Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2: Πάντα πρώτος

|  30.10.2021 | 21:35

Παναιτωλικός - Ολυμπιακός 1-2: Πάντα πρώτος. Έστω και δύσκολα, ο πρωταθλητής πέρασε από το Αγρίνιο και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Super League.

Οι νίκες μετρούν. Ο Ολυμπιακός την πήρε στο Αγρίνιο και συνεχίζει να είναι πάντα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι «ερυθρόλευκοι» με τις τρεις κινήσεις του Μαρτίνς στο 55′ κατάφεραν να πετύχουν το νικητήριο γκολ και μαζί τους τρεις βαθμούς. Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2: Πάντα πρώτος.

Η νίκη ήρθε δίκαια για τους «ερυθρόλευκους», αλλά αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα του Αγρινίου. Κι αυτό διότι πάλεψε όσο μπορούσε και έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Με το λάθος του Μελίσσα να παίζει κομβικό ρόλο. Διότι ως εκείνο το σημείο ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού ήταν πολύ καλός, πραγματοποιώντας σωτήριες επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Ματιέ Βαλμπουενά. Με την είσοδό του στο 55′ έδωσε στον Ολυμπιακό το κάτι παραπάνω στον μέσοεπιθετικό τομέα. Βοήθησε στην οργάνωση του παιχνιδιού, κράτησε μπάλα, ενώ κέρδισε και το πέναλτι που έφερε το 1-2.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ανατροπή του Βαλμπουενά από τον Μελίσσα στο 65′. Σε ένα διάστημα που ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού είχε πάρει τα πάνω, με δύο σημαντικές επεμβάσεις. Εκτίμησε λάθος τη φάση και ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Γιάννης Αναστασίου είχε καλύτερες, αρχικές επιλογές από τον Πέδρο Μαρτίνς. Με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να λήξει ισόπαλο 1-1. Όμως ο Πορτογάλος με την τριπλή αλλαγή στο 55′ άλλαξε τα δεδομένα του ματς και δικαιώθηκε.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Το ματς δεν είχε και τόσες πολλές φάσεις για έλεγχο. Μια δύσκολη «έκατσε» στον Φωτιά, αλλά με τη συνδρομή του VAR καταλόγισε το πέναλτι στην ανατροπή του Βαλμπουενά από τον Μελίσσα. Ούτε στον πειθαρχικό έλεγχο αντιμετώπισε προβλήματα.

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός: «Πέταξε» ένα ημίχρονο

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο του ματς με τον Παναιτωλικό δεν ήταν καλή. Από την άλλη, βεβαίως, τα credit ανήκουν στον Γιάννη Αναστασίου και τους παίκτες του. Ακολούθησαν πιστά το πλάνο του Έλληνα τεχνικού, εκμεταλλεύτηκαν τις δικές τους δυνατότητες και περιόρισαν τους παίκτες «κλειδιά» της ομάδας του Μαρτίνς. Ο Ολυμπιακός δεν είχε καλό ρυθμό, ενώ υπήρξε και έλλειψη κίνησης. Οι δύο πλάγιοι μπακ δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μπουν στο παιχνίδι και να προσφέρουν, ώστε να διασπάσουν οι φιλοξενούμενοι την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Αγρινίου. Μια στατική φάση αξιοποίησαν οι «ερυθρόλευκοι» για να προηγηθούν, μια φάση που φάνηκαν όλες οι ανασταλτικές αδυναμίες του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκαν οι Αγρινιώτες κι έφεραν το ματς στα ίσα. Κατοχή που ξεπερνούσε το 70% για την ομάδα του Μαρτίνς, διπλάσιες τελικές, αλλά από ουσία τίποτα.

Πανα

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός: Τρεις κινήσεις άλλαξαν το ματς

Ο Μαρτίνς βλέποντας πώς η ομάδα του δεν μπορούσε να βρει τρόπο να λύσει το… γόρδιο δεσμό, έκανε τριπλή αλλαγή στο 54′. Μέσα Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά και Ανδρούτσο. Κάτι που στα αμέσως επόμενα λεπτά είχε αποτέλεσμα. Η ομάδα του είχε μια κεφαλιά του Ελ Αραμπί (59′) και μια κεφαλιά του Μασούρα (61′), αλλά ο εξαιρετικός -ως εκείνο το σημείο- Μελίσσας είπε… όχι στους παίκτες του Ολυμπιακού. Ο Παναιτωλικός είχε οπισθοχωρήσει καθώς οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν αρκετά. Η κακή εκτίμηση στο 65′ από τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού που ανέτρεψε τον Βαλμπουενά και το εύστοχο πέναλτι (σ.σ. μετά τον έλεγχο από το VAR) του Ελ Αραμπί έδωσε στους πρωταθλητές το προβάδισμα (1-2). Ένα γκολ που έφερε εκ νέου την ηρεμία στις τάξεις των «ερυθρόλευκων». Η ομάδα του Αναστασίου με την είσοδο του Καρέλη έγινε πιο επικίνδυνη. Έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει την εστία του Βατσλίκ. Η πιο επικίνδυνη κατάσταση θα ήταν στο 72′, με τον Μπα να παραχωρεί το κόρνερ προ του Λούι που είχε «οπλίσει», αν έφτανε η μπάλα σε εκείνον.

ΓΚΟΛ: 19′ Βέργος / 13′ Τικίνιο, 70′ πέν. Ελ Αραμπί

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+1 Φλόρες, 68′ Μελίσσας, 90’+3 Ντουάρτε, 90’+8 Κορνέλιους / –

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ‘ / ‘

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Αντούνιες, Μπακαδήμας (84′ Καρέλης), Ντουάρτε, Φλόρες, Τσιγγάρας, Μόρσεϊ (76′ Αποστολάκης), Βέργος

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (54′ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Ο. Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (54′ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά (90’+5 Σισέ), Μασούρας, Λόπες (55′ Ελ Αραμπί), Τικίνιο (82′ Κούντε).

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37