Παναθηναϊκός-Αϊόνα 73-66: Φιλική νίκη με αντίπαλο την ομάδα του Πιτίνο [pic]

|  25.08.2021 | 19:18

Πρώτη νίκη για τον Παναθηναϊκό στα φιλικά προετοιμασίας, κόντρα στο αξιόμαχο πανεπιστήμιο του Ρικ Πιτίνο. Οι «Πράσινοι» επικράτησαν με 73-66, σε ένα παιχνίδι που είχε χαρακτήρα ξεμουδιάσματος για τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Ο αγώνας Το Αϊόνα ξεκίνησε καλύτερα (15-7), με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει (17-16) και στη συνέχεια, ως το τέλος του ημίχρονου, οι […]

Πρώτη νίκη για τον Παναθηναϊκό στα φιλικά προετοιμασίας, κόντρα στο αξιόμαχο πανεπιστήμιο του Ρικ Πιτίνο. Οι «Πράσινοι» επικράτησαν με 73-66, σε ένα παιχνίδι που είχε χαρακτήρα ξεμουδιάσματος για τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη.

Ο αγώνας

Το Αϊόνα ξεκίνησε καλύτερα (15-7), με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει (17-16) και στη συνέχεια, ως το τέλος του ημίχρονου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (20-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου). Η ομάδα του Πιτίνο προσπάθησε να ξεφύγει και πάλι, πηγαίνοντας αρχικά στο 27-20 και στη συνέχεια στο 32-27, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε την απάντηση από την περιφέρεια κυρίως και με ένα σερί 9-0, προηγήθηκε με 37-36 στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και με μακρινά σουτ και στην τρίτη περίοδο, για να πάρει το προβάδισμα, αρχικά με 43-38 και στη συνέχεια με 59-56 στο τέλος της. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (70-64, 2:30 πριν τη λήξη) και δεν το έχασαν ως το τέλος, φτάνοντας στο 73-66

Δεκάλεπτα: 16-20, 38-37, 59-56, 73-66