Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 0-0: STOP από τους Κρητικούς στο σερί της Λεωφόρου [vds]

Εκπληκτικοί οι κρητικοί που παραμένουν αήττητοι εκτός έδρας κρατώντας μια σπουδαία ισοπαλία στη Λεωφόρο απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι Παναθηναϊκός και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στη Λεωφόρο για την όγδοη αγωνιστική της Super league.

Ο ΟΦΗ πίεσε τον Παναθηναϊκό και κατάφερε να τον εγκλωβίσει με αποτέλεσμα οι πράσινοι να μην σκοράρουν για πρώτη φορά στη Λεωφόρο και έφυγε από το Απόστολος Νικολαϊδης με τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το ισόπαλο 0-0 των δύο ομάδων.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Μιγκέλ Μεγιάδο του ΟΦΗ ήταν εκπληκτικός και πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση στο χορτάρι της Λεωφόρου και δικαιωματικά παίρνει το τίτλο του MVP καθώς ήταν κυριολεκτικά «παντού» και «κλείδωσε» όλους του χώρους του κέντρου. Πιστώνεται και το ότι έβγαλε εκτός παιχνιδιού τον «δαιμονισμένο» Καρλίτος σε όλη την αναμέτρηση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το δοκάρι του ΟΦΗ με το εκπληκτικό σουτ του Γκαγιέκος στο 12ο λεπτό ήταν η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση καθώς αν οι Κρητικοί είχαν προηγηθεί θα είχαν βάλει ακόμα πιο δύσκολα στους πράσινους. Γενικότερα ήταν η φάση που ξεχώρισε σε ένα παιχνίδι που έλειψαν οι καλές ευκαιρίες.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Νίκος Νιόπλιας που έχει γράψει ιστορία στον πάγκο του Παναθηναϊκού κέρδισε κατά κράτος τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς καθώς με την τακτική του κατάφερε να μην απειληθεί σχεδόν σε κανέναν διάστημα του αγώνα από τους πράσινους ασφαλίζοντας την άμυνα του και κάνοντας εξαιρετική διαχείριση του αγώνα. Από την άλλη ο Σέρβος δεν πήρε τίποτα από τα βαριά χαρτιά του αλλά ούτε και από τις αλλαγές του τις οποίες έκανε στο σωστό χρονικό διάστημα.

Η ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο κύριος Γκορτσίλας ήταν εξαιρετικός στη διαιτησία του και πέρασε σχεδόν απαρατήρητος μοιράζοντας σωστά τις κάρτες σε ένα εύκολο διαιτητικά παιχνίδι.

H ανάλυση του αγώνα

Πρώτη φάση στο 10ο λεπτό όταν  Καρλίτος έκανε τη κίνηση από τα αριστερά και το γύρισμα αλλά δεν βρέθηκε κάποιος να σπρώξει στα δίχτυα με το σουτ του Πέρεθ στη συνέχεια να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Ο ΟΦΗ στη συνέχεια ανέβασε τις γραμμές του πιέζοντας σωστά και ανάγκασε σε αρκετά λάθη τους πράσινους στη κυκλοφορία του.

Σε ένα από αυτά ο Αλεξανδρόπουλος έχασε τη μπάλα και ο Γκαγιέκος που έγινε αποδέκτης εκτέλεσε έξω από τη περιοχή με το σουτ του να τραντάζει το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι στη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου μόλις στο 12ο λεπτό. Στο 23 το σουτ του Βιτάλ πέρασε έξω χωρίς να απειλεί αισθητά τον Επασί.

Στο 29 ο ΟΦΗ απείλησε ξανά μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου που όμως πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Μπρινιόλι που έπεσε και είχε τον έλεγχο της φάσης.

Στο 35 η κεφαλιά του Ιωαννίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Επασί που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Ο Βούρος απομάκρυνε στο 39 πάνω στη γραμμή το σουτ του Πέρεθ στην πρώτη κλασσική ευκαιρία του Παναθηναϊκού που έφτασε μια ανάσα από το 1-0.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ αμύνθηκε εξαιρετικά και δέχθηκε λιγοστές φάσεις μπροστά στην εστία του. Η κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 56 κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των Κρητικών.

Χαρακτηριστικό του ότι ο Παναθηναϊκός ήθελε αλλά δε μπορούσε να βρει τρόπο να απειλήσει τον ΟΦΗήταν ότι η πρώτη κλασσική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 73ο λεπτό με τον Καρλίτος να πιάνει τη κεφαλιά από τη σέντρα του Χατζηγιοβάννη αλλά ο Επασί έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Στο 84 το σουτ του Βιγιαφάνιεζ πέρασε άουτ, και στο 89 το σουτ του Μαουρίσιο ήταν παντελώς άστοχο με αποτέλεσμα ο Επασί να κρατήσει σχετικά εύκολα το μηδέν.

Το τριφύλλι σκόραρε στο 90+3’ με τον Καρλίτος, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιντ καθώς ο Ισπανός επιθετικός ήταν οριακά εκτεθειμένος.