριμπάουντ του Παπαγιάννη, θα κάνει με γκολ – φάουλ του Τριφούνοβιτς το 20-12, με τον Έβανς απλά να «κλείνει» το δεκάλεπτο για τους «πράσινους», στο 20-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα κυλήσει στο ίδιο μοτίβο με την Παρτίζαν, να εκμεταλλεύεται τα φθηνά λάθη του Παναθηναϊκού, που με εξαίρεση τις προσωπικές ενέργειες του Έβανς που προσέφεραν 4 πόντους, αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Μάλιστα με δύο σερί τρίποντα των Λεντέι Μουρ και ένα γρήγορο αιφνιδιασμό του Αβράμοβιτς από χαμένο σουτ του Παπαγιάννη, οι Σέρβοι θα ξεφύγουν με 34-18 στο 14′, κάνοντας ένα επιμέρους 14-4 σε τέσσερα λεπτά. Το επιβεβλημένο τάιμ άουτ του Πρίφτη δεν θα καταφέρει να ηρεμήσει τους παίκτες που θα συνεχίσουν να υποπίπτουν σε λάθη στο zone press της Παρτίζαν που θα βρει εύκολους πόντους με τους Μαντάρ και Κούρουκς και το σκορ θα φτάσει στο 40-21 στο 15‘.

Οι «πράσινοι» θα καταφέρουν να βγάλουν αντίδραση για πρώτη φορά στο παιχνίδι, πραγματοποιώντας ένα γρήγορο 7-0 και μειώνοντας σε 40-28 στο 17’, με τρίποντο του Πέρι – το πρώτο στον αγώνα. Τα προβλήματα με τα χαμένα ριμπάουντ και τα λάθη που οδηγούσαν στο γρήγορο transition των Σέρβων θα επανέλθουν σύντομα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 48-31, με τους «πράσινους» να σημειώνουν μέσα σε τρία λεπτά μόλις τρεις πόντους, χάρις σε ένα ακόμη γκολ – φάουλ του μαχητικού Σαντ Ρος.

Είναι φανερό πως η πίεση στην άμυνα αλλά και η καλή κυκλοφορία στην επίθεση που ζήτησε ο Δημήτρης Πρίφτης από τους παίκτες του στις χθεσινές δηλώσεις του, δεν βρήκε ανταπόκριση στο παρκέ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με μόλις 6 ασίστ έναντι 14 των Σέρβων, 10 ριμπάουντ έναντι 20 των αντίπαλων του – τα 6 επιθετικά – και κυρίως δεχόμενος 5 κλεψίματα που οδήγησαν σε εύκολους πόντους της Παρτίζαν είτε στο transition, είτε σε δευτερεύουσα επίθεση.

Παναθηναϊκός – Παρτίζαν: Έσφιξε την άμυνα του, κατέβασε τη διαφορά

Με μόνη αλλαγή τον Παπαγιάννη στο πέντε αντί του Φλόιντ, ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσει με το ίδιο σχήμα όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, στο δεύτερο ημίχρονο και θα καταφέρει να κάνει ένα επιμέρους σερί 9-2 – με δύο σερί μάλιστα τρίποντα των Γουάιτ και Πέρι – για να μειώσει σε 40-50 στο 23′. Οι Σέρβοι θα απαντήσουν γρήγορα με ένα 6-0 για το 40-56, αλλά ο Παπαγιάννης και ο Πέρι με νέο τρίποντο θα ρίξουν τη διαφορά στους 11 (45-56). Οι «πράσινοι» θα καταφέρουν μάλιστα να ρίξουν προσωρινά τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό για πρώτη φορά μετά τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με ένα off – balance δίποντο του Παπέτρου στο 26′ (56-47).

Με την άμυνα να έχει σφίξει πλέον, η Παρτίζαν αδυνατούσε να βρει τους διαδρόμους που έβρισκε στο πρώτο ημίχρονο κυρίως με τους Μάνταρ και Τριφούνοβιτς και θα αρχίσει να βασίζεται στο  περιφερειακό της σουτ, θα κερδίσει φάουλ και βολές, φτάνοντας εντέλει στο 51-61 με δίποντο του Μουρ στο 27′. Ωστόσο οι «πράσινοι» θα συνεχίσουν να πασάρουν πολύ καλύτερα, θα βρουν τις σωστές συνεργασίες και με 2/2 βολές του Μέικον, θα μειώσουν σε 57-63 στο 29′. Όμως οι Σέρβοι με πρωταγωνιστή τον Μάνταρ, θα «κρατήσουν» τη διαφορά μόνιμα πάνω από τους επτά πόντους και θα ολοκληρώσουν το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 59-68.

Παναθηναϊκός – Παρτίζαν: Με πρωτεργάτη τον Πέρι η επιστροφή στο ματς σε ένα μαγικό δεκάλεπτο

Οι Σέρβοι θα ξεκινήσουν με καλάθι του Μάνταρ για να προηγηθούν με 59-70, όμως Έβανς και Παπαγιάννης θα κατεβάσουν γρήγορα τη διαφορά ξανά σε μονοψήφια επίπεδα (65-73) και με γκολ – φάουλ του Μέικον, οι «πράσινοι» θα πλησιάσουν στους 5 (68-73). Μάλιστα στο 34΄ με νέο τρίποντο του «καυτού» Πέρι θα μειώσουν σε απόσταση ασφαλείας (71-73), με τον Αμερικανό να φτάνει τους 15 πόντους και να είναι σε εκείνο το σημείο ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους.
Λίγο αργότερα με φόλοου του Σαντ Ρος, έπειτα από ένα χαμένο σουτ του Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός θα καταφέρει να ισοφαρίσει σε 73-73 και με τρίποντο σουτ του αρχηγού του στο 36‘, θα περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο ματς μετά τα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου με 76-73. Ο Φλόιντ θα κάνει το 78-73, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα μαγικό σερί 15-0 που θα ανακοπεί με μια εύστοχη βολή του Αβράμοβιτς για το 78-74.
Ο Λεντέι με όμορφο λέι απ και μια βολή θα μειώσει σε 78-77 για τους Σέρβους στο 1:40 πριν το τέλος, αλλά ο Παπαπέτρου με δύο εύστοχες βολές, θα κάνει το 80-77. Οι Σέρβοι όμως θα βρουν σε αμυντική ανισορροπία τους «πράσινους» και με τρίποντο του Ζάγκορατς θα ισοφαρίσουν σε 80-80, 0:40 πριν το τέλος. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα έχει τον τελευταίο λόγο στην κανονική διάρκεια για να πάρει τη νίκη, αλλά η «μπομπίτα» του εκπληκτικού σήμερα Πέρι, θα βρει τη στεφάνη και δεν θα καταλήξει στο… διχτάκι.
Παναθηναϊκός – Παρτίζαν: «Καθάρισε» ο αρχηγός στην παράταση

Ο Φλόιντ θα βάλει το πρώτο καλάθι της παράτασης για να βάλει ξανά πρωτοπόρο τον Παναθηναϊκό με 82-80, αλλά γρήγορα ο Λεντέι θα απαντήσει για το 82-82. Ο Παπαπέτρου με μια εύστοχη βολή θα κάνει το 83-82 και στη συνέχεια ο Έβανς με τρίποντο το 86-83. Ο Πάντερ με διείσδυση θα μειώσει σε 86-85. Ο Φλόιντ θα χάσει δύο σερί βολές, αλλά η κατοχή θα παραμείνει για τον Παναθηναϊκό. Τα μποξ άουτ θα λειτουργήσουν άψογα, ο Παπαπέτρου θα πάρει τη μπάλα και δίχως να το σκεφτεί, θα «εκτελέσει» για τρεις, κάνοντας το 89-85 και «κλειδώνοντας» το ματς και την πρόκριση στον τελικό του «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80, 89-85

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 15, Μέικον 9, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 20, Κασελάκης, Ουάιτ 5, Φλόιντ 11, Νέντοβιτς, Έβανς 15, Σαντ Ρος 8.

Παρτιζάν (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Κούρουκς 8, Πάντερ 8, Λεντέι 17, Ζάγκορατς 10, Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Ντάνγκουμπιτ 2ς, Στεφάνοβιτς, Μίλετιτς 3, Μουρ 8, Τριφούνοβιτς 10, Μαντάρ 15.

Σε σεμινάριο για ανάπτυξη ταλέντων ο Ατρόμητος [pics]

Ατρόμητος: Σε σεμινάριο για ανάπτυξη ταλέντων.Με τη συμμετοχή του Ατρόμητου πραγματοποιείται το σεμινάριο για την «Ανάπτυξη Ταλέντων».

26.10.2021 | 21:39

Με ψυχή χιλίων λεόντων η ΑΕΚ στη Γαλλία

Σπουδαία εμφάνιση και τεράστια νίκη για την ΑΕΚ στη Γαλλία απέναντι στη Νίμ, επικρατώντας με 26-27 με ψυχή χίλιών λεόντων.

26.10.2021 | 21:22

«Λύγισε» στο τέλος ο Προμηθέας [vds]

Προμηθέας-Γκραν Κανάρια: «Λύγισε» στο τέλος. Οι παίκτες του Κασιμίρο έκαναν υπερπροσπάθεια, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

26.10.2021 | 21:11