Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-2: Απόδραση δια πυρρός και σιδήρου για τον ΠΑΟΚ [vds]

Σπουδαία επικράτηση για τον ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο απέναντι στον εξαιρετικό Παναιτωλικό, επικρατώντας με 2-1 παρά το κάκιστο αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ μετά την απόδραση από την Τρίπολη παρότι πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση, ακολούθησε την ίδια συνταγή και στο Αγρίνιο απέναντι στον Παναιτωλικό και πήρε μια τεράστια αν και άδικη νίκη με σκορ 1-2 απέναντι σε ένα ψυχωμένο και εξαιρετικό Παναιτωλικό. Ο Μίτριτα και ο Σίντκλει τα γκολ του δικεφάλου ο Ντίας είχε ισοφαρίσει προσωρινά. Και πάλι μέτριο αγωνιστικά πρόσωπο από τον δικέφαλο του βορρά που έχει αρκετά θέματα να λύσει ιδιαίτερα μεσοαμυντικά. Εξαιρετικό ο Παναιτωλικός που αδικείται από το σκορ και άξιζε αν όχι τη νίκη τουλάχιστον βαθμό της ισοπαλίας. Τεράστια επέμβαση του Πασχαλάκη στο 89ο λεπτό σε εξ επαφής τετ α τετ του Καρέλη.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Αν το ποδόσφαιρο ήταν δίκαιο άθλημα και ο Παναιτωλικός έπαιρνε κάτι από το παιχνίδι, ο σκόρερ Χόρχε Ντίας θα άξιζε δικαιωματικά τον τίτλο του MVP καθώς ήταν συγκινητικός και βρισκόταν παντού στο γήπεδο. Τον τίτλο όμως μιας και πρέπει να δοθεί στους νικητές αξίζει ο φύλακας άγγελος του ΠΑΟΚ Αλέξανδρος Πασχλάκης που για άλλο ένα παιχνίδι μετά την Τρίπολη έσωσε με τις επεμβάσεις του τον ΠΑΟΚ και κράτησε τη νίκη για αυτήν χαρίζοντας δεύτερο σερί τρίποντο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Αναμφίβολα το χαμένο εξ επαφής τετ α τετ του Καρέλη στο 89ο λεπτό σε μια φάση που ο Παναιτωλικός σπατάλησε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας όμως ο επιθετικός του Παναιτωλικού αστόχησε, και ο Αλέξανδρος Πασχλάκης κράτησε τη νίκη για τον ΠΑΟΚ

H ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Απαρατήρητος «ο άρχοντας» της αναμέτρησης Στέφανος Κουμπαράκης που δεν απασχόλησε με τη διαιτησία του και τα πήγε εξαιρετικά στην δουλεία του αφήνοντας να συνεριστεί ο εκπληκτικό ρυθμό του παιχνιδιού.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Εξαιρετικό στήσιμο του Παναιτωλικού από τον Γιάννη Αναστασίου που αδικείται ξεκάθαρα από την τελική έκβαση της αναμέτρησης αλλά έκανε ότι έπρεπε για να παρουσιάσει ένα εξαιρετικό σύνολο στον αγωνιστικό χώρο αλλά η ομάδα του σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες και τελικά το πλήρωσε στο φινάλε. Ο Ράζβαν Λουτσέσκου είδε για άλλο ένα παιχνίδι την ομάδα του να παρουσιάζει κάκιστο αγωνιστικό πρόσωπο αλλά να επικρατεί στο φινάλε. Δεν πήρε σχεδόν τίποτα από τις αλλαγές του και έχασε δίκαια από τον Γιάννη Αναστασίου την μάχη των πάγκων.

Η ανάλυση του αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ενθουσιασμό το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να αναλαμβάνει τη πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Παναιτωλικό να παίρνει θέση πίσω από την μπάλα. Μόλις στο 2ο λεπτό ο ΠΑΟΚ που μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι βρέθηκε κοντά στο να ανοίξει το σκορ με τον Μουργκ από τα δεξιά,  που έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Ροντρίγκες έδιωξε τη μπάλα με το πόδι.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε αρκετά και τα συνεχόμενα φάουλ διαδέχονταν το ένα το άλλο. Ο Δικέφαλος του βορρά απείλησε ξανά στο 15ο λεπτό με τον Μίτριτσα να στρώνει στο πέναλτι στον Αουγκούστο ο οποίος περισσότερο «τσαφ» έκανε με τον Ροντρίγκες να διώχνει ξανά σωτήρια πριν γίνει το 0-1. Στο 17 οι Αγρινιώτες απάντησαν στις ευκαιρίες με την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Βέργου να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη.

Στο 29ο λεπτό οι Αγρινιώτες σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία με τον Βέργο να μην μπορεί να σπρώξει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα από τη μικρή περιοχή μετά την έξοχη σέντρα του Ντίας και λίγα λεπτά μετά το πλήρωσαν.

Ο Αουγκούστο από τον άξονα και τη θέση 10 που επιλέχθηκε για να προσδώσει δημιουργικότητα και ποιότητα στην τελική πάσα, σέρβιρε ιδανικά με λόμπα για τον Ρουμάνο Αλεξάντρου Μιτρίτσα που βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ γράφοντας το 0-1 νικώντας τον Ροντρίγκες.

Εντυπωσιακό κλείσιμο του ημιχρόνου για τον Παναιτωλικό καθώς στο 39 η εκτέλεση φάουλ του Φλόρες πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Πασχλάκη, ενώ 3ο λεπτό των καθυστερήσεων από το κόρνερ του Ντίαζ και τη κεφαλιά-πάσα του Βέργου ο Μόρσει με κάποιο τρόπο δεν σκόραρε από τη μικρή περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ σε μια ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό.

Σπατάλησε ένα σωρό ευκαιρίες και τελικά το πλήρωσε

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έφτασε μια ανάσα από το 2-0 με τον Τέιλορ να αστοχεί σε τετ α τετ καθώς απέκρουσε ο Ροντρίγκες μετά την έξοχη ασίστ και πάλι από τον Αουγκούστο.

Ο Βέργος στο 53 αφύλακτος από το σημείο του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά άουτ με κεφαλιά. Ο Παναιτωλικός έψαξε πολύ το γκολ το κυνήγησε απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες και τελικά στο 59 δικαιώθηκε για την προσπάθεια του.

Κόρνερ από τα αριστερά για τον Παναιτωλικό. Πρώτη κεφαλιά από τον Βέργο, προς το πίσω δοκάρι με τον Χόρχε Ντίας να έρχεται στο δεύτερο δοκάρι και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Τεράστια αμυντική ολιγωρία από την άμυνα του δικεφάλου στη συγκεκριμένη φάση όπου δικαιότατα επήλθε η ισοφάριση για τον «Τίτορμο».

Ο Παναιτωλικός ήταν πολύ καλύτερος από τον ΠΑΟΚ όσο περνούσαν τα λεπτά. Οι Θεσσαλονικείς δεν μπορούσαν να ελέγξουν την κατοχή και το ρυθμό και οι Αγρινιώτες σπαταλούσαν συνεχώς ευκαιρίες. Το σουτ του Λούι στο 62 ανάγκασε τον Πασαλάκη να εκτιναχθεί για να διώξει σε κόρνερ με υπερένταση.

Στο 66 ήρθε η τεράστια χαμένη ευκαιρία του Παναιτωλικού με τον Ντουάρτε αφύλακτο από το σημείο του πέναλτι να εκτελεί άουτ μετά από υπέροχη σέντρα του Λούι. Ο Παναιτωλικό όσο περνούσε η ώρα πίεζε για την μεγάλη ανατροπή με τις αλλαγές του Λουτσέσκου (Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι) να μην προσδίδουν τίποτα στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ.

O Παναιτωλικός οπισθοχώρησε αναίτια στα επόμενα λεπτά και ο ΠΑΟΚ τελικά βρήκε τη λύση φτάνοντας στο γκολ με έναν μάλλον απρόσμενο σκόρερ καθώς ο αριστερός μπακ Σίντκλει Φερέιρα, πάτησε περιοχή συνεργάστηκε με τον Σβιντέρσκι που του έστρωσε τη μπάλα και αυτός με ένα σουτ στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας νίκησε τον Ροντρίγκες για το 1-2.

Όταν χρειάστηκε (88’) ο Πασχαλάκης έκανε την απόκρουση του αγώνα στην προβολή του Καρέλη και κάπως έτσι οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έφυγαν με το «διπλό» από το Αγρίνιο

ΓΚΟΛ:59΄Ντίαζ / 31  Μίτριτα, 80΄ Σίντκλει

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης , Α’ βοηθός: Βασίλειος Μωϋσιάδης. Β’ βοηθός: Θεόφιλος Μωΰσιάδης ,4ος διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης, VAR: Βασίλειος Φωτιάς ,AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκεζ, Χουχούμης, Βργκοτς, Λούι, Βέργος, Ντίας, Κορνέλιους (85’ Μαλής), Ντουάρτε (81’ Μπαρμπόσα), Φλόρες (70’ Βαρόνε), Μόρσεϊ (46’ Μεντόσα), Τσιγγάρας (85’ Καρέλης) .

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σβαμπ, Αουγκούστο, Μουργκ (63’ Α. Ζίβκοβιτς), Μιτρίτσα (63’ Μπίσεσβαρ), Ακπομ