Παναθηναϊκός-Κηφισιά 3-0: Άνετη πρεμιέρα [pic]

|  17.10.2021 | 17:50

Παναθηναϊκός-Κηφισιά 3-0: Άνετη πρεμιέρα

Παναθηναϊκός-Κηφισιά 3-0: Άνετη πρεμιέρα. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου νίκησε με ευκολία στην πρεμιέρα της Volley League ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Κηφισιά για την πρεμιέρα της Volley League ανδρών. Η ομάδα του κόουτς Ανδρεόπουλου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ. Παναθηναϊκός-Κηφισιά 3-0: Άνετη πρεμιέρα.

Οι «πράσινοι» άρχισαν πιο δυναμικά από τους αντιπάλους τους, κάνοντας το 2-0. Ο Βαν ντε Ντρις  έκανε το 4-1 για την ομάδα του, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 4-2. Οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα στο πρώτο σετ, με τον Πρωτοψάλτη να κυριαρχεί στο επιθετικό κομμάτι, κάνοντας το 10-6 και, λίγο αργότερα, το 11-7 με άσο. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε εύκολο έργο και πολύ γρήγορα άνοιξε τη διαφορά στους 8 πόντους για το 18-10. Από την άλλη, ήταν φανερό πως η Κηφησιά είχε μεγάλα αμυντικά προβλήματα. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, το σετ ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό νικητή με 25-20.

Το δεύτερο σετ άρχισε με τον ΑΟΠ Κηφισιάς να είναι πιο ανταγωνιστικός και το σκορ να είναι ισόπαλο στις πρώτες στιγμές. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός άνοιξε τη διαφορά, με τον πίνακα να δείχνει 7-3. Την παράσταση «έκλεψε» και σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού ο Πρωτοψάλτης με τους συνεχόμενους και πολλούς πόντους που πέτυχε, με τη διαφορά να είναι στους 6, με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με 13-7. Σημαντικά και τα αποτελεσματικά σερβίς του Ράπτη. H διαφορά ποιότητας μεταξύ των ομάδων ήταν εμφανής, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να φτάνει στο 20-10. Το σετ ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να το κατακτούν με 25-13 και να βάζουν τις βάσεις για τη νίκη.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε, αρχικά, με τα μπλοκ της Κηφισιάς.  Οι φιλοξενούμενοι τα «έδωσαν όλα» στο τέλος, αλλά η ομάδα του Ανδρεόπουλου βρήκε τις λύσεις, παρά την προσπάθεια των αντιπάλων τους, με πόντο του Βαν ντε Ντρις, ο οποίος έκανε το 8-5. Η ανωτερότητα των πράσινων στο «κομμάτι» της υποδοχής, οδήγησε την ομάδα στο 12-9 και ένα βήμα πριν από τη νίκη. Στη συνέχεια του παιχνιδιού, η διαφορά συνέχισε να μεγαλώσει, με τον Παναθηναίκό να «πανηγυρίζει» τη νίκη με 25-18 στο τελευταίο σετ. Κάπως έτσι, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με το…δεξί στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-20, 25-13, 25-18

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58