Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 91-87: Ανατροπή με μυθικό Νέντοβιτς

Γιάννης Νιαστίτης

|  07.10.2021 | 23:08

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε 91-87: Ανατροπή με μυθικό Νεντοβιτς. Οι «πράσινοι» γύρισαν το ματς από το -5 (82-87) στα τελευταία 40''.

Το «τριφύλλι» είναι ΕΔΩ. Το «τριφύλλι» έδειξε πώς η φανέλα με τα έξι αστέρια είναι βαριά. Και πέτυχε μια τεράστια νίκη στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Γυρίζοντας ένα ματς που έμοιαζε… χαμένο στα 40”, όταν βρέθηκε στο -5 (82-87). Με ένα απίθανο σερί 9-0 πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή Euroleague. Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 91-87: Απίστευτη ανατροπή με μυθικό Νέντοβιτς.

Ο MVP: Ποιος άλλος από τον Νεμάνια Νέντοβιτς… Ο Σέρβος μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, συναγωνιζόταν για τον πιο… αδύναμο κρίκο του ματς. Όμως στο δεύτερο ήταν ο παίκτης που όλοι έχουμε συνηθίσει. Ο Σέρβος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 3 ασίστ, βάζοντας κρίσιμους πόντους στο τέλος και σηματοδοτώντας την αντεπίθεση στο τέλος.

Αδύναμος Κρίκος: Ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν… μπήκε ποτέ στην εξίσωση του αγώνα. Ο Έλληνας σέντερ τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 2 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 14 λεπτά συμμετοχής.

Το κλειδί: Η νοοτροπία του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι δεν απογοητεύτηκαν στα 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όταν ο Πιερ έκανε το 82-87. Ο Νεντοβιτς… πήρε το όπλο του και με τη βοήθεια δύο… ακατανόητων αντιαθλητικών φάουλ στο τέλος – ειδικά του Μπουκερ – ήρθε η μεγάλη ανατροπή.

The point: Η δημιουργία του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι μπορεί να υστέρησαν σε σχέση με τους Τούρκους (21 έναντι 16), αλλά για πρώτη φορά φέτος κατάφεραν να είναι άκρως ικανοποιητικοί στον συγκεκριμένο τομέα, κάτι που έδωσε εύκολους πόντους και τελικά διαδραμάτισε πρωταρχικό ρόλο στη νίκη.

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε: Δυναμικό ξεκίνημα

Ο Παναθηναικός θα ξεκινήσει με ψηλό σχήμα, έχοντας τους Μέικον και Ρος στον άσσο και το δύο, τον Παπέτρου στο τρία και Ουάιτ και Φλόιντ στο δίδυμο των ψηλών. Οι δύο ομάδες θα ξεκινήσουν δυναμικά, με το παιχνίδι να αποκτά έναν ρυθμό run and gun στην αρχή και τις άμυνες να υπολειτουργούν. Ο Παπαπέτρου με 4 πόντους και 1 ασίστ, θα βάλει μπροστά τους γηπεδούχους με 10-8 στο 5′. Από την άλλη πλευρά ο Χένρι θα κάνει εξαιρετική δουλειά στον άσσο για τους Τούρκους, μετρώντας ήδη 6 πόντους και όντας ασταμάτητος στο ένας με ένας.

Οι «πράσινοι» θα ανοίξουν και άλλο τη διαφορά με εύστοχο τρίποντο του Ουάιτ (13-8), ωστόσο κάποιες βιαστικές επιθέσεις στη συνέχεια, θα επιτρέψουν στη Φενέρμπαχτσε να βγάλει εύκολους αιφνιδιασμούς και έτσι με κάρφωμα του Βέσελι, οι Τούρκοι θα περάσουν μπροστά με 13-14. Η είσοδος των Νέντοβιτς και Πέρι θα βελτιώσει την κυκλοφορία του Παναθηναϊκού στην επίθεση, οι «πράσινοι» θα ελέγξουν τα ριμπάουντ και θα περάσουν μπροστά με 20-19 με δύο εύστοχες βολές του Σέρβου σούτινγκ γκαρντ. Ωστόσο ο Νάντο ντε Κολό θα είναι αυτός που θα «γράψει» το 20-21 της πρώτης περιόδου, πηγαίνοντας στη γραμμή της φιλανθρωπίας, 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε: Έβρισκε απαντήσεις

Η επανεμφάνιση του Πιεριά Χένρι στο παρκέ με την έναρξη του β’ δεκαλέπτου, θα έχει άμεσο αντίκτυπο στο σκοράρισμα και τη δημιουργία και οι Τούρκοι θα ξεφύγουν με 20-26 στο 12′. Οι «πράσινοι» θα απαντήσουν με ένα επιμέρους σερί 11-5, χάρις στους Πέρι και Έβανς και θα μειώσουν στον έναν (31-32) στο 14′. Ωστόσο η υπέρμετρη επιμονή στο τρίποντο στην επίθεση, θα έχει ως αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να χάσουν το momentum και οι Τούρκοι να ανοίξουν τη διαφορά και πάλι (34-40).

Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου, ο σχεδόν αλάνθαστος στο πρώτο ημίχρονο ντε Κολό, θα κάνει με πέντε προσωπικούς του πόντους το 36-45, αλλά και πάλι οι «πράσινοι» θα αποδειχθούν σκληροτράχηλοι για να αφήσουν το παιχνίδι να τους ξεφύγει. Με ένα μικρό σερί 9-1, θα πάνε στα αποδυτήρια, έχοντας μειώσει τη διαφορά στον έναν (45-46). Μάλιστα το highlight αυτής της αντεπίθεσης, θα είναι το εκπληκτικό buzzer beater floater του Ιωάννη Παπαπέτρου που θα φτάσει έτσι τους 11 πόντους, όντας ο μόνος διψήφιος σκόρερ από την πλευρά των γηπεδούχων. Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 91-87: Απίστευτη ανατροπή με μυθικό Νέντοβιτς.

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε: Ποτέ δεν παράτησε το ματς

Οι «πράσινοι» θα ξεκινήσουν και στο τρίτο δεκάλεπτο – όπως στο πρώτο. Με ψηλό σχήμα για να «βραχυκυκλώσουν» τον Χένρι και να κόψουν την έξτρα πάσα. Ωστόσο αυτό δεν θα δουλέψει σε πρώτη φάση και με τους Γκούντουριτς, Μπούκερ και Χένρι οι Τούρκοι θα φτάσουν στο 51-57 στο 25′. Ωστόσο και πάλι οι «πράσινοι» θα πλησιάσουν στον πόντο, με καλάθια των Νέντοβιτς και Φλόιντ (56-57).

Όμως για μια ακόμη φορά οι Τούρκοι θα ανεβάσουν ξανά ταχύτητα και με κύριο άξονα τον Ντε Κολό σε δημιουργία και επίθεση, θα επαναφέρουν τη διαφορά στους έξι 58-64 στα δύο λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Εκμεταλλευόμενοι όμως τη σαφή άνοδο του Φλόιντ και του Νέντοβιτς στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» θα ισοφαρίσουν σε 64-64, αλλά εντέλει ένα τρίποντο από τη γωνία του Πολονάρα, θα «γράψει»το 64-67 του τρίτου δεκαλέπτου.

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε: Επική ανατροπή με Νέντοβιτς

Το τέταρτο δεκάλεπτο θα ξεκινήσει με τους Τούρκους να ξεφεύγουν και πάλι με 66-72 με τρίποντο του Πιερ, αλλά τον Νέντοβιτς και τον Μέικον να μειώνουν στο 34′ σε 73-74. Ένα αχρείαστο φάουλ – δώρο του Μάρκο Γκούντουριτς στον Νέντοβιτς, θα στείλει τον Σέρβο στη γραμμή της φιλανθρωπίας, όπου με δύο εύστοχες βολές θα βάλει μπροστά το «Τριφύλλι» με 77-76 στα τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Τούρκοι θα «απαντήσουν» με Μπούκερ και Πιερ για το 77-79, αλλά και πάλι οι «πράσινοι» με γκολ φάουλ του Ουάιτ θα βρεθούν μπροστά με 82-79.

Μια σειρά λαθών στην επίθεση και η σωστή τροφοδότηση του Βέσελι στη ρακέτα, θα ανατρέψει την κατάσταση και θα κάνει το 82-85 για τους Τούρκους. Ο Πιερ θα αυξήσει και άλλο τη διαφορά στο 82-87 στα 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Οι «πράσινοι» όμως θα κερδίσουν τεχνική ποινή, ο Μέικον θα ευστοχήσει (2/2) και θα κάνει το 86-87, 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα ακόμη παιδαριώδες λάθος της Φενέρμπαχτσε, αυτή τη φορά αντιαθλητικό φάουλ του Μπούκερ στον Νέντοβιτς σε νεκρό χρόνο, θα στείλει τον Σέρβο στη γραμμή των βολών. Με τέσσερις σερί εύστοχες βολές των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» θα πανηγυρίσουν μια μεγαλειώδη νίκη. Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 91-87: Απίστευτη ανατροπή με μυθικό Νέντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-46, 64-67, 91-87.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58