Παναθηναϊκός – Λαμία 3-0: «Τρέχουν με 4Χ4» οι πράσινες

Παίζοντας σε ρυθμό ρελαντί και με τον Απόστολο Οικονόμου να ανοίγει το rotation ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ της Λαμίας για την 4η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών

Το τριφύλλι συνεχίζει χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα και έχει 12 βαθμούς, όσους και ο Άρης με τον οποίο ισοβαθμεί στην κορυφή. Για την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με τον Πορφύρα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 7-3 με μπλοκ της Κρος. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν με τη Νούσια αλλά με Χατζηευστρατιάδου και Χαντάβα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 17-9 με σπουδαία απόδοση.

Μετά από χαμένη επίθεση της Ρόμπλες η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή με την Στεπανένκο να τελειώνει το σετ με το σερβίς της.

Με δύο σερί πρώτους χρόνους της Χατζηευστρατιάδου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-0 στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 9-3 με την Γκρόθες με τη Λαμία να μειώνει με τη Νούσια.

Με μπλοκ της Ρόμπλες και άσο της ίδιας παίκτριας η ομάδα του Ηλία Αγγέλη έφτασε στο 15-11 με τη Χαντάβα να δίνει τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχες διατήρησαν τη διαφορά τους και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ.

Η Λαμία με επίθεση της Νούσια έφτασε στο 2-4 αλλά με τα καλά σερβίς της Στεπανένκο ο Παναθηναϊκός έχτισε σερί για το 7-4 με την Γκρόθες.

Με άσο της Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-7 και το 18-10 με νέο άσο της Τσιτσιγιάννη. Με επίθεση της Κωνσταντίνου το τριφύλλι έφτασε στο 22-12 και κατέκτησε τη νίκη με ευκολία.

Τα σετ 3-0 (25-11, 25-20, 25-14)

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58