Παναθηναϊκός – Ιωνικός 4-1: «Πάρτι» του Παναθηναϊκού με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρλίτος

newsroom

|  16.10.2021 | 22:25

Παράσταση για έναν ρόλο στην Λεωφόρο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, ο οποίος σημείωσε τρία γκολ, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ιωνικό στην Λεωφόρο με 4-1.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Καρλίτος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Τρία γκολ, πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα με συνολικά επτά. Σούπερ εμφάνιση. Ο Ισπανός φορ, ο οποίος στις 12 Ιουνίου έκλεισε τα 31 του χρόνια, το καλοκαίρι έδειχνε να αποτελεί ξένο σώμα. Με την έλευση της οικογένειάς του, όμως και του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δείχνει αναγεννημένος.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Παλάσιος στο ματς με τον Ιωνικό. Ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι. Συνήθως ο Καρλίτος είναι ο εκτελεστής της «εσχάτης των ποινών» στον Παναθηναϊκό. Αυτή τη φορά, όμως, άφησε το πέναλτι και το εκτέλεσε ο Παλάσιος, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ του με την φανέλα του Παναθηναϊκού.

Η ΜΆΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν είχε ούτε κρυφά χαρτιά, ούτε εκπλήξεις στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού. Με τον Καρλίτος σε μεγάλη μέρα, οι «πράσινοι» έφθασαν εύκολα στη νίκη, με τον προπονητή τους να περνάει ένα ήρεμο βράδυ και χωρίς πολύ άγχος. Ο Δημήτρης Σπανός πρόσεξε την άμυνα της ομάδας του. Η απουσία του Τσιγκρίνσκι, ωστόσο, ήταν κάτι περισσότερο από αισθητή.

Η ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Ευάγγελος Μανούχος δεν απέφυγε τα λάθη, κυρίως στον πειθαρχικό έλεγχο.

Πιο εύκολα δεν γινόταν! Ο Παναθηναϊκός, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Καρλίτος, έφθασε στη νίκη επί του Ιωνικού με 4-1 σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Οι «πράσινοι» έδειξαν τις διαθέσεις τους από πολύ νωρίς και προηγήθηκαν μόλις στο 7′ με τον Καρλίτος.

Ο Ιωνικός κατάφερε να αντιδράσει πολύ σύντομα και πέντε λεπτά αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σάντσες μετά το γέμισμα του από τα αριστερά και την μπάλα να βρίσκει και το δοκάρι της εστίας του Μπρινιόλι και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος. Μετά το 1-1 έκλεισε τους φιλοξενούμενους και όλα έδειχναν ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Στο 38′ ο Καρλίτος και πάλι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με ιδανικό πλασέ.
Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό. Στο 53′ ο Καρλίτος έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα και ουσιαστικά το ματς είχε τελειώσει.
Ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του του Παλάσιος από τον Κωνσταντινίδη. Ο Παλάσιος ήταν αυτός που το εκτέλεσε για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ήταν το πρώτο γκολ του με την πράσινη φανέλα.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες: Σάρλια – Σαλβαδόρ Σάντσες

Αποβολές: Σαλβαδόρ Σάντσες (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (86’ Μαουρίσιο), Παλάσιος (70’ Βιγιαφάνιες), Βιτάλ (81’ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (81’ Μπουζούκης), Καρλίτος (70’ Ιωαννίδης).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Κωνσταντινίδης, Βαφέας, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας (69’ Μάναλης), Ρομαό, Αοσμάν (86’ Μύγας), Καμπράλ (69’ Γκοτσούλιας), Ματσούκας (69’ Μπάσα), Τουράμ.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19